Перерахунок пенсій військовим: ВС розглянув справу за поданням судді

13:22, 26 марта 2019
Оскарження відмови ГУ ПФУ провести позивачеві як військовому перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2018 року.
Перерахунок пенсій військовим: ВС розглянув справу за поданням судді

Суддею Житомирського окружного адміністративного суду Поповою О. Г. внесено до Верховного Суду подання в порядку ст. 290 Кодексу адміністративного судочинства України щодо розгляду справи №240/6263/18 як судом першої інстанції з ухваленням зразкового рішення.

Суть спору полягає в оскарженні відмови ГУ ПФУ провести позивачеві як військовому перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2018 року з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Позиція ГУ ПФУ полягає в тому, що згідно з п. 1 постанови Кабінету міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначених на 1 березня 2018 року: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

13 березня 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду справи винесено рішення, яким відмовлено позивачу у задоволенні позовних вимог до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа  Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

У вказаній справі Суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії колишньому військовослужбовцю, оскільки головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії. Зокрема, згідно висновків Суду:

Ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв’язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями уряду України, визначеними в п. 2, 3 ст. 116 Конституції України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначених на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Відповідно до Порядку №45, головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснює перерахунок пенсій на підставі довідок, що надійшли від Житомирського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачені додатком 2 Порядку №45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача відповідач не має.

Довідка Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету міністрів України від 9 березня 2018 року, містила три складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років. Розмір грошового забезпечення, зазначений у вказаній довідці, був врахований відповідачем для обчислення пенсії з 1 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку та виплати пенсій з 1 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення; зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсій з 1 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, Суд зазначив, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем  головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуте в рамках цієї адміністративної справи.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» писала, що ВС вказав, що є прихованою формою відмови у видачі документа дозвільного характеру

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Что важнее: регламент или программа «Слуг народа» – комментируют депутаты
Что важнее: регламент или программа «Слуг народа» – комментируют депутаты
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
  • Дмитро Матохнюк
    Дмитро Матохнюк
    суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду
  • Галина Юровська
    Галина Юровська
    суддя Конституційного Суду України
загрузка...