Депутати тренувалися голосувати сенсорною кнопкою на законопроектах про податкову амністію

12:32, 2 марта 2021
Рада включила законопроекти про нульову декларацію до порядку денного: хто скільки сплатить.
Депутати тренувалися голосувати сенсорною кнопкою на законопроектах про податкову амністію
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховна Рада проголосувала за включення до порядку денного пакету законопроектів про так звану «податкову амністію» («нульову декларацію»), ініціатором яких є Президент України Володимир Зеленський.

Мова йде про наступні законопроекти:

- Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету № 5156 від 25.02.2021;

- Проект Закону про внесення зміни до статті 16 Закону України "Про валюту і валютні операції" у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету № 5155 від 25.02.2021;

- Проект Закону про внесення зміни до статті 29 Бюджетного кодексу України у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету № 5154 від 25.02.2021;

- Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету № 5153 від 25.02.2021.

Голосування за включення цих законопроектів до порядку денного вперше проводилося за допомогою технічного нововведення - сенсорної кнопки.

І якщо включення законопроектів до порядку денного депутати підтримали, то голосування про скорочення строків внесення альтернативних проектів до законопроектів № 5155 та № 5166 Рада провалила.

Перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук пояснив провальне голосування технічними недоліками та поставив на повторне голосування питання щодо скорочення строків внесення альтернативних проектів до законопроекту № 5155. Одночасно невдоволеному сесійному залу довелося пояснювати, що це стосується внутрішніх процедур Ради, тому повторне голосування не є порушенням Регламенту.

Проте це не допомогло, і рішення з цього питання не було прийнято.

Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев наголосив на тому, що «податкова амністія» є виключно добровільною. За його словами «кожен громадянин України може задекларувати свої статки і користуватися ними все життя, а не ухилятися тридцять років від оподаткування як це в країні відбувалося. Ми дозволяємо людям забути своє певне фінансове минуле, підвести риску і розпочати з чистого аркуша своє нове фінансове життя. Тим хто критикує це рішення, будь ласка, спробуйте відкрити рахунок у банку за кордоном або в Україні, і доведіть де ви взяли кошти. Вже сьогодні це проблема».

Метою законопроектів є декларування активів, які були набуті за рахунок доходів, що не були задекларовані за будь-який податковий період станом на 01.01.2021р.

Суб’єкти декларування:

  • Фізичні особи - резиденти,
  • Фізичні особи - нерезиденти, які на момент набуття активів/доходів були резидентами.

Особи, яким заборонено подавати декларацію:

  • малолітні/неповнолітні або недієздатні особи;
  • особи, які за будь-який рік, починаючи з 01.01.2005 р. подавали або мають подавати декларації відповідно до антикорупційного законодавства (крім тих, які подавали у зв’язку з проходженням відповідних конкурсів/процедур, та не були призначені або обрані на відповідні посади).

Форма подачі декларації: електронна персональна чи знеособлена (подається через нотаріуса, декларант персоніфікується через спеціальний код).

Активи, що підлягають декларуванню: будь-які активи, в тому числі рухоме/нерухоме майно, ціні папери, корпоративні права, щодо яких суб’єкт декларування є власником чи від яких має право отримувати дохід.

Активи, які не можуть об’єктом декларування:

  • Активи отримані внаслідок кримінальних правопорушень, за виключенням тих, що були отримані від ухилення від сплати податків/зборів чи порушень валютного законодавства;
  • Активи осіб, щодо яких відкритого судове провадження за статтями 209 (легалізація доходів здобутих злочинним шляхом) 258-5 (фінансування тероризму) та 306, ч. 1-2 368-4, 369 та 369-2 ККУ;
  • Готівкові кошти.

Строк подачі спеціальної декларації: з 01.07.2021 по 01.07.2022 включно.

База оподаткування для активів:

  • Для валютних цінностей та прав грошової вимоги - грошова або номінальна вартість, що має бути документально підтверджена,
  • Для інших активів - витрати на придбання, оціночна вартість, біржова вартість або самостійно визначена для рухомого майна, що знаходиться (зареєстровано) в Україні, за виключенням (транспортних засобів та дорогоцінних металів).

Документи про вартість активів:

  • валюта та право грошової вимоги - подаються,
  • інші активи, які знаходяться (зареєстровані) в Україні – подаються за бажанням декларанта,
  • інші активи, які знаходяться (зареєстровані) закордоном - подаються.

Ставки оподаткування:

  • 5% для валютних цінностей, розміщених на рахунках в банках України та інші активи які знаходяться (зареєстровані) в Україні,
  • 9% - валюта, на банківських рахунках та інші активи, які знаходяться закордоном, право грошової вимоги до нерезидентів,
  • 2,5 % - за облігації внутрішньої державної позики, що придбані у період з 01.01.2021 по 20.06.2022р. до подання декларації.

 Сплаті буде підлягати спеціальний збір за одноразове декларування.

Строк сплати спеціального збору: протягом 10 календарних днів, з дня подачі спеціальної декларації .

Передбачається камеральна перевірка податковими органами спеціальної декларації в спеціальному порядку, при цьому джерело отримання доходів не перевіряється.

Активи щодо яких не вимагається подання спеціальної декларації:

1) нерухоме майно в Україні відповідно до державних реєстрів у вигляді:

  • квартира - до 120 кв. м чи майнові права на таку квартиру;
  • житловий будинок до 240 кв. м чи його незавершене будівництво, за умови права власності на земельну ділянку;
  • нежитлова нерухомість (в тому числі незавершена) некомерційного призначення до 60 кв. м;
  • земельні ділянки у межах нормативів безоплатної приватизації;
  • один транспортний засіб, що є в реєстрі (крім ТЗ, призначеного для перевезення 10 осіб і більше або об’єм двигуна ТЗ не менше 3000 куб. см або середня ринкова вартість 375 МЗП, мотоцикл - 800 куб. см літака, гелікоптера, яхти, катера),
  • інші активи - сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.

Змінами до Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачається, зокрема, визначити підстави та порядок звільнення фізичної особи, яка подала одноразову (спеціальну) добровільну декларацію та виконала пов'язані з цим інші законодавчі вимоги, від адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені статтями 155-1, 162, 162-1, 163-1, 163-2, 163-4, 163-15, 164, 164-1, 164-2, 165-1 та 166-6 КУпАП.

Одночасно у податківців хочуть забрати розгляд справ, пов’язаних з ухиленням від подання декларації про доходи (стаття 164-1 КУпАП).

Аналогічно фінансові органи позбавляться права складати протоколи за статтями 164, 164-1 КУпАП.

Змінами до Кримінального кодексу України пропонується встановити, що подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації та сплата узгодженої суми збору є підставою для звільнення декларанта від кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) (стаття 212 Кримінального кодексу України) чи за ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (стаття 212-1 Кримінального кодексу України).

При цьому також запроваджується кримінальна відповідальність за незаконне розголошення, передачу або надання доступу до інформації, що міститься в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації (стаття 232-3).

Раніше Комітет рекомендував підтримати законопроект Стефанчука про порядок обчислення часу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду