У середу, 14 листопада, у Третьому апеляційному адміністративному суді відбулося відкрите судове засідання за апеляційною скаргою Одеської митниці ДФС на рішення Мелітопольського міськрайонного суд Запорізької області, який скасував штраф митного платежу для громадянина К., передає прес-служба суду.
Зазначається, що у червні 2018 року громадянин К. звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду та просив скасувати постанову, якою його визнали винним у порушенні митних правил та застосували штраф на 1 724 619,93 гривень.
Громадянин К. звернувся до суду у зв’язку з тим, що Одеською митницею ДФС при прийнятті постанови були порушені його права на правовий захист. Він зазначив, що його не повідомили про час та місце розгляду справи, про начебто порушення ним митних правил. Тому вважав накладання стягнення у вигляді штрафу незаконним і просив скасувати
Відповідно до складеної митницею постанови громадянин К. використовував автомобіль, який у 2016 році був ввезений до України громадянином Молдови в режимі «тимчасове ввезення» і стосовно якого були надані пільги щодо сплати митних платежів. Тобто він використовував автомобіль в інших цілях, ніж ті, у зв’язку з якими надавалися митні пільги. Одеської митниці ДФС вважає, що громадянин К. вчинив дії на ухилення від сплати митних платежів.
А тому Одеська митниця ДФС зробила висновок про його винність у порушенні митних правил і застосувала адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 відсотків від несплаченої суми митних платежів.
Судом першої інстанції таку постанову заступника начальника Одеської митниці ДФС визнано незаконною та скасовано, оскільки судом було з’ясовано, що посадова особа дійсно порушила порядок розгляду справи — громадянин К. не було повідомлено коли та де розглядатимуть його справу про порушення митних правил.
Одеською митницею ДФС таке рішення суду першої інстанції було оскаржене до суду апеляційної інстанції. За результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів Третього апеляційного адміністративного суду погодилася з висновками суду першої інстанції про порушення митницею порядку розгляду справи громадянина К.
Відповідно до статті 526 Митного Кодексу України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за правопорушення, та/або її представника. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Зважаючи на такі обставини, судді Третього апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції залишили без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, оскільки постанова про накладення штрафу прийнята з порушенням порядку розгляду справи.
Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які ввезені з метою транзиту через митну територію України, не є адміністративним правопорушенням, передбаченим у ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України. Такого висновку дійшов Верховний Суд, розглянувши в касаційному порядку позов фізичної особи до митниці про скасування постанови, якою позивача визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 469 МК України, та накладено штраф в 8500 гривень.