Майже кожна людина у житті стикалась з тим, що її ображають. Особливо в епоху інтернету, часто можна почути образи чи наклеп у соціальних мережах (пресі, на листівках). Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області пояснив, у чому ж різниця між оціночним судженням, наклепом, образою, та як діяти людині у такій ситуації.
Наклеп — юридичний термін, який означає поширення свідомо неправдивих вигадок, які ганьблять особу чи групу осіб . Наклеп — це завжди неправдиві факти (з прізвищами, відомостями про особу від конкретної особи чи іншого джерела інформації), а от оціночні судження є лише припущеннями, думками певних осіб. У кримінальному законодавстві України до 2001 р. наклеп був умисним злочином приватного обвинувачення (за деякими винятками). Після набрання чинності новим Кримінальним кодексом України наклеп декриміналізували. Парламентська асамблея ради Європи позитивно це оцінила.
А от образа — це зневажливе висловлювання чи вчинок, який спрямований проти кого-небудь і викликає почуття душевного болю. Образа може бути завдана як публічно, так і у відсутність людини, на яку вона спрямована. У статтях 3, 28 Конституції України йдеться про те, що честь і гідність людини є найвищою соціальною цінністю, а також проголошується право кожного на повагу та гідності.
Що ж робити людині, коли її честь та гідність були попрані? Вона в праві звернутись до суду з позовом про захист честі та гідності (стаття 23 Цивільного кодексу України). Без доказів (хіба що кривдник сам визнає свою вину) довести щось буде важко, тому у такому випадку потрібні свідки, копія сторінок (скріншоти) публікації з образами у соціальній мережі.
Інколи публікації наклепницького та образливого характеру можуть завдати шкоду здоров'ю. Якщо внаслідок дій кривдника стан вашого здоров’я погіршився настільки, що Ви втратили можливість нормально жити й працювати, додайте до позову довідку від лікаря, тоді зможете вимагати відшкодування матеріальних збитків за лікування, моральну шкоду. Розмір грошового відшкодування залежить від чималої кількості факторів: ступеня вини відповідача, характеру правопорушення, ступеня шкоди, завданої потерпілому, та доказів, які надали сторони у ході судового процесу, низки інших обставин.
Не залишайте просто так любителів спаплюжити ваше добре ім’я. І пам’ятайте, що суд — не місце для шоу, а для з’ясування правди та відстоювання прав людини.
Нюансів у таких справах дуже багато, проте ми окреслили основні важливі моменти, які варто знати кожній людині.
Нагадаємо, «Судово-юридична газета» повідомляла про те, що за результатами дослідження української інтернет-аудиторії, які провела компанія Factum Group Ukraine на замовлення Інтернет Асоціації України, «ВКонтакте» втрачає свою популярність серед українців. Повільно, але впевнено соцмережа опустилася в рейтингу на 4 позиції.
Крім того, ми писали, чому Facebook видалив сторінки українських користувачів.