В статье 1 Закона Украины «О страховании» отмечается, что страхование – это вид гражданско-правовых отношений по защите имущественных интересов физических и юридических лиц в случае наступления определенных событий (страховых случаев), определенных договором страхования или действующим законодательством, за счет денежных фондов, что формируются путем уплаты физическими лицами и юридическими лицами страховых платежей (страховых взносов, страховых премий) и доходов от размещения средств этих фондов.
Відповідно до ст. 16 Закону «Про страхування» договір страхування – це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов’язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі у визначені строки виконувати інші умови договору.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 7 Закону «Про страхування» страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є обов’язковим.
Як пишуть у Раді адвокатів Київської області, секретар Комітету НААУ з питань цивільного права і процесу Валерія Шкварко розповіла про види страхування та стягнення відшкодування в ДТП, а саме:
У рамках характеристики видів страхування та стягнення відшкодування в ДТП акцентовано на наступному:
Згідно ст. 2 Закону «Про страхування» страховиками, які мають право здійснювати страхову діяльність на території України, є фінансові установи, які створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств або товариств з додатковою відповідальністю згідно із Законом України «Про господарські товариства», з урахуванням того, що учасників кожної з таких фінансових установ повинно бути не менше трьох, та інших особливостей, передбачених цим Законом, а також одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності.
При виборі страховика першочергово звертаємо увагу на:
Види страхування:
Дії при настанні страхового випадку:
Звернення з заявою про відшкодування та її розгляд
Згідно закону про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, – МТСБУ), повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов’язок, він має підтвердити це документально.
Строк розгляду заяви та повідомлення про прийняте рішення становить до 90 днів (ст. 36 Закону «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»).
Постановами ВС КЦС закріплено дотримання заявниками річного строку звернення із заявою про виплату страхового відшкодування.
Межі відповідальності страховика:
Правильним є стягнення із винного водія різниці між фактичною вартістю ремонту з урахуванням заміни зношених деталей на нові (без урахування коефіцієнта фізичного зносу) та страховим відшкодуванням, виплаченим страховиком у розмірі вартості відновлювального ремонту пошкодженого автомобіля з урахуванням зносу деталей, що підлягають заміні (Постанов Верховного Суду України від 02.12.2015 року, справа № 6-691цс15).
Якщо для відновлення попереднього стану речі, що мала певну зношеність (наприклад, автомобіля), були використані нові вузли, деталі, комплектуючі частини іншої модифікації, що випускаються взамін знятих з виробництва однорідних виробів, особа, відповідальна за шкоду, не вправі вимагати врахування зношеності майна або меншої вартості пошкоджених частин попередньої модифікації (Постанова Пленуму ВСУ від 27.03.1992 року № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди»
Відшкодовує в разі:
– визнання банкрутом та/або ліквідований страховик;
– відсутності полісу;
– винний водій зник з місця події;
– особа має автоматичне страхування.
Відповідальність за прострочення відшкодування
За змістом статті 979 ЦК України договір страхування є правовідношенням, в якому страховик зобов’язується у разі настання страхового випадку виплатити страхувальникові або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату). Відтак, таке правовідношення є грошовим зобов’язанням. Зважаючи на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов’язань, на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов’язання. (Постанова ВП ВС від 20.06.2018 року, справа № 308/3162/15-ц (провадження № 14-178 цс 18).
Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua и на Google Новости SUD.UA, а также на наш VIBER, страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.