Особливості банкрутства боржника, який має зобов’язання за облігаціями за участю адміністратора за випуском облігацій

14:43, 30 июля 2021
Виплати, отримані адміністратором за випуском облігацій у ході процедур банкрутства боржника, який має зобов’язання за облігаціями, розподіляються між власниками таких облігацій у порядку, передбаченому статтею 122 Закону України.
Особливості банкрутства боржника, який має зобов’язання за облігаціями за участю адміністратора за випуском облігацій
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції м. Дніпро нагадало, що 21.10.2019 введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII (далі – Кодекс), який скасував та замінив собою Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 22.12.2011 № 4212-VI зі змінами (далі – Закон про банкрутство). Про це йдеться на офіційному сайті відомства.

Кодекс, як і Закон про банкрутство, містить розділ про особливості провадження у справах про банкрутство окремих категорій боржників (статті 91-96 розділу VII Книги четвертої Кодексу).

Зазначений розділ регламентує та розкриває особливості банкрутства окремих категорій боржників: страховиків, професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, боржників, які мають зобов’язання за облігаціями за участю адміністратора за випуском облігацій, суб’єктів підприємницької діяльності, які є стороною одного або кількох правочинів, вчинених з посиланням на обов’язковість угоди щодо ліквідаційного неттінгу, фермерських господарств, державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків.

Слід зупинитись та розглянути більш детально процедуру банкрутства боржників, які мають зобов’язання за облігаціями за участю адміністратора за випуском облігацій, як нововведення до Кодексу.

Статтею 931 Кодексу, яка визначає особливості банкрутства боржника, який має зобов’язання за облігаціями за участю адміністратора за випуском облігацій, було доповнено Кодекс на підставі Закону України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» № 738-IX від 19.06.2020, який набув чинності 16.08.2020.

Цим Законом України № 738-IX від 19.06.2020 внесено зміни до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», виклавши його в редакції нового Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» та внесено зміни до Закону України «Про товарну біржу», виклавши його в редакції нового Закону України «Про товарні біржі». Ці Закони наберуть чинності з 01.07.2021, за винятком окремих положень цих Законів, які наберуть чинності з дня, наступного за днем їх опублікування. Крім того, Законом України № 738-IX внесено зміни до деяких законодавчих актів України, виклавши такі зміни в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Законів України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» та «Про товарні біржі»».

Для детального розгляду статті 931 Кодексу необхідно ознайомитись з декількома термінами, в тому числі які вжиті в цій нормі законодавства.

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 1 Кодексу кредитор — юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника; забезпечені кредитори — кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори — кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори — кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Слід зазначити, що Закон про банкрутство не передбачав такого кредитора боржника як адміністратор за випуском облігацій, який діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» адміністратор за випуском облігацій (далі — адміністратор) — юридична особа, яка діє від свого імені та в інтересах власників випуску відсоткових чи дисконтних корпоративних облігацій, облігацій внутрішніх місцевих позик, облігацій міжнародних фінансових організацій або іпотечних облігацій відповідно до законодавства, договору про призначення адміністратора, проспекту цінних паперів (рішення про емісію цінних паперів) та рішень зборів власників облігацій.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 11 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» облігація — це цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником коштів, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує обов’язок емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом або рішенням про емісію (для державних облігацій України — умовами їх розміщення) строк та виплатити дохід за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом або рішенням про емісію (для державних облігацій України — умовами їх розміщення).

В простішому значенні облігація (лат. obligatio — зобов’язання) — емісійний цінний папір, що засвідчує внесення його власником грошових коштів і підтверджує зобов’язання відшкодувати йому номінальну вартість цього цінного паперу з виплатою певного доходу або передати йому майно, надати послуги.

Іншими слова у справі господарського суду про банкрутство боржників, які мають зобов’язання за облігаціями, кредитором боржника є адміністратор за випуском облігацій, який діє від свого імені, проте в інтересах всіх власників облігацій боржника, за умови, що вони мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника.

У заяві з вимогами до боржника адміністратор за випуском облігацій зазначає єдину вимогу кредитора, що дорівнює сумі усіх підтверджених вимог власників облігацій, в інтересах яких діє такий адміністратор. При цьому зазначення в заяві кожного власника облігацій, вимога якого включена до єдиної вимоги кредитора, не вимагається.

Права адміністратора за випуском облігацій як кредитора у справі про банкрутство боржника, який має зобов’язання за облігаціями, крім передбачених цим Кодексом, також реалізуються адміністратором з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», оскільки відповідно до частини третьої пункту 3 статті 118 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» для виконання своїх обов’язків адміністратор має право від свого імені та виключно в інтересах власників облігацій брати участь у провадженнях у справах про банкрутство емітента та осіб, які надають забезпечення за облігаціями, у випадках, передбачених цим Законом.

Інші права та обов’язки адміністратора передбачені розділом VIII  Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Виплати, отримані адміністратором за випуском облігацій у ході процедур банкрутства боржника, який має зобов’язання за облігаціями, розподіляються між власниками таких облігацій у порядку, передбаченому статтею 122 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Зокрема, відповідно до зазначеної статті цього Закону будь-які кошти, які підлягають виплаті за участю адміністратора у процесі стягнення заборгованості з емітента облігацій (крім іпотечних облігацій, якщо проспектом (рішенням про емісію) та/або договором про управління іпотечним покриттям не передбачений інший порядок виплати) та/або особи, яка надає забезпечення за облігаціями, або в процедурі їх банкрутства чи припинення, зараховуються на рахунок Центрального депозитарію цінних паперів, відкритий у Національному банку України.

Потім після отримання відповідних розпоряджень та документів адміністратора кошти, переказуються Центральним депозитарієм цінних паперів у такій черговості:

— у першу чергу переказуються кошти, належні до сплати особі (особам), яка покрила (які покрили) витрати адміністратора на здійснення дій та правочинів, пов’язаних із захистом прав та інтересів власників облігацій під час судового процесу, виконавчого провадження, процедури відновлення платоспроможності, банкрутства, ліквідації емітента та/або особи, яка надає забезпечення за облігаціями, у межах фактично здійснених витрат, але не більше суми, наданої такою особою (особами);

— у другу чергу переказуються кошти для розподілу між всіма власниками облігацій пропорційно до номінальної вартості непогашених облігацій кожного власника.

Жоден з власників облігацій не може отримувати переважного ставлення від адміністратора.

Таким чином, провадження у справах про банкрутство боржників, які мають зобов’язання за облігаціями за участю адміністратора за випуском облігацій, який діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника, мають свої особливості, визначені цим Кодексом та Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», та які повинні враховувати учасники справи про банкрутство такого боржника при здійсненні ними своїх повноважень.

Також «Судово-юридична газета» писала, що КГС ВС розглянув справу щодо внесення судом змін до ухвали попереднього засідання у справі про банкрутство.

Крім того, ВС висловився щодо змісту та умов субсидіарної відповідальності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду