Те, що Верховний Суд розглянув скаргу на судове рішення без участі сторін, а також те, що в основу його рішення були покладені нові аргументи, які не були предметом дискусій в нижчих судах, становило порушення конвенційних гарантій. Про це повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».
Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Коваленко проти Молдови» (заява № 72164/14).
Автомобіль Думітру Коваленка був сильно пошкоджений, коли його дружина потрапила в дорожньо-транспортну пригоду. Власник писав багато листів до своєї страхової компанії з проханням виплатити страхове відшкодування, але безрезультатно.
Тому він подав цивільний позов і суд першої інстанції та апеляція прийняли рішення на його користь, зобов’язавши компанію виплатити повну вартість автомобіля. Але верховний суд переглянув рішення, скасувавши їх. Зокрема ВС постановив, що страховий поліс не охоплював керування автомобілем дружиною Коваленка, а також врахував аргументи страховика, що він не мав доступу до пошкодженої автівки. При цьому аргумент Коваленка про те, що транспортний засіб знаходився у володінні компанії та був оцінений експертом, призначеним нею.
Коваленко звернувся зі скаргою до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 6 §1 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він скаржився на те, що Верховний Суд розглянув апеляцію з питань права без участі сторін, а також на те, що нові аргументи, які не були предметом дискусій в нижчих судах, склали основу для прийняття цього рішення.
Суд у Страсбурзі погодився з доводами заявника, констатував порушення конвенційних гарантій та присудив компенсацію завданої моральної шкоди у розмірі 3,5 тис. євро.
З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Коваленко проти Молдови» (заява № 72164/14) можна ознайомитися за посиланням.
Раніше «Судово-юридична газета» розповідала, що ВС роз’яснив, за яких умов рішення ЄСПЛ вважається повністю виконаним.
Додамо, що ЄСПЛ роз’яснив підстави для звільнення злочинця від покарання.
Також ЄСПЛ нагадав про особливу роль інституту адвокатури.
А ще ЄСПЛ з’ясував, де межа між захистом та наклепом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.