Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції м.Харків пояснило питання відчуження нерухомості в умовах воєнного стану. Роз’яснення оприлюднили у пресслужбі відомства.
«Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 480 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану" (далі - Постанова) були внесені зміни до низки нормативно-правових актів, серед яких і Постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».
Вказані зміни дозволять протягом тижня нотаріусам у більшості областей/ населених пунктів України відновити доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також такий доступ буде частково відновлено на Харківщині, про що додатково буде повідомлено громадськість після створення відповідного переліку нотаріусів.
Звертаємо увагу, що змінами передбачені особливості відчуження нерухомості під час воєнного стану та протягом 1 місяця з дня його припинення/скасування. Вчинення нотаріальних дій щодо переходу права власності на цінне майно здійснюватиметься виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.
Щоб бути включеним до переліку нотаріус має відповідати низці вимог, передбачених Постановою.
Вчинення нотаріальних дій щодо цінного майна нотаріусами, робоче місце (контора) яких розташовано в межах адміністративно-територіальної одиниці, що входить до затвердженого Міністерством юстиції переліку адміністративнотериторіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, забороняється.
Також забороняється нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна до закінчення одного місяця з дня державної реєстрації права власності відчужувача нерухомого майна, крім випадків набуття відчужувачем права власності у порядку спадкування або у результаті визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності.
Щодо місця вчинення нотаріальної дії, то нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна, іпотеки, про встановлення довірчої власності на нерухоме майно здійснюється виключно за місцезнаходженням такого майна, крім нерухомого майна, розташованого у м. Києві або Київській області. Нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна, іпотеки, про встановлення довірчої власності на нерухоме майно, розташоване у м. Києві або Київській області, здійснюється виключно нотаріусом, робоче місце (контора) якого розташовано у м. Києві або Київській області, за місцезнаходженням такого майна, або місцезнаходженням юридичної особи, або за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи - однієї із сторін відповідного договору», — сказано у повідомленні.
Раніше ми писали, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється.
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.