Право особи на побачення до набрання вироком законної сили: висновок ЄСПЛ

17:36, 10 июня 2019
Європейський суд з прав людини розбирався у справі «Чалдаєв проти Росії».
Право особи на побачення до набрання вироком законної сили: висновок ЄСПЛ

Обмеження права осіб, що знаходяться під вартою, на відвідування родичами повинні бути обґрунтовані в кожній окремій справі необхідністю запобігання заворушень, підтримання безпеки або інтересами розслідування. Обвинувачені особи, які не були визнані винними, повинні отримувати користь від презумпції невинуватості.

Такого висновку дійшов ЄСПЛ у справі «Чалдаєв проти Росії» (заява №33172/16). Про це повідомляє інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Так, Артур Чалдаєв, який був засуджений до тринадцяти років ув’язнення за озброєне пограбування, перебував під вартою, чекаючи апеляції. Його батьки подали запит на відвідування сина, але суддя відмовив у дозволі на тій підставі, що вони нещодавно вже мали побачення. Кілька наступних запитів також не отримали позитивного рішення. Причини при цьому не вказувалися.

Тоді Чалдаєв подав до прокурора республіки скаргу на невелику кількість і коротку тривалість відвідувань. Візити проходили в кімнаті з перегородкою, яка перешкоджала будь-якому фізичному контакту, і він міг розмовляти з батьками, використовуючи телефон, який прослуховували співробітники в’язниці.

Згодом апеляція підтвердила вирок суду першої інстанції, і засудженого перевели у виправну колонію для відбування покарання.

Посилаючись на статтю 8 (Право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав та основоположних свобод, заявник звернувся до ЄСПЛ зі скаргою на обмежену кількість відвідувань його батьками у в’язниці та існуючі правила таких візитів, в тому числі відсутність можливості фізичного контакту з родичами та прослуховування розмов.

Суд у Страсбурзі нагадав, що у багатьох попередніх справах він виявляв порушення статті 8 у зв’язку з відмовою надати дозвіл на сімейні візити особам, які тримаються під вартою до вироку суду, а також у зв’язку з наявністю перегородки між ув’язненим і відвідувачами. ЄСПЛ вважав, що національний закон не відповідав критеріям якості та передбачуваності, оскільки надавав необмежені дискреційні повноваження органам влади у питанні візитів до установи тримання під вартою і не визначав обставини, за яких може бути відмовлено в таких візитах.

Суд також зазначив, що обмеження візитів до Чалдаєва були засновані на Правилах попереднього ув’язнення та застосовувалися автоматично до всіх затриманих. І держава не має необмежені повноваження для того, щоб встановлювати загальні обмеження, не допускаючи гнучкості у визначенні того, чи обмеження були відповідними або дійсно необхідними. Цих фактів виявилося достатньо, аби констатувати порушення статті 8 Конвенції.

Крім того, суд погодився з доводами заявника про дискримінацію в розумінні ст. 14 Конвенції його прав на побачення з родичами. Так, відзначається, що особи, які тримаються до набрання вироком сили у слідчих ізоляторах, мають право на побачення з близькими, так само як і засуджені громадяни, стосовно яких обвинувальний вирок вступив в силу. ЄСПЛ зауважив, що ув’язнені у СІЗО повинні також мати більш легкий доступ і до інших форм спілкування зі своїми родичами.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Чалдаєв проти Росії» (заява №33172/16) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про те, що ЄСПЛ виніс рішення у справі про нелюдські умови тримання ув’язненого.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Глава ВККС Сергей Козьяков рассказал, когда объявят конкурс в суды первой инстанции
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
  • Яна Глущенко
    Яна Глущенко
    судья Киевского апелляционного административного суда