13 жовтня cлідча суддя ВАКС завершила розгляд скарг потерпілих АТ «Нікопольський завод феросплавів», АТ «Запорізький завод феросплавів» та заявника на постанову прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про закриття кримінального провадження у справі «Роттердам+» та відмовила у їх задоволенні. Деталі повідомили у ВАКС.
У цьому провадженні органи досудового слідства перевіряли наявність чи відсутність зловживання службовими особами НКРЕКП, Управління енергоринку, за пособництва службових осіб ТОВ «ДТЕК Енерго» службовим становищем для одержання неправомірної вигоди для Генеруючих компаній теплових електростанцій з числа групи компаній ДТЕК.
Прокурор прийняв постанову про закриття провадження у справі на підставі того, що не встановлені достатні докази для доведення винуватості особи в суді і вичерпані можливості їх отримати (закінчилися строки проведення досудового розслідування, відведені Кримінальним процесуальним Кодексом).
Мотивами поданих до суду скарг стала відсутність належного, на думку заявників, вмотивування прийнятого прокурором рішення про закриття провадження у справі, достатність доказів для доведення вини причетних осіб, та відсутність спливу строків досудового розслідування.
Суддя встановила наявність суперечливих висновків експертів та документів. Тобто були надані як експертизи, які встановлюють факт збитків, так і ті, що встановлюють факт відсутності збитків, так і, зрештою, ті, що не встановлюють жоден факт стосовно збитків. Суд дійшов висновку про відсутність можливості однозначно стверджувати про спричинення тяжких наслідків прийняттям Постанови № 289.
Одним з ключових питань при розгляді стала перевірка дотримання строку проведення досудового розслідування, яке здійснювалось чотири роки та строки неодноразово продовжувалися. Заявники наполягали на тому, що строки на момент закриття не закінчилися, оскільки день скасування постанови про закриття кримінального провадження не має зараховуватися у строк досудового розслідування. Суддя дійшла протилежного висновку: на момент скасування постанови про закриття провадження воно вже не може вважатися закритим з огляду на можливість проведення слідчих дій в цей період та наявність відповідних повноважень у органу досудового розслідування, які він має ефективно реалізовувати. При цьому, слідча суддя не має повноважень оцінювати при розгляді скарг належність виконання своїх процесуальних обов’язків щодо збирання доказів органом досудового розслідування, їх достатність для доведення винуватості особи в суді, та, зрештою, чи відсутня або наявна подія та склад кримінального правопорушення.
Як відомо, справа розслідувалася з 2017 року, провадження неодноразово зупинялося, закривалося та відновлювалося шляхом скасування процесуального рішення про її закриття. Обрахувавши строк досудового розслідування, слідча суддя дійшла висновку, що у цьому кримінальному провадженні він закінчився.
Провадження за скаргою ГО «Центр протидії корупції» закрито внаслідок відсутності статусу заявника у даному кримінальному провадженні, оскільки відомості про кримінальне правопорушення вносились до Єдиного реєстру досудових розслідувань не за його заявою.
Під час публічних дискусій з приводу прийнятого рішення лунають питання щодо відсутності трансляції проголошення повного тексту рішення.
Учасники розгляду не з’явилися на проголошення повного тексту рішення, тож його фіксація і трансляція відповідно до вимог КПК України не здійснювалася.
З повним текстом судового рішення із наведенням відповідних мотивів і висновків ви можете ознайомитися за номером справи 991/3849/21.
Також «Судово-юридична газета» писала про розтрату коштів: САП оскаржить виправдувальний вирок керівнику «Державної зернової корпорації».
Додамо, що на Сумщині затримали пожежника, який намагався викинути отриманий хабар у вікно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Youtube Право ТВ, щоб бути в курсі найважливіших подій.