Запит щодо розбронювання медиків не є масовим і стосується лише точкового доукомплектування медичних підрозділів ЗСУ. Про це повідомили у Міноборони.
«Запит Міністерства оборони до Міністерства охорони здоровʼя стосується не всіх медиків, а лише обмеженої кількості фахівців, які пройшли підготовку за військово-обліковими спеціальностями та наразі є критично необхідними для доукомплектування підрозділів Медичних сил Збройних сил України — зокрема Сухопутних військ», зазначили у Міноборони.
Ідеться про посади:
Як підкреслили у відомстві, причина такого запиту — системна нестача медичних кадрів у медичних підрозділах. Після набрання чинності постановою Кабміну від 14 січня 2025 року №36, яка передбачає 100% бронювання медиків, виникла загроза забезпеченню медичною підтримкою військовослужбовців через нестачу кваліфікованого медичного персоналу.
«Рішення про розбронювання стосуватиметься лише дефіцитних спеціальностей і лише тих фахівців, яких МОЗ визначить спільно з обласними департаментами охорони здоров’я. Ці працівники, згідно з чинним законодавством, зможуть підписати строковий контракт і обійняти посади у військових частинах, які сьогодні потребують підсилення», зауважили у міністерстві.
Там додали, що Законом «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено однорічний строк військової служби під час дії воєнного стану для громадян України, які здобули медичну освіту та які приймаються на військову службу за контрактом на посади за медичними напрямами діяльності.
Відповідно до зазначеного Закону, такий контракт підпадає під винятки щодо продовження дії контракту понад встановлені строки. Тобто, військовослужбовці які проходять військову службу за таким контрактом, звільняються з військової служби у зв’язку з закінченням строку служби (якщо не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту.
Як раніше писала «Судово-юридична газета», МОЗ розроблено механізм розбронювання окремих медичних працівників.
«Наразі Міністерство охорони здоров’я отримало відповідний запит від Міноборони та Командування Медичних сил Збройних Сил України. Фахівці МОЗ у координації з департаментами охорони здоров’я проводять консультації, аби сформувати списки для розбронювання» – заявили у МОЗ.
Крім того, як раніше писала «Судово-юридична газета», понад 100 закладах фахової передвищої та вищої освіти чекає перевірка на предмет наявності осіб, які шляхом здобуття освіти ухиляються від мобілізації.
Також Кабмін вніс до Верховної Ради законопроект 13193, який унеможливить використання освіти як способу уникнення мобілізації. Кабмін вказує, що за останнє півріччя суттєво зросла чисельність здобувачів професійної (професійно-технічної) і здобувачів фахової передвищої освіти з числа військовозобов’язаних чоловіків старше 25 років, які здобувають освіту в послідовному порядку на основі базової або повної загальної середньої освіти та мають відстрочку.
Серед іншого, пропонується обмежити 25 роками вік для надання відстрочки від мобілізації для учнів професійних училищ і для студентів фахових коледжів.
Генштаб ЗСУ, в свою чергу, повідомив, що окремих військовослужбовців ТЦК направлятимуть до зони бойових дій.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.