Верховний Суд, розглянувши касаційну скаргу у справі №212/3829/15-ц, дійшов висновку, що касаційна скарга пастора Церковного Управління (Єпископату) Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване рішення апеляційного суду — без змін.
Суд визнав, що правовий статус священнослужителя, зокрема пастора в релігійному об'єднанні визначається трудовим законодавством України, а тому на нього поширюються норми трудового законодавства. Згідно з п. 4.8 статуту Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України, єпископ має повноваження призначати та звільняти з посади пасторів за рішенням Церковного керівництва і за погодженням церковної громади або регіонального церковного округа згідно з внутріцерковним канонічним правом, якщо це передбачено ним.
Крім того, суд встановив, що пастор, звертаючись із позовом про поновлення на роботі, не оскаржив рішення Церковного керівництва від 16 квітня 2016 року №6, на підставі якого був виданий наказ єпископа про звільнення позивача з посади пастора. Тобто позивача звільнено не за рішенням єпископа, а на підставі рішення керівництва церкви (синодального комітету), яке є чинним та ніким не оскаржене. Оскарження вказаного рішення не становить втручання суду у діяльність релігійної організації.
У травні 2015 року пастор звернувся до суду із позовом до Церковного управління (Єпископату) Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України про визнання незаконним звільнення, поновлення на роботі, виплату заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди. Рішенням Жовтневого районного суду Кривого Рогу від 5 серпня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволено частково.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення застосоване 17 квітня 2015 року, тобто після спливу місячного строку з дня вчинення та виявлення керівництвом Церковного управління (Єпископату) Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України проступку 10 березня 2015 року, а тому винесення єпископом наказу про звільнення з посади пастора є незаконним.
Рішенням Апеляційного суду Дніпропетровської області від 24 січня 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову. Скасовуючи рішення місцевого суду, апеляційний суд виходив із того, що позивач не може бути поновлений на посаді пастора, оскільки на день ухвалення рішення суду є чинним та нескасованим рішення Церковного керівництва №6 від 16 квітня 2016 року, на підставі якого був виданий наказ єпископа про звільнення.
Нагадаємо, Восьмий апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що директор може працювати без заробітної плати.