Винагороду отримають викривачі корупції розміром від 10 млн грн: з’явився повний текст законопроекту Зеленського

15:48, 30 августа 2019
Сума заохочення для викривача буде сягати 10% від предмета корупційного злочину.
Винагороду отримають викривачі корупції розміром від 10 млн грн: з’явився повний текст законопроекту Зеленського

29 серпня Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді проект закону № 1010 про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо викривачів корупції.

У президентському законопроекті зазначається, що захист викривачів корупції є одним із пріоритетних завдань Національної ради з питань антикорупційної політики.

Станом на сьогодні регулювання у сфері захисту викривачів корупції потребує суттєвого вдосконалення з метою його приведення у відповідність із міжнародними стандартами та найкращими практиками.

Проект Закону розроблено з метою визначення правового статусу викривачів — осіб, що повідомили про вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, встановлення прав, гарантій та механізмів захисту таких осіб.

Проектом Закону пропонується внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" стосовно визначення правового статусу викривачів корупції, їх прав та гарантій захисту; забезпечення умов для розкриття інформації про корупцію; унормування порядку розкриття викривачем корупції інформації; звільнення від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення; забезпечення державного захисту викривачів корупції, зокрема захисту їх трудових прав.

Пропонується у законодавчому порядку надати визначення особі викривача як «фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону іншою особою».

Захист викривачів пропонується віднести до повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції.

Викривач матиме певне коло прав, зокрема:

  • на безоплатну правову допомогу у зв'язку із захистом прав викривача;
  • на конфіденційність;
  • у разі загрози життю і здоров'ю — на забезпечення безпеки щодо себе та близьких осіб, майна та житла або відмову від таких заходів;
  • на відшкодування витрат у зв'язку із захистом прав викривачів, витрат на адвоката у зв'язку із захистом прав особи як викривача, витрат на судовий збір;
  • на винагороду у визначених законом випадках;
  • на отримання психологічної допомоги;
  • на звільнення від юридичної відповідальності у визначених законом випадках;
  • інші.

Що стосується винагороди, як найбільш обговорюваного питання в темі інституту викривачів, то законопроектом передбачено, що викривач, який повідомив про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого у 5 тисяч і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, має право на винагороду.

Розмір такої винагороди визначається судом у межах 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину. Розмір винагороди не може перевищувати 3 тисяч мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину.

У випадках повідомлення декількома викривачами різної інформації про один і той самий корупційний злочин, у тому числі інформації, що доповнює відповідні факти, розмір винагороди розподіляється між такими викривачами з урахуванням важливості повідомленої ними інформації.

При цьому викривач звільняється від обов'язку спростування інформації, поширеної ним шляхом повідомлення про можливі факти корупційних правопорушень через внутрішні або регулярні канали повідомлення. Також варто зазначити, що, відповідно до законопроекта, не є порушенням особистого немайнового права особи поширення щодо неї недостовірної інформації шляхом повідомлення про можливі факти корупційних правопорушень, а майнова і моральна шкода у такому випадку не підлягає відшкодуванню.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» вже писала, що Верховна Рада доручила профільним комітетам терміново розглянути 58 законопроектів.

Також ми писали, що адвокатська монополія залишиться лише у кримінальних справах.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
«Как саперы»: Зеленский заявил, что ряд стран поддерживают Украину, но пытаются ослабить санкции
«Как саперы»: Зеленский заявил, что ряд стран поддерживают Украину, но пытаются ослабить санкции
Loading...
загрузка...