Верховная Рада внесла изменения в Семейный кодекс, увеличив размер алиментов, ДОКУМЕНТ

13:30, 26 января 2022
Верховная Рада закрепила минимальный размер алиментов, подлежащий взысканию на ребенка с других членов семьи и родственников не менее 50% прожиточного минимума для ребенка соответствующего возраста.
Верховная Рада внесла изменения в Семейный кодекс, увеличив размер алиментов, ДОКУМЕНТ
Источник фото: yuzhny.info
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

26 января 2022 года Верховная Рада приняла в целом как закон законопроект 3881 «О внесении изменений в Семейный кодекс Украины относительно увеличения минимального размера алиментов, взимаемых на ребенка с других членов семьи и родственников, и введение минимального размера временной государственной помощи детям, родители которых уклоняются от уплаты алиментов».

Внесены следующие изменения в Семейный кодекс Украины:

Ч. 8 статьи 181 СК, которая регулирует способы исполнения родителями обязанности содержать ребенка, изложена в следующей редакции:

«8. Если место жительства или пребывание родителей неизвестно, либо они уклоняются от уплаты алиментов, либо не имеют возможности содержать ребенка, ребенку назначается временная государственная помощь с учетом материального положения семьи, в которой воспитывается ребенок, но не менее 50% прожиточного минимума для ребенка соответствующего возраста. Выплата временной государственной помощи производится за счет средств Государственного бюджета Украины».

Ч. 2 статьи 272 СК (Размер алиментов, взимаемых с других членов семьи и родственников, и сроки их взыскания) изложена в такой редакции:

«2. Если иск предъявлен не ко всем обязанным лицам, а к некоторым из них, размер алиментов определяется с учетом обязанности всех обязанных лиц предоставлять удержание.

При этом совокупный размер алиментов, подлежащий взысканию на одного ребенка, должен быть необходимым и достаточным для обеспечения гармоничного развития ребенка и не может быть менее 50% прожиточного минимума для ребенка соответствующего возраста.

Минимальный рекомендуемый совокупный размер алиментов, подлежащий взысканию с других членов семьи и родственников на ребенка, составляет размер прожиточного минимума для ребенка соответствующего возраста и может быть присужден судом в случае достаточности заработка (дохода) плательщика алиментов».

При этом Верховная Рада приняла законопроект без обсуждения.

В итоге, согласно тексту, который опубликован на сайте парламента ко второму чтению, выходит, что закон должен вступить в силу с 1 января 2022 года.

«Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 1 розділу І цього Закону, який набирає чинності з 1 січня 2022 року».

Напомним, что закон обратной силы не имеет.

Ниже приводим пояснения авторов законопроекта о том, зачем он нужен.

«Відповідно до ст. 7 Сімейного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002, № 21-22, ст. 135) регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Чинною статтею 182 Сімейного кодексу України передбачено мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину, що стягується з її матері, батька, який не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку для забезпечення її гармонійного розвитку.

Впровадженню такого стандарту для надання утримання дітей з боку батьків передувала тривала історія законотворення. Так, у первісній редакції Сімейного кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 10.01.2002, № 2947-III), мінімальний розмір аліментів не міг бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

У подальшому Законом України «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо збільшення розміру аліментів на дітей» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, N 1, ст. 2), мінімальний розмір аліментів було встановлено у розмірі 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

І лише у 2017 році змінами до ч. 2 ст. 182 СК України, а саме Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 25, ст.291), було збільшено мінімальний розмір аліментів з 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Але не варто забувати, що сімейне законодавство передбачає додаткові (субсидіарні) аліментні зобов'язання, які виникають у разі неможливості одержання аліментів від осіб, які зобов'язані їх сплачувати в першу чергу, тобто від батьків. Даний обов'язок із утримання покладається на інших членів сім'ї та родичів. Закон регулює широке коло сімейних відносин між іншими членами сім'ї та родичами: онуками, правнуками та їх бабами, дідами, прабабами, братами й сестрами, мачухами, вітчимами та падчерками, пасинками, фактичними вихователями та вихованцями. Відповідна правова норма міститься в статті 272 СК України, яка регулює розмір аліментів що стягується з інших членів сім’ї та родичів.

Слід зауважити, що мінімальний розмір аліментів на дитину впродовж 2002 – 2017 років був однаковий як у аліментних зобов’язаннях батьків щодо дітей, так і в аліментних зобов’язаннях щодо інших членів сім’ї та родичів. Тобто у правових нормах і статті 182 СК України та статті 272 СК України були встановлені ідентичні мінімальні стандарти матеріального забезпечення дітей, спочатку один неоподаткований мінімум доходів громадян, а в подальшому - 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. І лише в 2017 році Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 25, ст. 291) чомусь було збільшено мінімальний розмір аліментів з 30% від прожиткового мінімуму до 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку для аліментних зобов’язань батьків щодо дітей, а дітям, які мають право на одержання аліментів з інших членів сім’ї та родичів, залишили 30 відсотків прожиткового мінімуму. Якщо говорити мовою цифр, то станом на 01.07.2020 року мінімальний гарантований розмір аліментів на дитину, який може бути стягнутий з батьків становить для дітей до 6 років – 929,50 грн, а для дітей від 6 до 18 років – 1159 грн. У свою чергу, сукупний розмір аліментів для дітей, що може бути стягнутий з інших членів сім’ї та родичів, не може бути меншим, ніж  557,70 грн для дітей до 6 років і 695,40 грн для дітей віком від 6 до 18 років.

Таку ситуацію законотворець допустив або через неуважність або в силу інших причин, чим, на нашу думку, допустив дискримінацію дітей у різних видах аліментних зобов’язань, оскільки при внесенні змін до статті 182 СК України слід було відповідно внести також і зміни до статті 272 СК України, встановивши однаковий розмір мінімальних аліментів для всіх дітей, незалежно від виду аліментних зобов’язань.

Необхідність прийняття проекту Закону зумовлена потребою впорядкувати та узгодити норми сімейного законодавства у сфері аліментних правовідносин.

Відповідно до закону, аліменти мають бути достатніми для забезпечення гармонійного розвитку дитини, не дивлячись на утриманні батьків чи інших членів сім'ї та родичів вона знаходиться. Дане поняття в кожному конкретному випадку має свій зміст. Сюди однозначно входять гроші на придбання продуктів харчування і непродовольчих товарів, навчання і дозвілля дитини, лікування.

Пропонується удосконалити законодавчі положення, усунути дискримінаційні розбіжності, які виникли в чинних на сьогоднішній день статтях 182 та 272 Сімейного кодексу України.

Обов’язок з утримання дітей покладається на батьків, які зобов’язані їх сплачувати в першу чергу. Однак трапляється так, що діти втрачають своїх батьків або батьки з поважних причин не в змозі їх утримувати і, таким чином, діти залишаються без коштів для існування. У разі відсутності батьків або якщо батьки з поважних причин не в змозі утримувати дітей, обов’язок з утримання малолітніх, неповнолітніх дітей покладається на інших членів сім'ї та родичів.

При цьому держава зобов’язана забезпечити реалізацію конституційних прав і свобод людини та громадянина, достатній життєвий рівень для осіб, які потребують соціального захисту, контролювати виконання обов’язку по їх утриманню та не допускати порушення прав осіб, яким згідно з чинним законодавством мають право на отримання аліментів.

Основним завданням проекту Закону є встановлення єдиного мінімального розміру аліментів і тим самим забезпечення стабільності сімейного законодавства України.

Законопроектом удосконалюються та узгоджуються між собою положення Сімейного кодексу України в частині аліментних зобов'язань, усуваються колізії.

Проектом Закону пропонується внести зміни до частини другої статті 272 Сімейного кодексу України та законодавчо закріпити мінімальний розмір аліментів, що підлягає стягненню на дитину з інших членів сім'ї та родичів не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку».

Также приводим сравнительную таблицу, подготовленную «Судебно-юридической газетой».

Подписывайтесь на наш telegram-канал t.me/sudua и на Youtube Право ТВа также на нашу страницу в Facebook, Viber и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Петро Ковзель
    Петро Ковзель
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва