Донорство крові може перетворитися на господарську діяльність: НАЗК про корупційні ризики законопроекту Радуцького

11:12, 16 июля 2020
В законопроекті Радуцького про донорство крові є ризики розпилу бюджетних коштів та перетворення донорства на торговельну діяльність.
Донорство крові може перетворитися на господарську діяльність: НАЗК про корупційні ризики законопроекту Радуцького

Законопроект депутатки від «Голосу» Ольги Стефанишиної та голови «медичного» Комітету Верховної Ради від «Слуг народу» Михайла Радуцького та інших щодо донорської крові та компонентів крові № 3648 від 12.06.2020 містить значні корупційні ризики.

Про це заявило Національне агентство з питань запобігання корупції, яке завершило антикорупційну експертизу законопроекту № 3648 «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові».

16 липня Верховна Рада ухвалила його за основу.

Нагадаємо, що автори пропонують створити новий орган, який ліцензуватиме та контролюватиме суб’єктів системи крові, і реєстр донорів крові та компонентів крові.

«У результаті експертизи законопроєкту фахівці НАЗК виявили низку положень, які можуть сприяти корупції, зокрема:

Принципово змінено мету донорства. Це несе ризик перетворення діяльності у сфері донорства крові, головною метою якої є забезпечення потреб населення України у донорській крові, на господарську діяльність із заготівлі компонентів крові та виробництво препаратів з неї.

Утворення двох нових органів державного регулювання у сфері донорства крові (спеціально уповноваженого органу у сфері донорства крові та її компонентів та Національного трансфузіологічного центру) без визначення їх статусу як органів виконавчої влади, відповідальних за формування та реалізацію державної політики у сфері донорства крові не відповідає Конституції України, Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» та Закону України «Про запобігання корупції».

Наділення уповноважених органів виконавчої влади широкими дискреційними повноваженнями у сфері донорства крові та її компонентів не відповідає вимогам Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та створює корупційні ризики в частині довільного ухвалення управлінських рішень.

Механізм відшкодування витрат на покриття пільг, гарантій та компенсацій для донорів, а також вартості компонентів крові, придбаних у суб’єктів господарювання приватної форми власності, є прихованим фінансуванням їх діяльності за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів і може призвести до порушення вимог міжнародних актів у цій сфері.

Використання приватними суб’єктами, які здійснюватимуть заготівлю крові, її переробку та реалізацію, майна суб’єктів системи крові державної та комунальної форми власності може призвести до нерівних умов діяльності всіх суб’єктів та спричинити необґрунтовані витрати з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Оскільки проєкт закону потребує суттєвого доопрацювання, НАЗК надало висновки та рекомендації антикорупційної експертизи Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування для врахування та внесення змін у текст документа», - зазначає НАЗК.

Нагадаємо, що раніше Верховна Рада ухвалила інший закон Радуцького № 2429, який може призвести до подорожчання препаратів із компонентів крові.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Реформа системи оплати праці державних службовців: коментар голови НАДС
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Олег Глуханчук
  Олег Глуханчук
  председатель Одесского окружного административного суда
 • Елизавета Ковтюк
  Елизавета Ковтюк
  судья Верховного Суда Украины
 • Алена Мазур
  Алена Мазур
  судья Окружного административного суда Киева
 • Марина Шиляк
  Марина Шиляк
  судья Хозяйственного суда Ивано-Франковской области
 • Татьяна Ковальчук
  Татьяна Ковальчук
  заместитель министра внутренних дел Украины
загрузка...