17 листопада Верховна Рада ухвалила в цілому Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення порядку доступу до Єдиного державного демографічного реєстру» (законопроект 3989).
Даним Законом:
1) статтю 11 Закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» доповнено частиною 7 такого змісту:
«Інформація, відомості або інші персональні дані про особу, що містяться у Реєстрі, надаються нотаріусу під час вчинення ним нотаріальної дії шляхом доступу до інформації Реєстру в установленому порядку після відповідної авторизації із збереженням інформації про нотаріуса, який здійснив такий доступ, введені ним запити, сформовані витяги, а також дату та час перегляду персональних даних та іншої технологічної інформації.
Порядок доступу нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру затверджується Кабінетом Міністрів України».
2) у Законі «Про нотаріат»:
ч. 3 статті 43 заміняється двома новими частинами такого змісту:
«Встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу, передбаченим Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», національним паспортом іноземця або документом, що його замінює, посвідченням особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідченням, виданим за місцем роботи фізичної особи. Посвідчення водія, особи моряка, члена екіпажу, особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи, не можуть бути використані громадянином України для встановлення його особи під час укладення правочинів.
При вчиненні нотаріальної дії нотаріуси, посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, також перевіряють дійсність документів за Єдиним державним демографічним реєстром, якщо документи були оформлені із застосуванням засобів цього Реєстру».
ч. 2 другу статті 46-1 викладено в такій редакції:
«Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій використовує відомості Єдиного державного демографічного реєстру, а також Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції України».
Новий Закон набере чинності з дня, наступного за днем опублікування центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нотаріату, повідомлення в газеті «Голос України» про початок функціонування програмного забезпечення, що забезпечує доступ нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру, але не пізніше вісімнадцяти місяців з дня опублікування цього Закону, крім пункту 3 розділу І та пункту 2 розділу II цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.
Кабінет Міністрів України має протягом 6 місяців з дня опублікування цього Закону:
Також цікаво, що даний закон вносить зміни до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переходу прав на земельну ділянку у зв’язку з переходом прав на об’єкт нерухомого майна, який на ній розміщено» від 8 вересня 2021 року № 1720-IX.
Зокрема, це стосується регулювання вступу в силу останнього. А саме прописуються такі зміни:
у пункті 1 розділу II «Прикінцеві положення» слова «через три місяці з дня його опублікування» замінити словами «з дня, наступного за днем опублікування Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення порядку доступу до Єдиного державного демографічного реєстру», але не раніше дня, наступного за днем набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості».
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.