Як перевірити сплату судового збору при передачі справи на розгляд до іншого суду

20:05, 29 апреля 2022
При передачі адміністративних справ від одного суду до іншого можуть виникати проблемні ситуації щодо сплати судового збору, адже може втрачатись контроль за повнотою його сплати.
Як перевірити сплату судового збору при передачі справи на розгляд до іншого суду
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Несплата судового збору призводить в окремих випадках до розгляду справ без фактичної сплати судового збору, що суттєво впливає на наповнення державного бюджету, зокрема щодо надходжень до спеціального фонду державного бюджету. Про це повідомив Сьомий апеляційний адміністративний суд на своєму офіційному сайті.

«У нашій статті хочемо звернути увагу на типові ситуації, які можуть виникати у судах і мати наслідком несплату судового збору.

Прикладом неналежного забезпечення контролю щодо підтвердження сплати судового збору є ситуація, коли відбувається передача справ з одного суду до іншого з підстав, передбачених статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому судовий збір сплачується учасниками справи за платіжними реквізитами суду, до якого первісно подавалась позовна заява.

Так, типовою може бути ситуація, коли суд отримує позовну заяву чи з підтвердженням сплати судового збору, чи без такого підтвердження, але далі за наявності передбачених процесуальним законодавством підстав без відкриття провадження передає відповідну справу на розгляд іншому суду. При цьому, оскільки провадження у справі не відкривалось, повнота сплати та зарахування судового збору не перевіряється.

Статтею 9 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що зарахування судового збору перевіряється судом перед відкриттям провадження. Тобто обов’язок перевірити повноту сплати судового збору покладається на суд, який відкриває провадження.

З  метою запобігання втрати контролю за повнотою сплати судового збору судам, до яких первісно подавалась позовна заява (інша заява, скарга) перед винесенням рішення про передачу матеріалів справи на розгляд іншому суду, варто перевіряти повноту зарахування судового збору та повідомляти про це суд, якому передаються такі справи.

У разі передачі матеріалів справи на розгляд іншому суду в супровідному листі доцільно повідомляти про зарахування (чи не зарахування) судового збору та додавати, за наявності, завірену відділом діловодства (канцелярією) суду копію виписки про підтвердження зарахування коштів. Також доцільно повідомляти про наявність чи відсутність подання про повернення коштів судового збору за платіжними документами, що знаходяться у справі.

Таким чином, у разі передачі справ між судами варто налагодити активну взаємодію щодо питання сплати судового збору», — сказано у повідомленні.

Раніше ми писали, як повернути судовий збір у процесуальний та позапроцесуальний спосіб.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олександр Литвиненко
    Олександр Литвиненко
    секретар Ради національної безпеки і оборони України
  • Наталя Бжассо
    Наталя Бжассо
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Володимир Біоносенко
    Володимир Біоносенко
    голова Миколаївського окружного адміністративного суду
  • Василь Кузь
    Василь Кузь
    суддя Франківського районного суду м. Львова
  • Тетяна Фетісова
    Тетяна Фетісова
    суддя Черкаського апеляційного суду