Вийшов з будинку, впав та зламав ногу: хто відповідатиме за наслідки падіння

18:18, 7 февраля 2022
Як діяти у ситуації, коли ви впали.
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

З початком холодів та несприятливих погодних умов комунальні служби за браком часу, техніки, рук працівників не завжди встигають прибрати території, за які відповідають. І уявіть ситуацію, що ви зранку вибігаєте на роботу з під’їзду, проковзуєтесь і падаєте, а встати вам допомагають уже сусіди, які стали свідками вашого падіння, та викликають вам швидку (самотужки не вдалось).

У лікарні ставлять діагноз - перелом правового стегна. Відповідно про роботу вже не йдеться. Вам відкривають лікарняний. Звісно, ви переживаєте, чи вистачить заощаджень на лікування, нервуєте.

Так, у пресслужбі центру з надання безоплатної правової допомоги розповідають, як діяти у такій ситуації, коли ви впали:

  • викликати швидку самостійно або звернутись за допомогою до перехожих, попросити сфотографувати місце падіння;
  • обмінятись контактами з особами, які стали свідками вашого падіння; вони у майбутньому можуть засвідчити у суді, якщо відповідальна особа за прибирання зазначеної території добровільно не відшкодує вам витрати на лікування;
  • зверніть увагу, що у амбулаторній медичній картці  має бути зазначена причина травми (через падіння та ожеледь). Бажано записати всі данні бригади швидкої, яка вас доставила з місця падіння до лікарні;
  • сформуйте претензію та надішліть її рекомендованим листом з повідомленням на адресу установи або служби, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій Ви впали і отримали травму. У листі вкажіть, що розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додайте копії всіх зібраних документів, у тому числі чеки з аптеки і лікарні.

«Якщо після цього Вам відмовлять у відшкодуванні шкоди, тоді вам нічого не залишається як подати позов до суду про відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Законодавством також передбачено, що саме відповідач має довести відсутність вини у спричиненні шкоди позивачу», - зауважує фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Вінницькій області Вікторія Чорба.

Більш того, зазначається, що позивач звільняється від сплати судового збору у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України «Про судовий збір»).

Хто здійснює утримання будинків та прибудинкових територій

«Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», утримання будинків і прибудинкових територій – господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством; відповідно до повноважень.

Управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень, до об`єктів благоустрою, зокрема належать, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.

За нормами ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об`єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об`єктів.

Балансоутримувач – це власник або юридична особа, яка згідно з договором або відповідним актом з власником утримує на балансі певне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Балансоутримувачами багатоквартирного житлового будинку, наприклад, можуть бути житлово-експлуатаційна контора (ЖЕК), житлово-будівельний кооператив (ЖБК) або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)», - зауважують спеціалісти.

Зимове прибирання та його складові

«Порядок зимового прибирання суб’єктами господарювання відповідних територій має забезпечувати безпечний рух пішоходів та транспорту і включає:

  • Прибирання снігу та льоду. Роботи з прибирання снігу та льоду розпочинаються з настанням снігопаду для запобігання утворення накату. В першу чергу очищаються тротуари, велосипедні доріжки, дороги до під’їздів житлових будинків, місця для зупинки громадського транспорту. Дозволено укладати сніг у вали для наступного вивезення на вулицях і площах, за винятком території місць для зупинок громадського транспорту.
  • Видалення снігу та снігово-льодяних утворень. При переміщенні снігу з тротуару на проїжджу частину вулиці, провулку тощо, для його механізованого видалення, снігові вали розміщують на відстані не більше 1 метра від бордюру або краю проїжджої частини. Забороняється формування снігових валів на перехрестях, пішохідних та велосипедних доріжках, місцях для зупинки громадського транспорту, місцях для паркування, на трамвайному полотні, в місцях в’їзду у двори і на внутрішньо квартальній території, на решітках колодязів зливної каналізації. Зібрані сніг, лід щоденно вивозитися на відведені для цього ділянки.
  • Усунення слизькості. Під час ожеледиці необхідно посипати (обробляти) пішохідні та велосипедні доріжки, підземні пішохідні переходи, місця для зупинки громадського транспорту, дороги, спуски, підйоми, протиожеледними реагентами, сумішами», - розповідають у центрі БПД.

Також «Судово-юридична газета» писала про те, що послизнулася у магазині й зламала руку: яке рішення прийняв суд.

Крім того, ми розповідали, коли суд має право відмовити у задоволенні заяви про компенсацію судових витрат.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у FacebookViber та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Євген Чаку
    Євген Чаку
    суддя Шостого апеляційного адміністративного суду
  • Руслан Сидорович
    Руслан Сидорович
    член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України