Право на подання конституційної скарги: КСУ нагадав про важливість реформи

11:18, 24 апреля 2020
Перше рішення за конституційною скаргою Конституційним Судом України ухвалено 25 квітня 2019 року.
Право на подання конституційної скарги: КСУ нагадав про важливість реформи
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Внаслідок конституційної реформи щодо правосуддя з 30 вересня 2016 року юридичні та фізичні особи в Україні отримали можливість реалізувати право на подання конституційної скарги. Так, 2 червня 2016 року Парламент ухвалив Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», наділивши простих громадян правом на звернення з питань конституційності законів. Про це повідомляє офіційний сайт КСУ.

За допомогою цього інституту, особи отримали право поставити перед Конституційним Судом питання щодо визнання неконституційним закону (його окремих положень), які застосовувалися у рішенні суду загальної юрисдикції щодо цієї особи та, в подальшому, переглянути це судове рішення.

Відтак з метою забезпечення реалізації нового конституційного права осіб на конституційну скаргу 13 липня 2017 року Верховна Рада ухвалила нову редакцію Закону України «Про Конституційний Суд України».

Перше рішення за конституційними скаргами громадян Конституційним Судом України ухвалено 25 квітня 2019 року.

«Йдеться про рішення за конституційними скаргами Скрипки А.В. та Бобиря О.Я. щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» соціального захисту військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відтак Рішенням № 1-р(ІІ)/2019  Другого сенату Конституційного Суду України захищено конституційне право на соціальний захист військовослужбовців, що постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема через підтвердження однакового обчислення пенсії по інвалідності незалежно від виду військової служби.

Незважаючи на те, що інститут конституційної скарги офіційно впроваджений у 2016 році, він є ще досить новим інструментом, з яким до цього не стикалося як українське суспільство, так і правова спільнота. Відтак залишається відкритою проблема якісної підготовки та обґрунтування конституційних скарг.

Так, з 2016 року до Конституційного Суду надійшло 1980 конституційні скарги, з яких 1234 після попереднього опрацювання Секретаріатом Суду повернуто авторам через не відповідність Закону. Решта 746 конституційних скарг  розподілені судді-доповідачу у справі для вирішення питань, пов’язаних з конституційним провадженням.

Великою палатою Конституційного Суду України ухвалено 3 рішення за 6 конституційними скаргами. Ще 9 рішень за наслідками розгляду 19 конституційних скарг ухвалено Сенатами Конституційного Суду. Загалом Конституційним Судом України вже ухвалено 12 рішень за 25 конституційними скаргами.

У той же час, суддями Першого да Другого сенатів Конституційного Суду  України постановлено 32 ухвали щодо відмови у відкритті конституційного провадження та 12 - про закриття конституційного провадження у справах за конституційними скаргами. Крім того, за наслідками засідань колегій суддів Сенатів Конституційного Суду постановлено 614 ухвал про відмову у відкритті конституційних проваджень. Наразі на розгляді Суду перебуває 58 конституційних скарг.

Підсумовуючи варто зазначити, що впровадження інституту конституційної скарги є безумовно важливим та прогресивним кроком для забезпечення захисту прав людини в Україні. Адже завдяки його реалізації особи отримали можливість судового перегляду справи за виключними обставинами, у зв’язку із визнанням неконституційним закону, який застосовувався в межах такої справи, а для суспільства є важливим приведення чинного законодавства у відповідність до Конституції», — йдеться у повідомленні КСУ.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що оприлюднено текст рішення КСУ за скаргами суддів ВСУ щодо вихідної допомоги. 

Нагадаємо, КСУ визнав неконституційними  норми закону про запобігання фінансової катастрофи

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Тетяна Кудрявцева
    Тетяна Кудрявцева
    суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська
  • Володимир Погребняк
    Володимир Погребняк
    суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді
  • Наталія Богацька
    Наталія Богацька
    голова Південно-західного апеляційного господарського суду