Рада приняла в первом чтении законопроект о стимулировании развития зеленой генерации

15:08, 3 мая 2023
Законопроект направлен на развитие малой распределенной генерации, в частности, на стороне потребителя.
Рада приняла в первом чтении законопроект о стимулировании развития зеленой генерации
Фото: mind.ua
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховная Рада поддержала доработанный проект Закона «О внесении изменений в некоторые законы Украины о восстановлении энергетической безопасности и зеленой трансформации энергетической системы Украины», регистр. №9011-д, сообщает официальный сайт парламента.

По словам председателя Комитета Андрея Геруса, проект Закона 9011-д направлен на развитие малой распределенной генерации, в частности на стороне потребителя. В 2023 году ожидается запуск более чем 5000 новых объектов генерации (из них большая часть на стороне потребителя) совокупной мощностью более 500 МВт.

 «Доопрацьований проект Закону 9011-д передбачає:

  • Гарантії походження «зеленої» електроенергії. Це дієвий інструмент, який дозволить уникнути додаткового оподаткування українських товарів при ввезені до країн ЄС із 2026 року. Адже гарантії походження підтвердять «зелений» статус тієї української електроенергії, яка виробляється з відновлювальних джерел (сонце, вітер, біомаса, біогаз, ГЕС) і звільнять від ввізного податку вироблені з її використанням товари.
  • Право (не обов’язок) виробникам «зеленої» електроенергії самостійно продавати свою електричну енергію на ринку, а доплату здійснюватиме ДП «Гарантований покупець». Доплата визначається як різниця між «зеленим» тарифом і ринковою ціною (так званий Feed-in-Premium). Таким чином, виробники з ВДЕ матимуть право самостійно працювати в ринку, і це сприятиме розвитку ринку, збільшить кількість гравців на ринку та покращить конкуренцію.
  • Додатковий стимул для розподіленої генерації на стороні споживача – механізм самовиробництва. Запроваджується можливість для споживачів встановлювати у себе об’єкти електрогенерації, а неспожиті надлишки електроенергії можна буде відпускати в мережу по вільних ринкових цінах. Таким чином, підвищується стійкість енергосистеми завдяки збільшенню кількості генеруючих установок. Очікується поява сотні нових об’єктів генерації по всій країні. Із 2030 року у механізм самовиробництва зможе додаватися лише «зелена» генерація (але зможуть працювати всі об’єкти, які були запущені раніше).
  • Збереження стимулів для ВЕС, малих СЕС до кінця 2023 року та довгострокове збереження стимулів для малих домашніх СЕС. Запровадження опції Net Billing для домогосподарств.
  • Право (не обов’язок) об’єктів ВДЕ продавати електроенергію на сусідні підприємства за договірними цінами у періоди аварійних або планових обмежень у енергосистемі.
  • Можливість інвесторам встановлювати генерацію на території підприємств-споживачів із подальшим постачанням електроенергії для потреб цих підприємств за договірними цінами.
  • Можливість для ДП «Гарантований покупець» здійснювати експорт української «зеленої» електроенергії (на загальноринкових умовах). За рахунок виручених від експорту коштів частково покриватиметься оплата «зеленого» тарифу. Це допоможе ефективніше продавати електроенергію у період профіцитів», — сказано в сообщении.

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Вікторія Кицюк
    Вікторія Кицюк
    суддя Солом'янського районного суду міста Києва
  • Олег Дзюба
    Олег Дзюба
    суддя Господарського суду Харківської області