У парламенті зажадали, щоб кримінальні провадження щодо адвокатів розслідувало ДБР

08:00, 25 октября 2021
Яким чином у Раді хочуть підсилювати авторитет адвокатури.
У парламенті зажадали, щоб кримінальні провадження щодо адвокатів розслідувало ДБР
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

У парламенті зареєстрували одразу декілька законопроектів, які на думку їх авторів підсилять авторитет адвокатури.

Йдеться про:

  • Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо посилення авторитету адвокатури № 6205 від 22.10.2021.
  • Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо посилення авторитету адвокатури № 6206 від 22.10.2021.
  • Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення авторитету адвокатури № 6207 від 22.10.2021.

Згідно з першим законопроектом № 6205 підсилювати авторитет адвокатури будуть шляхом заборони бути адвокатом особі, яка:

- звільнена з посади або позбавлена права на здійснення професійної діяльності за порушення присяги та/або вчинення корупційного правопорушення, - протягом п’яти років з дня такого звільнення або позбавлення права;

- протягом останніх трьох років безперервно працювала або працює на посаді судді, прокурора, слідчого, дізнавача, працівника підрозділу, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, працівника пенітенціарної служби, нотаріуса, державного або приватного виконавця, арбітражного керуючого, на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, на іншій посаді, на якій одночасне здійснення адвокатської діяльності заборонено законом;

- протягом останнього року до отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю вчинила дії, що порушують правила адвокатської етики, права адвокатів, перешкоджають законній адвокатській діяльності, принижують авторитет адвокатури.

Крім того, судова, експертна, правоохоронна, оперативно-розшукова діяльність стануть несумісною з діяльністю адвоката.

Одночасно право на заняття адвокатською діяльністю буде припинятися шляхом анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю у разі зупинення права на заняття адвокатською діяльністю протягом семи років поспіль.

Іншим законопроектом № 6206 вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу України, тому він виділений в окремий документ.

Ініціатори пропонують, щоб досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених адвокатами, право на заняття адвокатською діяльністю яких не зупинене, проводилося слідчими органів державного бюро розслідувань.

Письмове повідомлення про підозру адвокату, згідно із законопроектом, буде здійснюватися Генеральним прокурором або його заступником.

Притягнення до кримінальної відповідальності, затримання, обрання запобіжного заходу, проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій стосовно адвоката буде мати такі особливості.

Відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення адвокатом, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора) або його заступником.

Клопотання про дозвіл на затримання, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, а також про застосування інших заходів, у тому числі негласних слідчих (розшукових) дій, що відповідно до закону обмежують права і свободи адвоката, розгляд яких віднесено до повноважень слідчого судді, мають бути погоджені Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора) або його заступником.

Розгляд таких клопотань здійснюється слідчим суддею апеляційного суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду.

Такі клопотання, крім застосування негласних слідчих (розшукових) дій, розглядаються за обов’язкової участі представника ради адвокатів регіону, у якому здійснює свою діяльність адвокат. Слідчий суддя зобов’язаний завчасно, але не менше як за три години до початку, повідомити раду адвокатів регіону, у якому здійснює свою діяльність адвокат про розгляд зазначеного клопотання, крім клопотання про застосування негласних слідчих (розшукових) дій або обшуку.

Якщо представник ради адвокатів регіону без поважної причини не прибув на судове засідання або не повідомив про причини своєї відсутності, таке клопотання може розглядатися без його участі.

Без дозволу слідчого судді, винесеного на підставі клопотання, погодженого Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора) або його заступником, дозволяється затримання адвоката лише у разі, якщо останнього застали під час вчинення або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, пов’язаного із застосуванням насильства, або такого, що спричинив загибель людини.

Орган або посадові особи, які затримали адвоката, повідомили йому про підозру або застосували до нього запобіжний захід, або здійснили інші слідчі дії (крім обшуку та негласних слідчих (розшукових) дій), зобов’язані негайно, але не пізніше 24 годин з моменту вчинення таких дій, повідомити про це раду адвокатів регіону, у якому здійснює свою діяльність адвокат.

У разі вчинення дій, зазначених в абзаці шостому цієї частини, стосовно членів органів адвокатського самоврядування, орган або посадові особи зобов’язані негайно, але не пізніше 24 годин з моменту вчинення таких дій, повідомити про це голову ради адвокатів України або його заступника.

Окрім всього іншого, в Кримінальному кодексі України буде передбачено, що не є співучастю надання адвокатом правової допомоги особі, яка вчинила злочин, з правових питань її діяльності. Адвокати підлягають кримінальній відповідальності лише у випадках, коли вчинене ними діяння містить ознаки іншого кримінального правопорушення (законопроект № 6207).

Не будуть підлягати кримінальній відповідальності за заздалегідь не обіцяне приховування злочину члени сім'ї чи близькі родичі особи, яка вчинила злочин, коло яких визначається законом, а також адвокати, які надавали правову допомогу особі, яка вчинила злочин, з відповідних питань.

Крім того, використання відеоконференцій поширять на досудове розслідування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Youtube Право ТВ, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду