Верховний Суд визнав за податковою право на встановлення обставин непереборної сили

10:30, 8 сентября 2019
КАС: встановлення причинно-наслідкового зв’язку між обставинами непереборної сили з виникненням податкового боргу є компетенцією суб’єкта владних повноважень.
Верховний Суд визнав за податковою право на встановлення обставин непереборної сили

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №805/1087/16-а зазначив, що для визнання податкового боргу безнадійним має бути встановлений (доведений) причинно-наслідковий зв`язок між податковим боргом та форс-мажорними обставинами.

Наявність форс-мажорних обставин є загальновідомим фактом, проте сама по собі не доводить безнадійності податкового боргу, неможливості здійснити сплату самостійно визначених податкових зобов`язань платником податків.

КАС зауважив, що діючим законодавством не передбачено засвідчення суб`єктам господарської діяльності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) окремо по кожній статті Податкового кодексу України, проте визначальним у спірних правовідносинах є не факт засвідчення таких обставин, оскільки вони є загальновідомими, а їх вплив на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов`язання, що має бути оцінено суб`єктом владних повноважень (відповідачем у справ) у кожному конкретному випадку при зверненні суб`єктів господарювання з відповідною заявою.

Відтак, Верховний Суд дійшов висновку, що встановлення причинно-наслідкового зв`язку між обставинами непереборної сили з виникненням податкового боргу, тобто визнання його безнадійним, є компетенцією суб`єкта владних повноважень (відповідача у справі), за результатами розгляду заяви Товариства.

ТОВ звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправною відмову ДПІ у списанні безнадійного податкового боргу зі сплати грошового зобов`язання за платежем «військовий збір» за серпень-грудень 2014 року в сумі 145574,81 грн  за основним платежем та 89262,57 грн  за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими за податковий період, та зобов`язати здійснити таке списання.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2016 позов задоволено повністю.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції вказав, що позивач дотримався вимог діючого законодавства та надав достатньо документів, які підтверджують обставини непереборної сили, що призвели до виникнення безнадійного податкового боргу, а тому відмова відповідача щодо списання такого боргу є протиправною, відтак наявні підстави для його списання.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.08.2016 рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Апеляційний суд посилався на те, що настання для позивача форс-мажорних обставин підтверджено сертифікатом Торгово-промислової палати України, але вказаний сертифікат підтверджує настання обставин непереборної сили відповідно до пунктів 100.4 (розстрочення грошових зобов`язань) та 100.5 (відстрочення грошових зобов`язань) Податкового кодексу України, а позивач просить списати безнадійний податковий борг у відповідності до положень статті 101 Податкового кодексу України. За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для здійснення списання безнадійного податкового боргу.

Верховний Суд, переглянувши постанову суду апеляційної інстанції, скасував обидва судових рішення і направив справу на новий розгляд у суд першої інстанції.

Як раніше повідомляла «Судово-юридична газета», Верховний Суд вважає, що вимога подання в податкові органи сертифікату ТПП про форс-мажор є необґрунтованою.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Віталій Безгін про те, як «Слуга народу» збирається реформувати державну службу
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
  • Дмитрий Дубинко
    Дмитрий Дубинко
    заместитель Генерального директора Государственного предприятия «Информационные судебные системы»