Відмова отримати поштову кореспонденцію — порушення прав інших осіб: постанова ВС

15:35, 21 сентября 2021
Позивач стверджував, що фактично не отримував лист-повідомлення від відповідачки, а тому не був обізнаний про її намір продати частку у статутному капіталі. Разом з тим позивач відмовився отримати рекомендованого листа відповідачки.
Відмова отримати  поштову кореспонденцію — порушення прав інших осіб: постанова ВС
Фото з відкритих джерел
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Позивач, відмовившись отримати поштовий лист від відповідачки, порушив її право розпоряджатися своєю часткою у статутному капіталі, оскільки у такий спосіб унеможливив доведення нею дати отримання повідомлення про намір учасника продати частку, з якою закон пов'язує початок перебігу 30-денного строку на здійснення повідомлення про намір скористатися своїм переважним правом. На цьому наголосив Верховний Суд, залишаючи в силі рішення Господарського суду Тернопільської області у справі № 921/383/20. Про це повідомив офіційний сайт Господарського суду Тернопільської області.

Так, звертаючись до господарського суду, позивач просив перевести на нього права і обов’язки покупця за договором купівлі-продажу частки у статутному фонді товариства. Позов мотивовано порушенням переважного права на придбання частки (частини частки) іншого учасника товариства, що відчужена третій особі.

Позивач стверджував, що фактично не отримував лист-повідомлення від відповідачки, а тому не був обізнаний про її намір продати частку у статутному капіталі. Разом з тим позивач відмовився отримати рекомендованого листа відповідачки.

Господарський суд Тернопільської області відмовив у задоволенні зазначених позовних вимог. Суд дійшов висновку, що відповідачка здійснила всі розумні і необхідні заходи для того, щоб повідомити позивача про свій намір відчужити частку в статутному капіталі товариства,  повідомлення містило інформацію про ціну та розмір частки, що відчужується, проте позивач відмовився отримувати повідомлення, тому частка була відчужена третій особі законно, і підстави для переведення прав і обов`язків по договору купівлі-продажу відсутні.

Верховний Суд, залишаючи в силі рішення Господарського суду Тернопільської області, зазначив, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у захисті переважного права позивача на придбання частки, оскільки останній діяв недобросовісно та нерозумно, чим порушив права інших осіб. Позивач жодним чином не пояснив свою поведінку та поважність причин відмови від отримання поштової кореспонденції від свого ділового партнера.

При цьому суд касаційної інстанції зробив висновок, що у разі відмови учасника товариства від отримання надісланого поштою повідомлення іншого учасника про намір продати свою частку третій особі, що підтверджується відміткою у поштовому повідомленні, і нездійснення ним заяви про намір скористатися своїм переважним правом протягом 30 днів з дати відмови, на 31 день така частка може бути відчужена третій особі на раніше повідомлених умовах, і у такому разі учасник товариства не має права вимагати в судовому порядку переведення на себе прав і обов'язків покупця частки.

Ознайомитись із постановою Верховного Суду від 04.08.2021 у справі № 921/383/20 можна в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що ВС роз’яснив, що не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва