Кабмін готується ухвалити нову Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок

16:05, 23 ноября 2020
Готується постанова Кабміну про нову Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Кабмін готується ухвалити нову Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок
Джерело фото: zoda.gov.ua

Міністерство розвитку економіки підготувало проект постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок».

«Метою прийняття є уніфікація та спрощення чинних методик нормативної грошової оцінки земель в Україні, забезпечення нормативної грошової оцінки земельних ділянок усіх категорій та форм власності в межах території громад незалежно від їх розташування за принципом організаційної єдності процесу оцінки, створення передумов для повномасштабної реалізації органами місцевого самоврядування повноважень із затвердження технічної документації із нормативної грошової оцінки земель в межах території відповідних громад.

Для власників земельних ділянок та землекористувачів має бути створена проста та ефективна процедура надання інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок із використанням засобів системи Державного земельного кадастру.

Необхідно уніфікувати чинні методики нормативної грошової оцінки земель шляхом приведення їх у відповідність до вимог Закону України «Про оцінку земель», визначивши об’єктом нормативної грошової оцінки земельні ділянки та землі усіх категорій та форм власності, а також передбачивши, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок має визначатися як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами», - йдеться в пояснювальній записці.

У той же час затверджена до набрання чинності новою методикою технічна документація з нормативної грошової оцінки земель або земельних ділянок зберігатиме чинність до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Уніфікований підхід передбачає визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки як добутку площі земельної ділянки на норматив капіталізованого рентного доходу за одиницю площі, а також п’яти коефіцієнтів, що характеризують регіональні та зональні фактори місцеположення земельної ділянки, місцеположення земельної ділянки, цільове призначення земельної ділянки, належність земельної ділянки до певної категорії земель, а також індексацію нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки.

Передбачається визнати такими, що втратили чинність, відповідно, постанову КМУ від 16 листопада 2016 р. № 831 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення», постанову КМУ від 23 березня 1995 р. № 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» та постанову Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1278 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів).

«Нормативна грошова оцінка земель в Україні із середини 1990-х років використовується як база для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, державного податку, єдиного податку IV групи тощо.

Із другої половини 1990-х років в Україні історично склалися три окремих методичних підходи до проведення нормативної грошової оцінки земель, а саме:

 • нормативна грошова оцінка земель населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів»);
 • нормативна грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1278 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів)»);
 • нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення (постанова Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 831 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення»).

Наслідком розірваності методичного поля оцінки стають значні диспропорції у показниках оцінки, необхідність багатократного складання трьох різних видів технічних документацій із нормативної грошової оцінки земель в межах громад, що значно ускладнює проведення оцінки та збільшує витрати на її проведення.

Попри те, що методичні засади нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів були оновлені, відповідно, у 2016 та 2011 роках, нормативна грошова оцінка земель населених пунктів дотепер здійснюється на методичній базі середини 1990-х років, що відзначається відсутністю єдиних принципів та доступної інформаційної бази для розрахунку окремих компонентів такої оцінки земель (зокрема, середньої (базової) вартості земель населених пунктів) що нерідко стає причиною недовіри до результатів оцінки з боку платників податків та їх наступного оскарження.

Розділом 5.7 «Земельна реформа» Програми діяльності Кабінету Міністрів України, затвердженої постановою КМУ від 12 червня 2020 р. № 471, передбачено запровадження нової уніфікованої методики нормативної грошової оцінки земель в межах територій територіальних громад.

Розроблення, обговорення та апробація проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» були здійснені у лютому-серпні 2020 року із залученням експертів, що мають значний досвід методичного забезпечення землеоціночних робіт, просторового планування та геоінформаційного забезпечення землеустрою.

За результатами проведених досліджень, обробки наявних баз даних та довідників щодо показників нормативної грошової оцінки земель, запропоновано нову методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок, об’єктом якої мають бути земельні ділянки та землі усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

Так

 

Держава

 

Ні

Субʼєкти господарювання, у тому числі субʼєкти малого підприємництва

Так

 

Ціллю державного регулювання є об’єктивна необхідність уніфікувати чинні методики нормативної грошової оцінки земель шляхом приведення їх у відповідність до вимог Закону України «Про оцінку земель», визначивши об’єктом нормативної грошової оцінки земельні ділянки та землі усіх категорій та форм власності, а також передбачивши, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок має визначатися як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами, що дозволить отримати однорідну диференціацію показників нормативної грошової оцінки земель територіальних громад.

Концептуальні засади оновлення методичних засад нормативної грошової оцінки земель включають:

1) уніфікацію розрізнених методик з метою забезпечення єдиного підходу до проведення оцінки за єдиною формулою, земель усіх категорій, незалежно від місця розташування в межах громади;

2) використання при проведенні оцінки лише тих вихідних даних, що можуть бути однозначно визначені та підтверджені (відомості Державного земельного кадастру, відомості про адміністративно-територіальну приналежність ділянки, матеріали загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення тощо);

3) приведення методики оцінки у відповідність до вимог Закону України «Про оцінку земель», що передбачає визначення оцінки як капіталізованого рентного доходу із земельної ділянки за встановленими і затвердженими нормативами;

4) створення можливості для проведення та затвердження нормативної грошової оцінки всіх земель в межах території громади одночасно за однією технічною документацією;

5) забезпечення спрощення та граничної прозорості механізму розрахунку нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки для недопущення неоднозначних тлумачень та оскаржень результатів оцінки, в тому числі у судовому порядку;

6) встановлення та диференціація базових нормативів капіталізованого рентного доходу для забудованих територій у залежності від груп населених пунктів та споживчої цінності території через зонування всієї території громади, а не лише території населених пунктів;

7) безумовне внесення відомостей про нормативну грошову оцінку земель до геоінформаційної системи Державного земельного кадастру та створення передумов для надання відомостей про оцінку земельних ділянок споживачам у автоматизованому режимі», - зазначають автори.

Нижче наводимо сам проект постанови.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Заработает ли Реестр исполнительных документов и предъявление к исполнению решений через Дію
Заработает ли Реестр исполнительных документов и предъявление к исполнению решений через Дію
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Сергій Глазько
  Сергій Глазько
  суддя Сумського окружного адміністративного суду
 • Роман Ігнатов
  Роман Ігнатов
  суддя Київського апеляційного суду
загрузка...