Звернення кредитора до суду по сплаті боргових зобов’язань спадкодавця: позиція ВС

20:07, 12 апреля 2019
При спадкуванні майна боргові зобов’язання спадкодавця перед кредитором мають бути повернуті спадкоємцем відразу.
Звернення кредитора до суду по сплаті боргових зобов’язань спадкодавця: позиція ВС

У справі №759/12484/15-ц суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, на підставі належним чином оцінених доказів дійшов висновку про те, що позивач дізнався про смерть спадкодавця, однак звернувся з вимогою до спадкоємця поза межами передбаченого ч. 2 ст. 1281 ЦК України шестимісячного строку, який є присічним, а тому обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.

ВС вказав, що відповідно до ч. 2 ст. 1281 ЦК України, кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.

Оскільки зі смертю боржника зобов'язання по поверненню кредиту включаються до складу спадщини, умови кредитного договору щодо строків повернення кредиту чи сплати його частинами не застосовуються, а підлягають застосуванню норми ст. 1282 ЦК України щодо обов'язку спадкоємців задовольнити вимоги кредитора у порядку, передбаченому ч. 2 цієї норми.

Згідно зі ст. 1282 ЦК України, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен зі спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора вони зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями і кредитором не встановлено інше. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передано спадкоємцям у натурі.

Разом з тим, положення зазначеної норми застосовуються у випадку дотримання кредитором норм ст. 1281 ЦК України щодо строків пред'явлення ним вимог до спадкоємців. Недотримання цих строків, які є присічними (преклюзивними), позбавляє кредитора права вимоги до спадкоємців.

З постановою Верховного Суду можна ознайомитись за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» публікувала постанову ВС щодо необхідності підтвердження від банку виконання кредитного зобов’язання.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Чи скасують соціальні гарантії та пільги: чому Слуги народу вирішили звернутися до КСУ
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Тарас Бисага
  Тарас Бисага
  судья Закарпатского апелляционного суда
 • Лариса Татарчук
  Лариса Татарчук
  председатель Бабушкинского районного суда Днепропетровска
 • Елена Осипова
  Елена Осипова
  судья Сумского окружного административного суда
 • Антон Рупак
  Антон Рупак
  судья Винницкого апелляционного суда
 • Любовь Стас
  Любовь Стас
  судья Пятого апелляционного административного суда
загрузка...