Нові правила грошових переказів з 28 квітня: в чому законодавчі зміни

09:53, 28 апреля 2020
Закон розширює вимоги до ідентифікації тих, хто робить переказ грошових коштів.
Нові правила грошових переказів з 28 квітня: в чому законодавчі зміни
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Сьогодні, 28 квітня, набув чинності мовий закон про фінансовий моніторинг. Як повідомляє прес-служба НБУ: «для 95% банківських клієнтів ці зміни не ускладнять життя, а скоріше спростять, адже всі клієнти банків уже є ідентифікованими».

Зміни переважно стосуються неідентифікованих операцій.

1.Впроваджується ризик-орієнтований підхід у роботі з клієнтами. Тобто високоризикових клієнтів перевірятимуть більш прискіпливо. Наприклад, йдеться про політиків чи олігархів. Тобто тих, хто може проводити операції на великі суми.

Операції звичайних людей  студентів, пенсіонерів, клієнтів в рамках зарплатного проекту та «білого» бізнесу, що платить податки  перевірятимуть менше. В цьому, як наголошує НБУ, просто немає сенсу, адже ризиків, що всі перераховані займаються відмиванням грошей немає. 95% банківських клієнтів належать саме до низькоризикової категорії.

2. Збільшення граничного порогу операцій обов’язкового фінмоніторингу. Раніше банки в обов’язковому порядку повідомляли Держфінмоніторинг про всі операції від 150 тис. грн, а серед підстав для цього було аж 17 ознак.

Закон збільшує граничний поріг суми до 400 тис. грн та зменшує список ознак операцій.

Тепер їх всього чотири.

Звітувати потрібно про такі операції:

  • готівка;
  • переказ коштів за кордон;
  • операції політиків;
  • операції клієнтів з держав, які працюють «в антилегалізаційній сфері», як наприклад Північна Корея.

3. Новий закон дає суттєву перевагу клієнтам банків, як наприклад дистанційна індентифікація. Це означає, що тепер, щоб відкрити рахунок у банку не потрібно йти у відділення. Засвідчити свою особу ви тепер можете або через відеозв’язок, або через систему BankID.

4. Закон розширює вимоги до ідентифікації тих, хто робить переказ грошових коштів. Це не стосується переказів грошей з карти на карту. Банківська карта – це вже ідентифікований продукт, і банк має інформацію про власників карток.

Йдеться переважно про перекази без відкриття рахунку — наприклад поповнення рахунку через термінал. Тобто якщо ви будете поповнювати рахунок через термінал на суму 5 тис. грн і більше, потрібна ваша ідентифікація. До кінця року платіжні термінали будуть обладнані спеціальними зчитувачами карт.

Але ці правила не стосуються:

  • оплати комунальних послуг;
  • сплати податків та інших обов’язкових державних платежів;
  • оплати товарів чи послуг;
  • поповнення кредитних карток до 30 тис грн. 

У цьому випадку ідентифікація не буде потрібна.

5. Закон суттєво розширює перелік суб’єктів первинного фінмоніторингу, тобто тих, хто фактично проводить ідентифікацію клієнта. Тепер їх перелік поповнюють, і поштові оператори, і ріелтори, і юристи, представники грального бізнесу, і ті, хто надає податкові консультаційні послуги. Всім, кого це стосується буде надано достатньо часу на адаптацію до кінця цього року.

Додатково зазначимо, що оплата комунальних послуг, сплата податків, штрафів, інших обов'язкових платежів (незалежно від суми) відноситься до низькоризикових операцій і жодних додаткових перевірок не вимагає.

Оплата товарів і послуг також буде проходити в звичайному режимі, і додаткова ідентифікація не потрібна.

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» писала, що фінансовий комітет розглянув 16 тисяч правок до закону про банки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Петро Ковзель
    Петро Ковзель
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва