Національна спілка журналістів виступає проти нового закону про дезінформацію. На офіційному сайті опублікована заява НСЖУ, а також пропозиції Спілки щодо змін до закону.
Зокрема, у заяві йдеться про те, що законопроект Міністерства культури «спрямований на встановлення контролю влади над українськими медіа». Згідно з повідомленням, ця ініціатива — серйозна атака на свободу слова і грубе втручанням у журналістську діяльність.
«Пропонуємо уряду припинити обговорення і просування настільки конфліктного законопроекту, який піддається критиці як українськими журналістами, національними медійними організаціями, так і міжнародною спільнотою. Закликаємо журналістські та інші громадські організації не брати участі в доопрацюванні шкідливого для медіа документу», — йдеться у повідомленні НСЖУ.
Окрім того, представники Спілки наголошують, що законопроект у цілому не дає ефективних інструментів боротьби з російською пропагандою та дезінформацією, а лише посилює тиск на українські ЗМІ під прикриттям війни.
Також, за їхніми словами, законопроект пропонує розділити журналістів на два сорти — так званих «професійних журналістів» і просто журналістів.
В НСЖУ також навели кілька «недемократичних» тез законопроекту.
Що пропонує Спілка журналістів? Передусім, відкритість української влади і політиків — це найкращий інструмент для боротьби з фейками. Влада має розповідати, що і навіщо вона робить, з якою метою. Тоді зміцниться довіра до влади як журналістів, так і суспільства, а вплив російських фейків нівелюється.
Наголошується, що в Україні справді є проблема вебсайтів, які видають себе за медіа і претендують на всі права журналістів. Для цього потрібна проста і прозора процедура реєстрації. Варто формалізувати вимоги до новинних вебсайтів, щоб удосконалити існуючу регуляторну базу.
Окрім того, українські журналісти насправді потребують захисту від фізичних атак і агресії, ефективного розслідування випадків перешкоджання журналістській діяльності, справедливого покарання кривдників.
Україні дійсно потрібен уповноважений або омбудсмен, який захищатиме журналістів та не дозволить силовикам затягувати розслідування, імітувати діяльність і незаконно закривати справи.
«Ми не будемо з чиновниками «боротися за коми», торгуватися за міру кримінальної відповідальності. Спілка журналістів не увійшла і не входитиме до робочої групи Мінкульту щодо розробки нинішнього законопроекту про дезінформацію. Вважаємо неможливим обговорювати інструменти тиску на медіа і згортання свободи слова», — додають у НСЖУ.
Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Міністр культури презентував законопроект про протидію дезінформації. Ми писали про ключові тези міністра під час виступу.