Група народних депутатів України (Гетманцев Данило, Мотовиловець Андрій, Василевська-Смаглюк Ольга, Аллахвердієва Ірина, Кінзбурська Вікторія, Железняк Ярослав, Діденко Юлія, Петруняк Євген) зареєстрували у Верховній Раді проект Закону про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» та деяких інших законодавчих актів України щодо регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках (реєстр. № 5865 від 26.08.2021).
Законопроект значно розширює повноваження та можливості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, вносить зміни в процесуальні кодекси, а також забороняє фінансові піраміди.
Вимоги щодо заборони фінансових пірамід будуть міститися в розділі ХІІ «Протидія зловживанням на ринках капіталу», яким доповнюється діючий Закон № 3480-IV.
Стаття 165. Заборона фінансових пірамід
1. Особа не має права створювати, забезпечувати функціонування або просування фінансових пірамід.
Така заборона стосується будь-яких юридичних або фізичних осіб.
Рекламодавцям під час замовлення виробництва та розповсюдження реклами фінансових інструментів, ринків капіталу та організованих товарних ринків заборонять розповсюджувати рекламу щодо фінансових пірамід.
У розумінні законопроекту фінансова піраміда – це шахрайство з використанням фінансових інструментів, а так само об’єктів цивільних прав, що мають ознаки фінансових інструментів, яке передбачає створення, функціонування та просування, в тому числі за допомогою засобів масової інформації, схеми взаємовідносин між засновником схеми та її інвесторами, відповідно до якої залученим інвесторам обіцяється отримання значного пасивного доходу та виплата такого доходу залежить від залучення нових інвесторів до функціонування такої схеми.
До фінансової піраміди не належать операції, що здійснюються фінансовими установами під час надання ними фінансових послуг:
- торгівля валютними цінностями;
- залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення;
- фінансовий лізинг;
- надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту;
- надання гарантій;
- фінансові платіжні послуги;
- у сфері страхування;
- діяльність у системі накопичувального пенсійного забезпечення;
- професійна діяльність на ринках капіталу;
- факторинг;
- банківські та інші фінансові послуги.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку визначає та оприлюднює на своєму вебсайті орієнтовний невичерпний перелік ознак створення, функціонування та/або просування фінансової піраміди, а також прийнятні ринкові практики, які не є фінансовими пірамідами.
Законодавство щодо протидії фінансовим пірамідам буде застосовуватися до:
1) будь-яких цінних паперів;
2) будь-яких фінансових інструментів, які не є цінними паперами;
3) об’єктів цивільних прав, що мають ознаки цінних паперів;
4) об’єктів цивільних прав, що мають ознаки фінансових інструментів.
При цьому в парламенті зареєстрований та досі не розглянутий законопроект № 3479 від 14.05.2020 «Про заборону фінансових пірамід в Україні», який визнаний таким що відповідає вимогам антикорупційного законодавства.
Крім того, законопроектом № 5865 пропонується внести зміни до процесуальних кодексів, згідно з якими суди будуть зупиняти виконання договорів та надавати доступ до інформації про електронні комунікаційні послуги за заявами Комісії з цінних паперів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.