В Украине собираются создать два новых специализированных суда – СОАС и СААС

14:15, 17 февраля 2025
Кто сможет стать судьей Специализированного окружного административного суда и Специализированного апелляционного административного суда, и какие дела будут рассматривать эти суды.
В Украине собираются создать два новых специализированных суда – СОАС и СААС
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Украинские законодатели не оставляют попытки подготовить к принятию закон об основах создания нового спецсуда, куда можно будет отдельно обжаловать результаты конкурсов на должности руководителей НАБУ, САП, НАПК, АРМА, БЭБ и других, где участвуют международные эксперты, результаты аудитов НАБУ и САП, вопросы применения мер воздействия на средства массовой информации и т. д.

Так, Комитет Верховной Рады по вопросам правовой политики ко второму чтению полностью переработал текст принятого 9 января за основу законопроекта 12368-1, инициатором которого выступил народный депутат Сергей Власенко. Напомним, что парламент принял этот законопроект, которым предлагалось урегулировать образование Киевского городского окружного административного суда и Киевского городского апелляционного админсуда.

Однако ко второму чтению его редакция превратилась в ту, которую предлагал Кабмин в лице вице-премьер-министра Ольги Стефанишиной в законопроекте 12368 о создании Высшего административного суда. Напомним, законопроект 12368 Стефанишиной был 9 января 2025 отклонен и снят с рассмотрения, несмотря на ее личное выступление.

Следует напомнить, что это уже не первая проваленная версия законопроекта – до этого в декабре 2024 года решением парламента были отклонены и сняты с рассмотрения законопроекты 12206 о порядке создания Высшего суда по публично-правовым спорам, который подал заместитель председателя фракции «Слуга народа» Андрей Мотовиловец, по созданию Высшего специализированного административного суда 12206-1, который внес Кабмин в лице Ольги Стефанишиной и законопроект 12206-2 о Высшем админсуде, который внес председатель Комитета ВР по вопросам правовой политики Денис Маслов.

Очевидно, принятие за основу законопроекта Сергея Власенко стало средством проголосовать за основу «хотя бы что-то», с чем можно работать до второго чтения. Впрочем, возникает вопрос – если народные избранники не поддержали все предыдущие 4 законопроекта с примерно аналогичным содержанием, почему они должны голосовать за новый «переработанный» текст, к тому же, полностью измененный.

Итак, переработанный для принятия в целом законопроект 12368-1 Сергея Власенко уже имеет другое название – «о правовых основах образования и функционирования Специализированного окружного административного суда и Специализированного апелляционного административного суда».

В Главном юридическом управлении парламента обратили внимание на то, что задекларированная цель разработки и принятия проекта в таком случае не будет достигнута, ведь в соответствии с пояснительной запиской его целью было определено реформирование системы административного судопроизводства путем образования и функционирования Киевского городского окружного административного суда и Киевского городского апелляционного административного суда. Вместо этого, ко второму чтению Комитетом изменена концепция законопроекта и решено отнести Специализированный окружной административный суд и Специализированный апелляционный административный суд к высшим специализированным судам.

Плюс два спецсуди

Фінальна редакція законопроекту 12368-1 передбачає, що у статті 31 Закону «Про судоустрій і статус суддів», яка регулює перелік вищих спецсудів, додаються ще окремо два вищих спецсуди:

  • Спеціалізований окружний адміністративний суд
  • Спеціалізований апеляційний адміністративний суд.

Нагадаємо, наразі закон передбачає існування двох вищих спецсудів – фактично не сформований Вищий суд з питань інтелектуальної власності та діючий Вищий антикорупційний суд.

Також уточнюється, що «у складі вищого спеціалізованого суду можуть утворюватися судові палати для розгляду окремих категорій справ у першій інстанції, а також апеляційна палата для розгляду справ в апеляційній інстанції» (наразі ця норма у ч. 4 ст. 31 звучить так: «У складі вищого спеціалізованого суду можуть утворюватися судові палати для розгляду окремих категорій справ у першій інстанції, а також утворюється апеляційна палата для розгляду справ в апеляційній інстанції»).

У зв’язку з таким окремим встановленням двох нових спецсудів, виникає питання, чому відповідний розподіл на два окремих ВАКС і АП ВАКС не зроблено для Вищого антикорупційного суду.

Крім того, як зазначило Головне юридичне управління парламенту, Спеціалізований окружний адміністративний суд не може бути вищим спеціалізованим судом, адже за статтею 21 Закону «Про судоустрій і статусу суддів» окружні суди є місцевими судами. Так само Спеціалізований апеляційний адміністративний суд не може бути вищим спеціалізованим судом, оскільки з урахуванням положень статей 17 і 26 Закону «Про судоустрій і статус суддів», він є апеляційним судом.

«По-друге, однією з підстав для утворення суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою. Система судоустрою у Законі передбачена ч. 3 статті 17, проте зміни проектом до цієї статті не вносяться, що, на нашу думку, свідчить про несистемний характер змін.

Крім того, ч. 4 статті 125 Конституції України передбачено, що відповідно до закону можуть діяти і вищі спеціалізовані суди. При цьому у частині п’ятій цієї ж норми зазначено, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди. Отже, з огляду на зазначене, вищі спеціалізовані суди мають розглядати якісь інші справи, не пов’язані з публічно-правовими спорами, розгляд яких віднесено до юрисдикції адміністративних судів», зауважили у ГЮУ ВР.

Експертна рада

Переробленим законопроектом для перевірки доброчесності кандидатів у СОАС та СААС пропонується утворити окрему Експертну раду. Нагадаємо, що у Меморандумі з МВФ йдеться про те, що участь у перевірці кандидатів до нового спеціалізованого адмінсуду має брати Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ), яка наразі працює з кандидатами до ВАКС. Тож, виникає питання дотримання міжнародних зобов’язань в цій частині.

Пропонується, щоб конкурс на зайняття посад суддів Спеціалізованого окружного адміністративного суду (СОАС) та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду (СААС) було оголошено ВККС протягом місяця з дня набрання чинності законом щодо утворення цих двох судів (це має бути окремий закон, який вносить до Ради Президент).

Протягом 3 років для встановлення відповідності критеріям доброчесності та професійної компетентності діє Експертна рада.

Експертна рада утворюється ВККС, та є її допоміжним і дорадчим органом. Громадська рада доброчесності на час діяльності Експертної ради не залучається.

До складу Експертної ради входять:

1) 3 особи, запропоновані Радою суддів України;

2) 3 особи, запропоновані міжнародними та іноземними організаціями.

Кількість запропонованих кандидатів до складу Експертної ради у списках, що подаються до ВККС, повинна щонайменше вдвічі перевищувати кількість вакантних посад.

Членом Експертної ради може бути громадянин України або іноземець. Він призначається строком на 3 роки.

Експертна рада вважається утвореною та розпочинає діяльність за умови призначення до її складу щонайменше 4 членів, з яких щонайменше 2 запропоновані «міжнародниками». Засідання Експертної ради є повноважним за умови присутності на ньому не менше 4 членів.

Для здійснення своїх повноважень члени Експертної ради мають право безоплатного та повного доступу до відкритих державних реєстрів, матеріалів досьє кандидатів на посади суддів, а також до матеріалів суддівських досьє суддів, які беруть участь у конкурсі.

Члени Експертної ради, які постійно не проживають у місті Києві, мають право на компенсацію витрат на проживання та переїзд за рахунок коштів Державного бюджету України. Організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Експертної ради здійснює ДСА. Фінансування діяльності Експертної ради може здійснюватися із залученням міжнародної технічної допомоги.

Висновок Експертної ради про невідповідність кандидата на посаду судді СОАС, СААС критеріям доброчесності та/або професійної компетентності є ухваленим, якщо за нього проголосували не менше ніж 4 члени, з яких щонайменше 2 запропоновані міжнародними та іноземними організаціями.

Якщо Експертна рада ухвалила висновок про невідповідність кандидата, або не змогла ухвалити такий висновок у разі однакової кількості голосів «за» і «проти», питання відповідності кандидата критеріям виноситься на спеціальне спільне засідання ВККС та Експертної ради.

Рішення щодо відповідності кандидата критеріям доброчесності та/або професійної компетентності ухвалюється більшістю голосів спільного складу ВККС та Експертної ради, за умови що за нього проголосували не менше 2 членів Експертної ради, запропонованих «міжнародниками». У разі неприйняття такого рішення кандидат вважається таким, що припинив участь у конкурсі.

СОАС та СААС розпочинають роботу за умови призначення щонайменше половини суддів відповідного суду.

Хто може стати суддею СОАС чи СААС

У конкурсі на зайняття вакантної посади судді Спеціалізованого окружного адміністративного суду (СОАС) може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у СОАС, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше 5 років;

2) має стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше 7 років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в публічно-правових спорах в адміністративних судах щонайменше 7 років;

4) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше 7 років;

5) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених підпунктами 1– 4 цього пункту, щонайменше 7 років.

У конкурсі на зайняття вакантної посади судді Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у СААС, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше 7 років;

2) має стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше 9 років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва у публічно-правових спорах в адміністративних судах щонайменше 9 років;

4) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше 9 років;

5) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених підпунктами 1– 4 цього пункту, щонайменше 9 років.

У разі однакової позиції за рейтингом серед кандидатів на посаду судді СОАС перевага надається кандидату, який набрав більшу кількість балів із виконаного під час кваліфікаційного іспиту, проведеного в межах процедури кваліфікаційного оцінювання, анонімного тестування та практичного завдання із спеціалізації суду, а за однакової кількості балів – кандидату, який має більший стаж роботи на посаді судді.

У разі якщо кандидати мають однаковий стаж роботи на посаді судді або не мають такого стажу, перевага надається кандидату, який має науковий ступінь, а за наявності в обох кандидатів наукового ступеня або за відсутності в обох кандидатів наукового ступеня - кандидату, який має більший стаж професійної діяльності у сфері права.

У разі однакової позиції за рейтингом серед кандидатів на посаду судді СААС перевага надається кандидату, який набрав більшу кількість балів із виконаного під час кваліфікаційного іспиту, проведеного в межах процедури кваліфікаційного оцінювання, анонімного тестування та практичного завдання із спеціалізації суду, а за однакової кількості балів – кандидату, який має більший стаж роботи на посаді судді в судах апеляційної, касаційної інстанцій.

У разі якщо кандидати, які беруть участь у конкурсі на зайняття посади судді СААС, мають однаковий стаж роботи на посаді судді в судах апеляційної, касаційної інстанцій або не мають такого стажу, перевага надається кандидату, який має більший стаж роботи на посаді судді, а за наявності у кандидатів однакового стажу на посаді судді або за відсутності такого стажу – кандидату, який має науковий ступінь. За наявності в обох кандидатів наукового ступеня або за відсутності в обох кандидатів наукового ступеня перевага надається кандидату, який має більший стаж професійної діяльності у сфері права.

Підсудність

У ч. 2 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства встановлюється, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами 1, 3 та 4 цієї статті.

У ч. 4 відповідно передбачать, що Спеціалізованому окружному адміністративному суду підсудні адміністративні справи, визначені частиною 6 статті 22 КАСУ.

У ч. 1 статті 22 КАСУ передбачено, що місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами 2-6 цієї статті.

Виключаються пункти 2 і 3 ч. 2 ст. 22 КАСУ, відповідно до яких Шостому апеляційному адмінсуду підсудні справи про заборону політпартії та щодо оскарження рішень НАЗК про відмову у наданні державного фінансування статутної діяльності або про зупинення (припинення) державного фінансування статутної діяльності політичної партії.

Стаття 22 доповнюється ч. 6, відповідно до якої:

Спеціалізованому окружному адміністративному суду як суду першої інстанції підсудні адміністративні справи:

1) щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Кабміну, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку чи іншого суб’єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених частинами 2 (тобто, крім оскарження рішень ЦВК, дій кандидатів на пост Президента), 4 (справи, які підсудні Верховному Суду) цієї статті 22, частиною першою статті 27 та статтями 286, 288 КАСУ;

2) за позовом АМКУ у сфері державної допомоги суб’єктам господарювання;

3) щодо здійснення державного регулювання, нагляду і контролю у сфері медіа;

4) щодо скасування реєстрації політичної партії, про заборону політичної партії;

5) щодо оскарження рішень конкурсної комісії з організації та проведення конкурсу на посаду керівника САП, першого заступника та заступника керівника САП, рішень комісії з аудиту ефективності САП

6) щодо оскарження рішень комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора НАБУ, рішень Комісії з аудиту НАБУ;

7) щодо оскарження рішень конкурсної комісії з відбору голови НАЗК;

8) щодо оскарження рішень конкурсної комісії з відбору керівника АРМА;

9) щодо оскарження рішень конкурсної комісії з проведення конкурсу на директора БЕБ;

10) щодо оскарження рішень конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади керівника Державної митної служби;

11) щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів (КДКП).

Спеціалізований апеляційний адміністративний суд як суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення СОАС. Судом апеляційної інстанції в адміністративних справах, передбачених ч. 6 статті 22 КАСУ, є СААС.

У ч. 1 статті 27 КАСУ пропонується встановити, що адміністративні справи з приводу оскарження рішень АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

У ч. 2 статті 289-1 КАСУ встановлено, що рішення спеціально уповноваженого органу про продовження зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції) (видаткових фінансових операцій) оскаржуються до Спеціалізованого окружного адміністративного суду.

У ч. 1 статті 289-4 буде передбачено, що справи щодо здійснення державного регулювання, нагляду і контролю у сфері медіа розглядаються СОАС.

В частинах 1 та 7 статті 289-5 КАСУ законодавці пропонують прописати, що політична партія, щодо якої НАЗК прийнято рішення про відмову в наданні державного фінансування її статутної діяльності або про зупинення (припинення) державного фінансування її статутної діяльності, може оскаржити таке рішення до СОАС.

В Перехідних положеннях пропонується встановити, що справи в судах першої та апеляційної інстанцій, передбачені ч. 6 статті 22 КАСУ, провадження в яких відкрито до дня початку роботи СОАС та СААС, розглядаються за правилами, що діяли до дня початку роботи СОАС та СААС.

Позовні заяви (апеляційні скарги) у справах, передбачених ч. 6 статті 22 КАСУ, які подані до суду, але провадження за якими не відкрито до дня початку роботи СОАС та СААС, протягом 3 днів з дня початку роботи СОАС та СААС передаються для розгляду до СОАС та СААС відповідно.

Судові рішення, ухвалені судами першої інстанції у справах, передбачених ч. 6 статті 22, які набрали законної сили після дня початку роботи СОАС та СААС, оскаржуються в апеляційному порядку за правилами, що діють після дня початку роботи СОАС та СААС.

У Законі «Про державну допомогу суб’єктам господарювання в ч. 3 статті 14 пропонується передбачити, що у разі невиконання рішення про припинення або повернення незаконної державної допомоги, недопустимої для конкуренції, Уповноважений орган звертається до Спеціалізованого окружного адміністративного суду з позовом про визнання відповідного нормативно-правового акта чи акта індивідуальної дії, на підставі якого надавалася така державна допомога, протиправним та про припинення та/або повернення незаконної державної допомоги. В статті 17 відповідно передбачено, що заінтересовані особи мають право оскаржити рішення Уповноваженого органу, прийняте відповідно до цього Закону, повністю або частково до Спеціалізованого окружного адміністративного суду в місячний строк з дня одержання відповідного рішення. Прийняття Спеціалізованим окружним адміністративним судом до розгляду заяви про визнання недійсним рішення Уповноваженого органу повністю або частково не зупиняє його виконання.

Автор: Наталя Мамченко

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua и на Google Новости SUD.UA, а также на наш VIBER, страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олександр Бойко
    Олександр Бойко
    суддя Голосіївського районного суду міста Києва
  • Ганна Лебедєва
    Ганна Лебедєва
    суддя Миколаївського окружного адміністративного суду