Втручання у діяльність судді Північного апеляційного господарського суду: ВРП звернулася до Офісу Генпрокурора

14:17, 24 марта 2021
Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо втручання у діяльність судді Північного апеляційного господарського суду.
Втручання у діяльність судді Північного апеляційного господарського суду: ВРП звернулася до Офісу Генпрокурора
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

У провадженні колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі Кравчука Г.А., Козир Т.П. та Коробенка Г.П. перебувала скарга Акціонерного товариства «Сбербанк» на рішення Господарського суду міста Києва у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Квазар» до АТ «Сбербанк» про визнання зобов’язання ПАТ «Квазар» за договором про надання кредитної лінії, укладеного з АТ «Сбербанк», припиненим частково у зв’язку з виконанням. Про це повідомляє пресслужба ВРП.

У повідомленні зазначено, що склад колегії суддів із розгляду вказаної справи багато разів змінювався, авторозподіл здійснювався повторно, розгляд справи неодноразово переносився з різних причин.   

Під час розгляду справи судді Кравчуку Г.А. стало відомо про розміщення на інтернет-ресурсах різних публікацій, автори яких, на його переконання, безпідставно та необґрунтовано вказують про «неформальні відносини» судді або його «змову» з народним депутатом України із фракції «Слуга народу» та адвокатським об’єднанням, адвокати якого представляють інтереси ПАТ «Квазар» у вказаній справі, а також звинувачують у затягуванні судового процесу та сприянні стороні у справі уникнути відповідальності за кредитними зобов’язаннями.   

Суддя стверджує, що, на думку авторів публікацій, судове рішення у господарській справі буде законним і справедливим лише тоді, коли буде прийняте на користь відповідача, а будь-яке інше рішення суду свідчитиме про «заангажованість» головуючого судді у справі стосовно однієї зі сторін та неформальне спілкування з іншими учасниками судового процесу.   

Наведені публікації, як зазначає суддя Кравчук Г.А., з’явилися у засобах масової інформації в той самий час, коли вказана справа перебувала на вивченні колегії суддів Північного апеляційного господарського суду перед наступним судовим засіданням, призначеним на 11 лютого 2020 року.

Станом на день звернення судді Кравчука Г.А. з повідомленням про втручання в його професійну діяльність розгляд справи не завершено.  

Із вказаних суддею публікацій встановлено, що їх автори із власної точки зору висвітлюють діяльність ПАТ «Квазар», яке є стороною у справі, і висловлюють певні припущення стосовно судді та розгляду ним справи, яка перебуває у його провадженні.

«Звертаємо увагу, що існує чітка межа між свободою вираження думок і законною критикою, з одного боку, та неповагою й неправомірним тиском на судову владу – з іншого. Публічні особи, в тому числі громадські діячі, повинні утримуватися від заяв та дій, що можуть підірвати незалежність судової влади та авторитет правосуддя, а суддя повинен виконувати свої професійні обов’язки незалежно, виходячи виключно з фактів, встановлених на підставі власної оцінки доказів, розуміння закону, верховенства права, що є гарантією справедливого розгляду справи в суді, незважаючи на будь-які зовнішні впливи, стимули, загрози, втручання або публічну критику», — йдеться у повідомленні.

У разі поширення необ’єктивної, надуманої, недостовірної інформації стосовно судді або процедури розгляду судових справ ефективних заходів реагування має вживати пресслужба суду.

«Публікації на інтернет-ресурсах містять оцінку дій судді під час розгляду справи, а також гостру критику судді, проте наведені в них обставини є відображенням оціночних суджень, думок та припущень авторів цих публікацій, які не ґрунтуються на об’єктивних даних, та не створюють реальних ризиків чи дійсних загроз для ухвалення суддями справедливих і безсторонніх рішень.

Крім того, ризики втручання у діяльність судді усунуті суддею у процесуальний спосіб шляхом задоволення заяви про самовідвід від розгляду вказаної справи 20 травня 2020 року», — зазначає ВРП.

Водночас під час проведення перевірки ВРП встановлено, що правоохоронні органи здійснюють досудові розслідування у кримінальних провадженнях за фактами втручання в будь-якій формі у професійну діяльність судді Північного апеляційного господарського суду з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків або добитися винесення неправосудного рішення. Зокрема, 9 вересня 2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України, за фактом можливого вчинення працівниками АТ «Сбербанк» втручання у діяльність судді Кравчука Г.А. з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків. Проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні доручено слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у місті Києві.

Оцінивши обставини, повідомлені суддею Кравчуком Г.А., ВРП констатує наявність підстав для вжиття заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» ВРП з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів проти правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду.

Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів у кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР 6 квітня 2020 року, 5 серпня 2020 року, 9 вересня 2020 року та 28 жовтня 2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України, за обставинами, повідомленими суддею Північного апеляційного господарського суду Геннадієм Кравчуком.  

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що 11 березня звільнилися з посад суддів у відставку голова ВРП Андрій Овсієнко та член ВРП Володимир Говоруха.

Додамо: Вища рада правосуддя звільнила у відставку вісім суддів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олена Шуляк
    Олена Шуляк
    голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
  • Ірина Фаловська
    Ірина Фаловська
    суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді