Протягом 2022 року було прийнято понад 11 тисяч рішень про відповідність платників податку критеріям ризиковості. З них понад 6 тисяч рішень про відповідність пункту 8 критеріїв ризиковості. Про це йдеться у листі Державної податкової служби, який опублікував голова Комітету Верховної Ради з питань податкової політики Данило Гетманцев.
Нагадаємо, що пункт 8 має досить розмитий характер («у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування»).
При цьому, як зазначає ДПС, в окремих рішеннях не зазначено деталізованої інформації про підстави, відповідно до яких прийнято рішення про ризиковість платника податку.
Так, у 820 рішеннях вказано підставу шляхом дублювання змісту пункту 8 критеріїв ризиковості, у 326 зазначено підставу «встановлено наявність ризикових операцій з платниками, які перебувають у переліку ризикових», в 56 - підстава «дані Єдиного реєстру податкових накладних», у 36 - «упередження формування та розповсюдження ймовірного ризикового кредиту».
«При отриманні таких рішень, які не містять чіткової податкової інформації в зазначених підставах, платники не володіють конкретною причиною віднесення їх до переліку ризикової категорії», - підкреслює Податкова служба.
«Однією з найбільших претензій платників до системи блокування податкових накладних є відсутність розуміння безпосередньо з тексту рішення про блокування його конкретних причин.
Вітаю рішення ДПС, відповідно до якого регіональні ДПС вказуватимуть детальну інформацію та обґрунтування підстав прийняття рішень про відповідність п. 8 критеріїв ризиковості платників», - зазначив Гетманцев.
Нижче наводимо лист ДПС.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.