У Верховній Раді зареєстровано законопроект 7255 від 5.04.2022 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту та імплементації норм міжнародного гуманітарного права у сфері цивільного захисту
Як зазначають автори, Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року та Додаткові протоколи до неї ратифіковані Верховною Радою України. Однак, на сьогодні низка її положень не знайшла свого відображення у національному законодавстві, що ускладнює її практичне застосування.
Зазначене, зокрема, стосується законодавчого врегулювання маркування розпізнавальними знаками (емблемами), визначеними Конвенцією, будівель та споруд, транспортних засобів, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права в особливий період; видачі особам, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, посвідчень та розпізнавальних знаків (емблем), визначених Конвенцією; ідентифікації загиблих із числа учасників воєнного конфлікту та цивільного населення та здійснення їх поховання; інших питань у цій сфері.
Прийняття проєкту Закону зумовлене також необхідністю вдосконалення існуючих механізмів захисту цивільного населення і територій в умовах відсічі та стримування військової агресії російської федерації проти України та введення в Україні правового режиму воєнного стану згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64.
Необхідність внесення відповідних змін зумовлена потребою в уточненні повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту та змінами, що відбулися в державі у зв'язку із децентралізацією влади, реформуванням системи безпеки і оборони держави, а також передачею окремих повноважень у сфері цивільного захисту від органів влади до органів місцевого самоврядування.
Також необхідно створити правові підстави для залучення Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, які утворені відповідно до законів України, а також добровольців до ліквідації наслідків воєнних (бойових) дій чи терористичних актів, надання гуманітарної допомоги цивільному населенню а також для проведення відновлювальних робіт.
Проєктом Закону передбачається внесення змін до Кодексу цивільного захисту України, Законів України «Про правовий режим воєнного стану», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оборону України» в частині імплементації норм міжнародного гуманітарного права у сфері цивільного захисту.
Зазначене зокрема стосується врегулювання:
Нижче наводимо порівняльну таблицю.
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.