Банк не несе відповідальності за викрадення грошей з картки у разі коректного введення даних, — КЦС ВС

13:47, 17 сентября 2019
Оскільки операція щодо переказу коштів була здійснена в Інтернеті з використання реквізитів платіжної картки, банк не повинен нести відповідальності за таку операцію.
Банк не несе відповідальності за викрадення грошей з картки у разі коректного введення даних, — КЦС ВС

Клієнт банку звернувся до суду із позовом до банківської установи про стягнення коштів, який було вмотивовано тим, що з його карткового рахунку несанкціоновано було знято грошові кошти.

Дізнавшись про це, позивач одразу повідомив про таку транзакцію, банк подав заяву про незгоду з транзакцією та просив забезпечити повернення йому коштів.

Судами першої та апеляційної інстанції позов було задоволено, виходячи із того, що відповідачем не надано доказів на підтвердження вчинення позивачем будь-яких дій щодо списання коштів з його банківського рахунку, тому посилання банку на те, що лише позивачу був відомий ПІН-код належної йому банківської картки та на непричетність банку до списання коштів з рахунку позивача не взято до уваги.

На зазначені рішення банком подано касаційну скаргу, яку вмотивовано тим, що банк не може нести відповідальності за проведення операцій по картці позивачем або іншими сторонніми особами, у тому числі за зняття коштів з картки позивача, оскільки така відповідальність покладена саме на останнього. Одночасно судами було необґрунтовано взято до уваги постанови правління Національного банку від 30.04.2010 №223, яка втратила чинність.

Переглядаючи справу, скасовуючи попередні рішення та відмовляючи у задоволенні позову, Касаційний цивільний суд вказав наступне.

Нормами ст. 1073 ЦК України визначено, що в разі несвоєчасного зарахування на рахунок коштів, що надійшли клієнтові, їх безпідставного списання банком з рахунку клієнта або порушення банком розпорядження клієнта про перерахування коштів з його рахунку банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо іншого не встановлено законом.

Пунктом 1.5 договору обслуговування банківського рахунку, який було укладено між позивачем та відповідачем, банк не несе відповідальності за збитки, завдані клієнту в разі розголошення (розкриття) інформації за рахунком у результаті використання паролів, ПІН-кодів, CVV-кодів.

Крім того, згідно з п.2.2 Правил користування платіжними картками, які є додатком до договору, якщо платіжну картку втрачено, викрадено або з іншої причини вона стала непридатною для використання, а також якщо ПІН-код став відомим сторонній особі, позивач повинен в усній формі терміново заявити про це в контакт-центр банку та протягом трьох днів дати письмову заяву в оригіналі або по факсу до установи банку, де відкрито рахунок. Позивач відповідає за всі суми за операціями з платіжною карткою, якщо картку передано сторонній особі або не повідомлено банк про те, що її загублено.

Натомість судами не взято до уваги, що саме на позивача покладено обов’язок нерозголошення (нерозкриття) інформації за рахунком у результаті використання клієнтом паролів, ПІН-кодів, CVV-кодів, як і обов’язок повідомлення банку в разі втрати, викрадення платіжної картки та розголошення.

Таким чином, оскільки операція щодо переказу коштів була здійснена  в Інтернет із використання реквізитів платіжної картки, у тому числі CVV-коду, які відомі тільки власнику картки, банк не повинен нести відповідальності за дану операцію.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, коли банк має повернути вкладнику його кошти.

Також ми повідомляли, як повернути гроші, незаконно списані банком.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Коли об’єднають державні реєстри та скільки коштуватиме їх оновлення
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Ирина Антипова
  Ирина Антипова
  судья Соломенского районного суда Киева
 • Иван Бандура
  Иван Бандура
  судья Святошинского районного суда Киева
 • Виктор Гончарук
  Виктор Гончарук
  судья Днепровского районного суда Киева
 • Виталий Попов
  Виталий Попов
  судья Херсонского окружного административного суда
 • Александр Беспалов
  Александр Беспалов
  судья Шестого апелляционного административного суда