Кандидаты на должность директора НАБУ пожаловались на «псевдоанонимное» тестирование и ошибки в задачах: что решила отборочная комиссия

12:51, 11 января 2023
Комиссия по отбору директора НАБУ пересмотрела количество баллов, начисленное некоторым кандидатам во время тестирования на знание законодательства.
Кандидаты на должность директора НАБУ пожаловались на «псевдоанонимное» тестирование и ошибки в задачах: что решила отборочная комиссия
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Как ранее писала «Судебно-юридическая газета», 13 января в гостинице «Интерконтиненталь» состоится тестирование на общие способности кандидатов на должность директора НАБУ.

До этого, 29-30 декабря состоялось тестирование на знание законодательства, по результатам которого Комиссия по отбору директора НАБУ объявила рейтинг из 50 проходящих дальше кандидатов.

Впрочем, некоторые кандидаты подали жалобы по первому этапу. В частности, они отметили, что тестирование на самом деле не было анонимным (логин и пароль генерировался не в присутствии кандидата), а в вопросах по законодательству содержались ошибки. 10 января отборочная Комиссия вынесла несколько решений по этим жалобам.

«Перелік запитань було затверджено і оприлюднено за 2 тижні до тестування, тобто, на тиждень раніше, ніж це передбачено порядком. Усі кандидати могли ознайомитися з переліком запитань та звернутися до членів комісії, якщо вони були некоректні. Ніхто до комісії не звертався.

Перша скарга до комісії надійшла через 9 хвилин після того, як перша група кандидатів мала розпочати тестування.

Після проходження тестування усі кандидатами могли подивитися перелік запитань, які у них були, які відповіді вони надали, і чи зарахувала система цю відповідь як правильну. Також кандидати мали змогу записати цю інформацію.

Нагадаю, що на попередньому засіданні, яке відбулося 30 грудня, комісія встановила 3-денний строк для подання кандидатами скарг щодо тестування на знання законодавства. 7 кандидатів звернулися із скаргами або запитами. Тоді ж, 30 грудня, комісія прийняла рішення, що буде розглядати скарги, які стосуються конкретних відповідей або конкретних помилок у конкретному питанні. Узагальнені побажання не будуть розглядатися», - зауважив голова комісії Микола Кучерявенко.

Хто подав скарги

Як повідомив Микола Кучерявенко, три скарги надійшло від кандидата Сергія Горбатюка (заступник начальника Головного слідчого управління — начальник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України з грудня 2014 по жовтень 2019).

«Перша скарга подана перед початком тестування, за спливом 9 хвилин після того, як тестування мало початися, трохи із запізненням кандидат зареєструвався. Він просив комісію виправити помилки у запитаннях, додав приклад кількох питань. Просив перенести тестування і надати докази підготовки тестових завдань комісією.

Друга скарга була подана одразу після тестування. Вказав на помилки у запитаннях 55 та 58.

Третя скарга подана 2 січня. Просить провести розгляд всіх скарг за участю скаржника з можливістю виступити. Доручити незалежній організації перевірити якість тестів. Перевірити відповіді кожного кандидата на наявність помилкових запитань і уточнити їх результати. Перенести проведення тестування до виправлення всіх помилок. Надати докази підготовки тестових завдань комісією тощо. Повідомити, чи були повідомлені іноземні члени комісії до затвердження результатів про наявність скарг від скаржника», - зачитав Микола Кучерявенко.

Стосовно першої скарги голова комісії зауважив, що з-поміж тих запитань, на які звернув увагу кандидат, у одному міститься помилка. Решта є коректними.

«Стосовно другої та третьої скарги. На запитання 55, у якому справді відсутня правильна відповідь, кандидат надав відповідь, яка вважалася системою правильною, тому йому було зараховано бал за цю відповідь.

Запитання 58 є коректним. Кандидат назвав правильну відповідь. Тому підстави для перегляду запитань відсутні.Стосовно інших питань кандидата пропоную також відмовити», - запропонував Кучерявенко.

Всі члени комісії, включно з міжнародними представниками, думкою яких цікавився Сергій Горбатюк, проголосували за таке запропоноване рішення.

Слід зазначити, що Сергій Горбатюк отримав 86 балів зі 100, і увійшов до 50-ки, яка проходить далі.

Також скаргу подав Сергій Маштабей (він набрав 80 балів, і опинився на 51 місці, тобто всього за крок до проходження на наступний етап), який обіймав посаду державного експерта у Мінінфраструктури і в свій час претендував на голову БЕБ.

Він вказав на «значну кількість запитань з помилками». На його думку, було 20 запитань, пов’язаних з Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, що є забагато. Втім, за словами доповідача Кирила Легких, кандидат не ставить питання про перегляд самих результатів тестування.

Комісія також затвердила рішення про відсутність підстав для перерахунку балів.

Ще одна скарга надійшла від Олега Опішняка (у 2013 році був прокурором Мукачівського району Закарпатської області). Він отримав 93 бали за результатами тестування і пройшов на наступний етап.

Як розповів Олексій Савчук, скарга стосується того, що два питання, на які кандидат надав правильні відповіді, система зарахувала як невірні. «Логіка у конкретизації пана Опішняка присутня», - зауважив член Комісії і запропонував додати їх як вірні і зарахувати Опішняку відповіді бали (2 бали).

Також дві скарги подав кандидат Антон Чубенко, йому було відмовлено.

Ще по одній скарзі, Івана Мірошникова, доповідач Драго Кос зауважив, що кандидату треба додати 1 бал, адже була помилка системи при виборі правильних відповідей. Втім, цей кандидат все одно не входить до рейтингу.

Подав скаргу і кандидат Микола Грабар (адвокат, народний депутат у 1994–1998 роках), який вважав, що тестування не було анонімним, оскільки логін та пароль не були згенеровані в його присутності. «Вважає, що адміністратори системи могли допомагати деяким учасниками. Просить скасувати тестування та провести повторне, перевірити і змінити процедуру генерування кодів», - зауважили у комісії.

Втім, Микола Кучерявенко підкреслив, що «логіни і паролі генерувалися у присутності членів комісії та сторонніх спостерігачів. Кількість логінів і паролів перевищувала кількість кандидатів. І кандидати випадковим чином вибирали логін та пароль, а також робоче місце для проходження тестування».

Зауважимо, що Микола Грабар посів 50 місце у рейтингу з 82 балами і буде складати також наступний тест.

Доповідачка Карен Грінавей зазначила про скаргу від кандидата Олександра Євсютіна. Він, як і Сергій Маштабей, посів 51 місце з 80 балами. «Регламент був таким, що у рейтинг увійшли 50 кандидатів, тому кандидат Євсютін не пройшов у рейтинг з перших 50 кандидатів», - підкреслила вона.

Автор: Наталья Мамченко

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва