У вівторок, 28 січня, о 10:00 Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розпочне розгляд справи за конституційним поданням 55 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень статті 375 Кримінального кодексу України (далі — Кодекс). Про це інформує офіційний сайт КСУ.
Відповідно до зазначених положень Кодексу:
«1. Постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови — карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
2. Ті самі дії, що спричинили тяжкі наслідки або вчинені з корисливих мотивів, в інших особистих інтересах чи з метою перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років».
Обґрунтовуючи твердження про неконституційність оспорюваних положень Кодексу, народні депутати України зазначають, що поняття «завідомо неправосудне» є оціночним, оскільки жодним нормативним актом не визначено.
На їхню думку, положення статті 375 Кодексу не забезпечують передбачуваності застосування цієї норми, адже судді, приймаючи судові рішення, не можуть передбачити, чи в подальшому органи досудового розслідування розцінять такі рішення як завідомо неправосудні.
Автори клопотання зазначають, що наведені положення Кодексу суперечать юридичній визначеності та легітимним очікуванням, які є елементами верховенства права, та стали інструментом впливу на незалежність і недоторканність суддів.
Раніше «Судово-юридична газета» писала, що Перший сенат Конституційного Суду України ухвалив рішення у справі за конституційною скаргою Плескача В’ячеслава Юрійовича, яким визнав положення другого речення частини четвертої статті 42 Закону України «Про Конституційний Суд України» такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).