Рада розширила перелік осіб, яким платитимуть пенсію за особливі заслуги

11:00, 4 червня 2023
Верховна Рада ухвалила закон, яким підвищила розмір пенсій за особливі заслуги для окремих категорій осіб та передбачила її виплату борцям за незалежність.
Рада розширила перелік осіб, яким платитимуть пенсію за особливі заслуги
Слідкуйте за найактуальнішими новинами в наших групах Facebook та Telegram.

Верховна Рада ухвалила закон №8032 про внесення змін до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (щодо борців за незалежність України у XX столітті), яким передбачається підвищення її розміру для окремих категорій осіб та розповсюдження на борців за незалежність, а також позбавлення права на пенсії за особливі заслуги кавалерів ордена Леніна. 

Ухваленим законом викладено статтю першу закону "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" у новій редакції та визначено, що соціальні привілеї за особливі заслуги перед Україною встановлюються таким громадянам України:

1) Героям України, які нагороджені орденом "Золота Зірка" з початком тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України 19 лютого 2014 року;

2) Героям України, які нагороджені орденом "Золота Зірка" до 19 лютого 2014 року; героям України, яких нагороджено орденом держави, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, чотирма і більше орденами України, чотирма і більше медалями "За відвагу" у часи незалежності України після проголошення незалежності України, особам, відзначеним почесним званням України "народний"; ветеранам війни, які в часи незалежності України після проголошення незалежності України нагороджені за бойові дії орденом, медаллю "За відвагу"; видатним спортсменам – переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи; космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно - випробувальних екіпажів літаків; особам, відзначеним почесним званням України "заслужений", державними преміями України, нагородженим одним із орденів України; матерям, які народили п'ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку.

Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківського права  виховання дітей до зазначеного віку здійснювалось батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені у встановленому законом порядку.

Крім цього на пенсії за особливі заслуги мають право особи, які відповідно до Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті" мають статус борців за незалежність України у ХХ столітті та відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" зазнали репресій за політичними або релігійними мотивами у формі позбавлення волі (ув'язнення) або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу і реабілітовані у встановленому законом порядку.

Пенсії за особливі заслуги борцям за незалежність встановлюються у розмірі 4200 гривень. Для решти ж категорій осіб розмір, які мають право на пенсії за особливі заслуги їхній розмір становитиме від 23 до 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак передбачені надбави та перерахунок пенсій з 2024 року.  

Зокрема, розмір пенсій за особливі заслуги для Героїв України та матерів, які народили п’ятьох і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку становитиме від 35% до 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Видатні олімпійці,  космонавти, ветерани війни, які після проголошення незалежності України нагороджені орденом «за мужність» мають право на пенсію за особливі заслуги в розмірі від 23% до 35% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

(Наразі  пенсія за особливі заслуги встановлюється у розмірі 20%-40% від прожиткового мінімуму від працездатних осіб та передбачені надбавки).

При цьому після набуття чинності законом будуть позбавлені пенсій за особливі заслуги особи, які є кавалерами ордена Леніна.

Як повідомляла «Судово-юридична газета», у пенсійному фонді назвали розмір військових пенсій після індексації.

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Джо Байден та Володимир Зеленський: розширена двостороння зустріч
Джо Байден та Володимир Зеленський: розширена двостороння зустріч