Обрізка дерев: необхідний захід чи знищення зелених насаджень в Києві

17:45, 5 мая 2020
Обрізка дерев в Києві не завжди проводиться спеціалістами, так як багато територій зелених насаджень не знаходяться на балансі фахових підприємств.
Обрізка дерев: необхідний захід чи знищення зелених насаджень в Києві
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Постійні мешканці столиці з року в рік спостерігають знищення зелених насаджень на мікрорайонах, яке часто маскується під санітарну чи омолоджувальну обрізку. Далеко не завжди дерево виживає після таких експериментів і киянам доводиться «милуватися» голими стовбурами.

Особливо дивно спостерігати, коли таку обрізку проводять щодо «історичних» дерев у парках, яким 50 і більше років, наприклад, верби на озері Тельбін. Разом з тим, рідко обрізають тополі.

Також з року в рік проводиться кампанія по озелененню, однак, на відміну від європейських стандартів, в Україні, як правило, висаджують не дорослі дерева, а саджанці, які важко приживаються без системного догляду.

Слід зазначити й те, що у свій час Міністерство охорони здоров’я навіть розробило проект наказу, яким планувало заборонити омолоджувальну обрізку дерев. 

Яким чином та хто в Києві визначає, які дерева підлягають обрізці, чи є ці люди фахівцями, чи проводиться інвентаризація зеленого фонду «Судово-юридичній газеті» розповів депутат Київради, голова постійної комісії з питань екологічної політики Костянтин Яловий.

Чим обґрунтована та якими актами регулюється омолоджувальна/санітарна обрізка дерев?

Догляд за зеленими насадженнями відбувається відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил, що затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105 від 10.04.2006, а також Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008.

Щодо омолоджувальної обрізки дерев, то на неї з 2018 року впродовж двох років діє мораторій згідно з рішенням Київської міської ради від № 480/6531 20.12.2018 «Про деякі питання утримання зелених насаджень у місті Києві».

Заборона ця діє два роки, і може діяти менше, якщо до Правил благоустрою міста та до інших нормативних документів, які регулюють «утримання» дерев, будуть внесені зміни, або будуть затверджені нові правила. Цей мораторій не стосується формувальної та санітарної обрізки, а також видалення аварійних та потенційно небезпечних гілок і частин стовбурів дерев.

Як поетапно відбувається процедура обрізки дерев?

Санітарну обрізку крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також гілок, які ростуть всередину крони або близько одна за одною. Обрізають також пагони, що відходять від центрального стовбура вгору під гострим кутом, тому що вони можуть обламуватись. Санітарна обрізка проводиться щороку протягом вегетаційного періоду. Формувальна обрізка дерев проводиться ранньою весною, до початку вегетації (кінець лютого-квітень) для того, щоб підтримати красиву форму крони – природну симетричну або штучну декоративну.

Як відповідні працівники визначають, чи потребує конкретне дерево обрізки?

За зелені насадження відповідає балансоутримувач території, на якій вони знаходяться. Ця норма закріплена пунктом 5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 і пунктом 9.2 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київради № 1051/1051 від 25.12.2008.

У Києві балансоутримувачами дерев та інших зелених насаджень, окрім КО «Київзеленбуду» та районних комунальних підприємств по утриманню зелених насаджень є і інші комунальні підприємства: КП Керуючі компанії, (відповідають за прибудинкові території), КП ШЕУ, а також заклади освіти та охорони здоров’я, власники територій, відведених під будівництво, власники приватних будинків на своїх ділянках тощо.

Тільки фахові спеціалісти, зокрема підприємств «Київзеленбуду», можуть правильно визначити, які дерева треба обрізати. Видаляють сухі, старі, пошкоджені та аварійні гілки дерев, які можуть нести загрозу життю мешканців або їх майну.

На Вашу думку, чи завжди обґрунтовано вона проводиться або ж іноді це відбувається для виконання певного «нормативу»? Чи існують певні «нормативи» по омолоджувальній чи санітарній обрізці дерев?

«Нормативів» на обрізку не існує. Тому завданням спеціалізованих районних підприємств є збереження дерев у належному санітарному стані, а не виконання «нормативів».

Чи проводиться в Києві інвентаризація стану дерев?

Комунальні підприємства «Київзеленбуду» у районах ведуть облік рослин на своїх балансових територіях (за Інструкцією з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, яка затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 226 від 24.12.2001). Спеціалісти регулярно оглядають дерева, які є на обліку, перевіряють, чи у гарному вони стані.

Чи проводився аналіз, як впливає обрізка на зелені насадження (адже часто від таких дерев залишається лише голий стовбур та вони гинуть) та на екологічну ситуацію в Києві (з огляду на останні події)?

Обрізка дерев не завжди проводиться спеціалістами, так як багато територій зелених насаджень не знаходяться на балансі фахових підприємств. А неправильна обрізка може призвести до того, що дерево матиме гірший вигляд, почне гнити, отримає сонячні опіки і, навіть, може загинути.

Але при цьому правильне та своєчасне обрізання дерев необхідне - з багатьох причин. Обрізають дерева для того, щоб крона менше заростала. Адже якщо вона занадто густа, то гірше провітрюється, а ще в ній можуть розповсюджуватись грибкові хвороби та шкідники, омела тощо. Обрізка стимулює ріст сплячих бруньок та молодих пагонів і, таким чином, підвищує життєздатність послаблених і старих дерев. Правильна та своєчасна обрізка потрібна, щоб уникнути падіння аварійних та сухих гілок дерев під час злив та сильного вітру, адже вони можуть пошкодити автомобілі, дахи будівель, електромережі, нести загрозу життю людей.

Скільки витрачається з бюджету Києва на таку санітарну обрізку дерев та на що саме (зокрема, скільки вартує виїзд відповідних працівників на місце)?

Окремої статті видатків на обрізку дерев для комунальних підприємств по утриманню зелених насаджень у Києві не передбачено. Але є бюджетні програми, які фінансуються із загального і спеціального фондів. Фінансування на утримання зелених насаджень передбачається відповідним паспортом бюджетних програм місцевого бюджету. В межах фінансування комунальники самостійно розподіляють кошти, зокрема і на обрізку дерев.

Чи можуть районні комунальні підприємства по утриманню зелених насаджень самі визначати необхідність обрізки дерев?

Це, власне, і роблять спеціалісти таких комунальних підприємств. Вони отримують фінансування за бюджетними програмами і самостійно визначають, чи потрібно проводити обрізку і для яких дерев.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва