Граждане, оказавшиеся за пределами Украины без каких-либо документов, смогут оформить удостоверение личности на возвращение без своего присутствия

12:01, 25 октября 2022
Кабмин утвердил Порядок экспериментального проекта по оформлению на территории Украины удостоверения личности на возвращение в Украину.
Граждане, оказавшиеся за пределами Украины без каких-либо документов, смогут оформить удостоверение личности на возвращение без своего присутствия
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Как ранее писала «Судебно-юридическая газета», граждане, оказавшиеся за пределами Украины без каких-либо документов, смогут оформить удостоверение личности для возвращения без своего присутствия.

В Министерстве по вопросам реинтеграции временно оккупированных территорий Украины сообщили, что теперь удостоверение личности, которая была депортирована на территорию России, будут оформлять органы ГМС. Это можно сделать по обращению.

Удостоверение готовится бесплатно в течение 5 дней и действует до 3-х месяцев. Органы ГМС передают его законному представителю, члену семьи или посылают в Минреинтеграцию для последующей передачи тому, кто оказался за границей без документов.

«Это еще одно нововведение, которое имеет целью облегчить нашим соотечественникам путь домой», — отметили в ведомстве.

Ранее удостоверение личности на возврат выдавалось исключительно дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Украины на основании только личного ходатайства заявителя или обращения его законных представителей.

Опубликовано соответствующее постановление Кабмина от 21 октября 2022 г. № 1201 «О реализации экспериментального проекта по оформлению на территории Украины удостоверения личности на возвращение в Украину».

В соответствии с ним в течение одного года со дня вступления в силу этого постановления будет реализован экспериментальный проект по оформлению на территории Украины удостоверения личности на возвращение в Украину.

Также утвержден Порядок реализации экспериментального проекта по оформлению на территории Украины удостоверения личности на возвращение в Украину.

До вступления в силу этого постановления Министерству иностранных дел передать Государственной миграционной службе бланки удостоверения личности на возвращение в Украину в количестве 3 тыс. штук.

Постановление вступит в силу через 20 дней со дня его опубликования.

Ниже приводим положения Порядка.

Отже, Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну визначає процедуру реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну (далі — посвідчення) громадянам України, а також особам, визнаним Україною особами без громадянства, або особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, що примусово переміщені на територію держави, визнаної Україною державою-агресором або державою окупантом (далі — особи), на ім’я яких із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі — Реєстр) оформлено паспорт громадянина України та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, або посвідку  на постійне проживання, або посвідку на тимчасове проживання або стосовно яких прийнято рішення про визнання особою без громадянства чи наявна інформація про оформлення паспорта громадянина України, яка зафіксована у формі електронних даних у відомчій інформаційній системі ДМС (далі — відомча система ДМС), а також особам у віці до 18 років, стосовно яких відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

Оформлення посвідчення особі (без її присутності) здійснюється ДМС на підставі звернення одного з батьків або іншого законного представника особи у віці до 18 років (далі — законний представник), одного з батьків, подружжя, повнолітньої дитини, рідного (повнорідного, неповнорідного) брата/сестри (далі — член сім’ї) або офіційного звернення Мінреінтеграції.

Посвідчення оформляється з використанням бланка, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 285 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну”.

Оформлення посвідчення здійснюється безоплатно протягом п’яти робочих днів з дня подання заяви-анкети, зразок якої затверджено наказом МВС від 26 листопада 2014 р. № 1279 “Про затвердження зразка заяви-анкети для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру” (далі — заява-анкета).

Посвідчення оформляється строком дії до трьох місяців.

Для оформлення посвідчення законний представник, член сім’ї подає до територіального органу ДМС за місцем звернення такі документи:

1) письмову заяву із зазначенням відомостей про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), у тому числі змінені, дата народження, місце народження, унікальний номер запису у Реєстрі (за наявності), зареєстроване/ задеклароване місце проживання тощо), а також обставин, які зумовлюють необхідність оформлення посвідчення, та способу подальшої передачі посвідчення такій особі;

2) свідоцтво про народження або документ про реєстрацію народження, видані компетентним органом іноземної держави і легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України (у тому числі його копія, засвідчена в установленому порядку), або е-свідоцтво про народження, або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження — у разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

У разі відсутності свідоцтва про народження такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві, яка в подальшому перевіряється працівником ДМС;

3) документ, що посвідчує особу законного представника, члена сім’ї, (документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, е-паспорт, е-паспорт для виїзду за кордон, е-посвідка на тимчасове проживання, е-посвідка на постійне проживання, єДокумент), та документ, що підтверджує повноваження особи (у разі подання документів законним представником) або факт родинних стосунків (у разі подання документів членом сім’ї).

У разі відсутності у законних представників, членів сім’ї документів, які підтверджують їх повноваження або факт родинних стосунків, такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві, яка в подальшому перевіряється працівником ДМС за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

4) дві кольорові фотокартки особи у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС, розміром
3,5 х 4,5 сантиметра (для вклеювання до посвідчення) та розміром 10 х 15 сантиметрів (для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування до відомчої системи ДМС) — у разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

Для оформлення посвідчення Мінреінтеграції подає до територіального органу ДМС за місцем звернення такі документи:

1) офіційне звернення із зазначенням відомостей про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), у тому числі змінені, дата народження, місце народження, унікальний номер запису у Реєстрі (за наявності), зареєстроване/ задеклароване місце проживання, відомості про батьків тощо), а також обставин, які зумовлюють необхідність оформлення посвідчення, та способу подальшої передачі посвідчення такій особі;

2) дві кольорові фотокартки особи у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС, розміром
3,5 х 4,5 сантиметра (для вклеювання до посвідчення) та розміром 10 х 15 сантиметрів (для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування до відомчої системи ДМС) — у разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС;

3) документи, видані на ім’я особи, якій оформляється посвідчення, у тому числі ті, що містять її фотозображення (за наявності), або їх копії.

Порядок надходження та опрацювання відомостей про особу, на ім’я якої необхідно оформити посвідчення, а також передачі такій особі посвідчення встановлюється Мінреінтеграції.

Працівник територіального органу ДМС під час приймання документів від законного представника, члена сім’ї, Мінреінтеграції перевіряє повноту поданих документів/інформації, що в них міститься, формує у відомчій системі ДМС заяву-анкету та здійснює сканування зазначених документів.

Внесення до заяви-анкети інформації про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення, здійснюється з використанням відомостей, які містяться в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

До заяви-анкети вноситься відцифрований образ обличчя особи, на ім’я якої оформляється посвідчення, отриманий з використанням програмних засобів Реєстру або відомчої системи ДМС, актуальний на дату оформлення особі документів, або на підставі інформації з відомчої системи ДМС щодо оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки, або сканується з поданої фотокартки у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 4 та підпунктом 2 пункту 5 цього Порядку.

Після формування заяви-анкети у відомчій системі ДМС працівник територіального органу ДМС забезпечує її друк та надання законному представнику, члену сім’ї для перевірки правильності внесених відомостей.

Законний представник, член сім’ї власним підписом підтверджує правильність внесених відомостей про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення.

У разі офіційного звернення Мінреінтеграції у заяві-анкеті працівником територіального органу ДМС проставляються реквізити такого звернення.

Заяви-анкети та документи, що додаються до них, надсилаються до ДМС програмними засобами відомчої системи ДМС для прийняття рішення про оформлення посвідчення та його персоналізації або про відмову в його оформленні.

Рішення про оформлення посвідчення приймається відповідним структурним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи, перевірки факту належності до громадянства України або визнання особою без громадянства в Україні та поданої законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції інформації.

Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, що містяться в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

Інформація, що міститься в актах цивільного стану стосовно особи, законних представників, членів сім’ї, перевіряється працівником ДМС за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян. До запровадження інформаційної взаємодії через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, встановленому законодавством, перевірка такої інформації проводиться шляхом безпосереднього доступу працівника ДМС до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Рішення про оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС, приймається на підставі інформації (документів), поданої законним представником або Мінреінтеграції, за умови наявності документа про реєстрацію народження, виданого компетентним органом іноземної держави і легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України (у тому числі його копії, засвідченої в установленому порядку), або підтвердження інформації про реєстрацію народження за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Заповнення посвідчення здійснюється відповідно до вимог Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 285 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну”.

Фотокартка особи роздруковується з використанням програмних засобів відомчої системи ДМС (крім випадку оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС) та вклеюється до посвідчення.

Посвідчення оформляється без внесення підпису особи, на ім’я якої воно оформляється.

Код відповідного структурного підрозділу ДМС, що оформив посвідчення, позначається чотиризначним числом, яке визначається ДМС. 

Серія та номер, дата оформлення посвідчення вносяться до відомчої системи ДМС.

Оформлене посвідчення надсилається ДМС до територіального органу ДМС для подальшої передачі законному представнику, члену сім’ї або надсилається Мінреінтеграції для організації подальшої передачі особі, на ім’я якої оформлене посвідчення.

Інформація про надсилання та передачу посвідчення вноситься до відомчої системи ДМС та заяви-анкети, яка зберігається у паперовій формі.

У разі закінчення строку дії документів інформація про їх недійсність вноситься до відомчої системи ДМС.

Заява-анкета та документи у паперовій формі, що додаються до неї, зберігаються протягом п’яти років у територіальному органі ДМС, до якого їх подано, в електронній формі — у відомчій системі ДМС.

ДМС має право відмовити в оформленні посвідчення у разі, коли:

1) стосовно оформлення посвідчення звернувся законний представник або член сім’ї, повноваження якого щодо отримання посвідчення не підтверджено відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян або документально;

2) документи та інформацію, необхідні для оформлення посвідчення, подано законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції не в повному обсязі;

3) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, відомчої системи ДМС, не підтверджують інформації, поданої законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції, або її обсяг недостатній для ідентифікації особи. 

У письмовому рішенні про відмову в оформленні посвідчення, яке доводиться до відома законного представника, члена сім’ї, Мінреінтеграції, зазначаються підстави такої відмови. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу ДМС у разі зміни або усунення обставин, у зв’язку з якими відмовлено в оформленні посвідчення.

Мінреінтеграції подає ДМС інформацію щодо кількості осіб, яким необхідно оформити посвідчення, на підставі якої ДМС формує запит до МЗС щодо передачі необхідної кількості бланків посвідчення. У разі відсутності необхідної кількості бланків МЗС здійснює їх замовлення в установленому законодавством порядку.

Приймання-передача бланків посвідчення від МЗС до ДМС здійснюється утвореною наказом ДМС спільною комісією, що складається з представників МЗС і ДМС, шляхом оформлення акта приймання-передачі, затвердженого наказом ДМС.

Залишок невикористаних бланків посвідчення повертається МЗС після закінчення реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну зазначеною комісією шляхом оформлення акта приймання-передачі, затвердженого наказом ДМС.

Автор: Наталья Мамченко

Подписывайтесь на наш telegram-канал t.me/sudua и на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Андрій Калараш
    Андрій Калараш
    суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
  • Дмитро Мальцев
    Дмитро Мальцев
    заступник голови Шевченківського районного суду міста Києва
  • Любов Хилько
    Любов Хилько
    голова Кіровоградського окружного адміністративного суду