У відповідь на оптимістичні повідомлення у Фейсбуці секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Данилюка про завершення розробки законопроекту про Службу фінансових розслідувань, його давнішній опонент — колишня екс-керівник Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна не забарилася висловити свою думку.
Вона нагадала про існування свого варіанту створення органу для боротьби з фінансовими злочинами — законопроекту № 8157 «Про Національне бюро фінансової безпеки України» і порівняла його з «дітищем» секретаря РНБО.
Ніна Южаніна назвала кілька принципових розбіжностей у поглядах на реформування податкової поліції:
У концепції ж створення СФР передбачено, що основною функцією такого правоохоронного органу буде виявлення, розкриття і розслідування злочинів, що фактично є боротьбою з наслідками кримінальної діяльності у сфері економіки. Замість того, щоб виявляти та протидіяти причинам формування злочинних схем в економіці, пан Данилюк пропонує, як і раніше, переслідувати бізнес.
Авторським колективом законопроекту про НБФБ увагу зосереджено саме на такій стратегії, мінімізації корупційних ризиків під час роботи бюро. Ми обрали найбільш перспективну модель організації діяльності органу — Intelligence-led policing, на основі якої працюють іноземні правоохоронні інституції.
У моделі СФР слідчий повинен сам виявляти, аналізувати, розслідувати злочини. Такий підхід довів свою неефективність і непродуктивність.
Разом з тим за рекомендаціями країн — членів ЄС правоохоронний орган повинен бути автономним, тобто таким, що проводить і розслідування, і слідчі дії, і негласні слідчі дії. Це можна реалізувати лише в концепції НБФБ, де аналітика є базою для роботи всього органу, при цьому слідство є відокремленим підрозділом.
Якщо до процесу долучаються інші органи, то такий процес не може бути об’єктивним у зв’язку з можливим виникненням конфлікту інтересів. Ми це спостерігали між НАБУ та МВС, між НАБУ та СБУ.
«Тобто СФР — це не просто інший орган, який пропонується створити, це інший погляд на правоохоронну діяльність. НБФБ — це крок уперед. СФР — це щонайменше топтання на місці, а по суті повернення до старих методів під новою вивіскою», — підсумовує екс-керівник Комітету ВР.