Розмір підвищення пенсії учасникам бойових дій: позиція Верховного Суду

12:55, 10 января 2020
Постанова КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не поширюється на доплату і підвищення до пенсії.
Розмір підвищення пенсії учасникам бойових дій: позиція Верховного Суду
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Доплата і підвищення до пенсії учасникам бойових дій є додатковою соціальною гарантією. Вони не можуть бути зменшені урядом і повинні виплачуватися ГУ ПФ незалежно й самостійно в повному обсязі, не мають братися до уваги при перерахунку пенсійної виплати, проведеної на підставі постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Це зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі за позовом особи до ГУ Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, повідомляє прес-служба суду.

Суть спору полягає в оскарженні дій відповідача щодо зменшення з 5 січня 2018 року розміру доплат, передбачених для учасників бойових дій. Позивач просив зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 5 січня 2018 року зі 100-відсотковим урахуванням і виплатою підвищення пенсії в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40 грн, виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії із 5 січня 2018 року.

На обґрунтування позову позивач зазначив, що, розраховуючи розмір пенсій відповідно до п. 2 постанови КМУ №103 (щодо виплати перерахованих пенсій з 1 січня 2018 року в розмірі 50 відсотків підвищення), ПФ фактично зменшує виплату підвищень, надбавок до пенсії, встановлених законами.

Верховний Суд вказав, що згідно з нормами чинного законодавства (станом на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв’язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 103 і постанови від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», враховуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням і відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Верховний Суд, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 9 липня 1998 року №12-рп/98 та сформульовані в ньому підходи до тлумачення терміну «законодавство», акцентував на відмінностях підвищених пенсій, які: а) встановлені законодавством; б) визначені законом. Перша група (встановлені законодавством) — відповідно до змісту п. 2 постанови КМУ №103 враховувалась при поетапному підвищенні пенсій (з 1 січня 2018 року — 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — 75 відсотків; з 1 січня 2020 року — 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року). Натомість на другу групу (визначених законом) не поширювався регулюючий вплив п. 2 постанови КМУ №103. Відповідно, їх розмір (підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) не зазнавав змін.

Отже, на доплати до пенсії, передбачені законодавством, у 2018 році поширювався регулюючий вплив постанови КМУ №103, натомість на підвищення, визначені законом, — ні. Тому на підвищення до пенсії в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (363 грн), а також на щомісячну цільову грошову допомогу на прожиття (40 грн), які встановлені позивачеві, постанова КМУ №103 не вплинула як на такі, що визначені саме законом.

Верховний Суд зазначив, що правова регламентація, згідно з якою позивачеві проведено перерахунок пенсії та здійснюється її виплата, не поширюється на доплату і підвищення до пенсії, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни», які виплачуються у складі пенсії відповідним пенсійним органом, у цьому випадку — відповідачем.

У зв’язку із зазначеним Суд дійшов висновку, що відповідач, здійснюючи нарахування і виплату підвищення до пенсії та допомоги позивачеві, дотримався вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, а тому прав останнього не порушив.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про важливу постанову КЦС ВС щодо поділу майна подружжя. Зокрема, проживання дітей само собі не є підставою для збільшення частки одного з подружжя та відступу від засад рівності часток подружжя при поділі майна.

Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Руслан Гринчук
    Руслан Гринчук
    суддя Хмельницького апеляційного суду
  • Надія Губенко
    Надія Губенко
    суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді