Кабмін опублікував два свої розпорядження 862-р та 863-р від 30 вересня 2022 року про те, щоб дозволити Мін'юсту провести закупівлю юридичних послуг із застосуванням переговорної процедури.
Як писала «Судово-юридична газета», рік тому Рахункова палата констатувала, що Мін'юст України використовує кошти держбюджету на закупівлю послуг різних юридичних фірм не зовсім ефективно, і загалом варто було б перейти на використання своїх юристів, яких, як відомо, скорочувати поки що не планують. Адже іноземні юридичні компанії, з якими укладає договори Мін'юст, все одно врешті наймають для представництва українські юрфірми.
Так, наприкінці жовтня 2021 року Рахункова палата опублікувала звіт щодо витрат на забезпечення представництва інтересів України в ЄСПЛ та інших судах.
З нього випливає, на які суми Україна купувала та купує послуги зовнішніх юридичних радників. Також очевидно, що внутрішній ресурс державних юристів використовують мало.
«Рахункова палата констатує: через відстрочку реалізації експериментального проекту щодо переходу до самопредставництва у процесі захисту прав та інтересів України при врегулюванні спорів, розглядів у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб'єкта та України, закордонні юридичні фірми залучають до цього процесу українських юристів, що спричиняє значне фінансове навантаження на Державний бюджет України – майже 1 млн дол. США у 2020 році», - сказано у звіті.
Зі зведеної таблиці, яку додавала Рахункова палата, випливає, що Україна в особі Мін'юсту укладала договори про юридичні послуги із зовнішніми радниками на кілька мільйонів доларів.
Наприклад, компанії Winston & Strawn LLP згідно з контрактами належало від України 2,865 мільйона доларів США.
У справі за позовом компаній Emergofin B.V. та Velbay Holdings Ltd. до України на послуги юристів Shearman & Sterling LLP за 2019-2021 роки укладено контрактів на суму 10,988 мільйона доларів США.
У справі за позовом Республіки Татарстан та Міністерства земельних ресурсів до держави України (справа розпочата в січні 2016 року та слухалася в арбітражі) Україна уклала низку договорів з компанією Winston LLP & Strawn LLP на 1,331 мільйона доларів США (майже все виплачено – 37 87 млн грн), а також на суми у 221 400 та 266 188 доларів США. Сам позов заявлено на 300 млн доларів США.
У справі Philip Morris Internationale Inc. проти України, яка слухається у Міжнародному центрі з врегулювання інвестиційних спорів (ICSID), згідно з контрактом від травня 2021 року компанії Clyde&Co LLP належало 273 980 доларів США.
У справі за позовом акціонерів «Мотор Січ» в Україні компанії King&Spalding LLP планувалося виділити 369 850 тисяч доларів США.
На представництво інтересів України в Апеляційному суді міста Амстердам у справі «Скіфського золота» для виплат компанії Bergh Stoop & Sanders N.V. Україна витратила 964,25 тисячі євро (справа за позовом держави Україна до Амстердамського археологічного Музею Алларда Пірсона). І це далеко не повний список.
У 2023 році, як прогнозує Мін'юст, «юридичний супровід «вимагатиме значних видатків коштів державного бюджету для належного забезпечення захисту прав та інтересів держави України у закордонних юрисдикційних органах». Так, якщо у 2022 році, за інформацією Міністерства юстиції, у закордонних судах розглядається 20 справ проти України, то наступного року їхня кількість може потенційно зрости до 21 справи.
На оплату послуг юридичних радників, примирювачів, фахівців, експертів, в т.ч. іноземних, щодо захисту прав та інтересів України під час урегулювання спорів та розгляду справ у закордонних юрисдикційних органах; участь експертів та свідків у заходах під час урегулювання спорів у 2023 році за програмою Мін'юсту планується витратити 407,24 млн грн.
На оплату послуг юридичних радників, примирювачів, фахівців, експертів, в т.ч. іноземних, щодо захисту прав та інтересів України під час представництва України в Європейському суді з прав людини; участь експертів та свідків у заходах під час урегулювання спорів - 16,53 млн грн.
На відрядження уповноважених осіб центральних органів виконавчої влади під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб'єкта та України - більше 2 млн грн.
На відрядження представників України на судові засідання, пов'язані з представництвом України в Європейському суді з прав людини, піде 781 тисяча грн.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.