Верховний Суд висловився про спадкування кредитних зобов’язань

08:20, 15 ноября 2021
Спірні правовідносини щодо кредитних зобов’язань допускають правонаступництво. Законодавець зберігає за кредитором право вимоги у разі смерті боржника.
Верховний Суд висловився про спадкування кредитних зобов’язань
Джерело фото: iStock
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Обов’язок задовольнити вимогу повернути заборгованість, яка на думку банку виникла внаслідок неповернення відповідачем боргу за кредитним договором згідно зі статтею 1219 ЦК України, не є таким, що нерозривно пов'язаний з особою спадкодавця, а тому, відповідно до вимог чинного ЦК України, з його смертю цей обов’язок не припинився і спадкується його спадкоємцями, тобто є таким, що входить до складу спадщини.

До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду  у справі № 465/2135/16.

Обставини справи

З матеріалів справи відомо, що банк звернувся до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості. Заочним рішенням суду першої інстанції позов задоволено. Суд апеляційної інстанції, розглядаючи справу, дійшов висновку, що наявні підстави для залучення у справі правонаступників, оскільки згідно з довідкою з місця проживання про склад сім`ї і прописки підтверджується, що відповідач зареєстрований та постійно проживав за адресою разом з дружиною та синами, що свідчить про те, що вони фактично прийняли спадщину, що не заперечується дружиною.

Крім того, у матеріалах спадкової справи відсутня заява про відмову від спадщини. У касаційній скарзі скаржник зазначав, що апеляційний суд залишив поза увагою, що свідоцтво про право на спадщину не видавалось, оскільки коло спадкоємців не визначено, а тому у суду були відсутні підстави для залучення спадкоємців. 

Позиція Верховного Суду

Судді ВС підкреслили: пунктом 7 частини першої статті 255 ЦПК України визначено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Разом з тим, спірні правовідносини щодо кредитних зобов`язань допускають правонаступництво. Законодавець зберігає за кредитором право вимоги у разі смерті боржника. Загальні правила пред`явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців визначається нормами статті 1281 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Таким чином, обов’язок задовольнити вимогу повернути заборгованість, яка на думку банку виникла внаслідок неповернення відповідачем боргу за кредитним договором згідно зі статтею 1219 ЦК України, не є таким, що нерозривно пов'язаний з особою спадкодавця, а тому, відповідно до вимог чинного ЦК України з його смертю цей обов’язок не припинився і спадкується його спадкоємцями, тобто є таким, що входить до складу спадщини.

Так, установивши, що дружина померлого з синами у встановленому законодавством порядку прийняли спадщину, оскільки на момент його смерті були зареєстровані та постійно проживали із померлим, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для залучення його правонаступників, оскільки обов`язок спадкодавця щодо повернення коштів на користь ПАТ «Універсал Банк» внаслідок смерті боржника перейшов до його спадкоємців.

Доводи касаційної скарги про те, що свідоцтво про право на спадщину не видавалось, оскільки коло спадкоємців не визначено, а тому у суду були відсутні підстави для залучення спадкоємців, не заслуговують на увагу, оскільки згідно з частиною третьою статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Суд апеляційної інстанції встановив, що в матеріалах спадкової справи № 815/2018, заведеної 14 грудня 2018 року після смерті чоловіка, відсутня заява спадкоємців про відмову від спадщини.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що Верховний Суд роз’яснив, що таке суспільна мораль.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/suduaна Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Telegram канал Sud.ua
Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олександр Завітневич
    Олександр Завітневич
    голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки