Подання до Зеленського матеріалів про помилування засуджених: Мін’юст пропонує новий порядок

08:20, 19 марта 2021
Мін’юст виносить на обговорення проект Порядку подання до Офісу Президента матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених та виконання указів Президента про помилування.
Подання до Зеленського матеріалів про помилування засуджених: Мін’юст пропонує новий порядок
Джерело фото: 24tv.ua
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Мін’юст виносить на громадське обговорення проект наказу «Про затвердження Порядку подання до Офісу Президента України матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених та виконання указів Президента України про помилування».

Метою є приведення у відповідність до вимог чинного законодавства наказу Міністерства юстиції від 28 вересня 2012 року № 1439/5 «Про затвердження Порядку подання до Офісу Президента України матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених та виконання указів Президента України про помилування» та вдосконалення порядку підготовки і передачі матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених до ОП.

Зауваження та пропозиції Мін’юст приймає до 26 березня 2021 року.

Нижче наводимо проект нового Порядку.

 

ПОРЯДОК

 подання до Офісу Президента України матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених та виконання указів Президента України про помилування

 

I. Загальні положення

1. Цей Порядок визначає механізм підготовки матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених і подання їх до Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород Офісу Президента України Міністерством юстиції України та виконання указів Президента України про помилування згідно з Положенням про порядок здійснення помилування, затвердженим Указом Президента України від 21 квітня 2015 року № 223.

2. Помилування засуджених здійснюється у виді:

заміни довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше двадцяти п’яти років;

повного або часткового звільнення від відбування як основного, так і додаткового покарання.

3. Право клопотати про помилування має особа, яка:

засуджена судом України і відбуває покарання в Україні;

засуджена судом іноземної держави і передана для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, вирок суду щодо якої приведено у відповідність із законодавством України;

засуджена в Україні і передана для відбування покарання іноземній державі, якщо ця держава погодилася визнати і виконати прийняте в Україні рішення про помилування;

є захисником, одним із батьків, дружиною (чоловіком), дитиною, іншим членом сім’ї, законним представником особи, зазначеної в абзацах другому – четвертому цього пункту.

У виняткових випадках за наявності надзвичайних обставин клопотання про помилування також може бути подано головою або іншим членом Комісії при Президентові України у питаннях помилування, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Уповноваженим Президента України з прав дитини, Уповноваженим Президента України з прав людей з інвалідністю, Уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу.

II. Порядок підготовки та оформлення матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених

1. Особи, засуджені до довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, обмеження волі, арешту, клопотання про помилування    Президенту України подають через адміністрацію установи виконання покарань (слідчого ізолятора) (далі –  установи), оформлене власноруч в довільній формі.

2. Особи, засуджені до покарань, які виконує уповноважений орган з питань пробації, клопотання про помилування Президенту України, подають через уповноважений орган з питань пробації, оформлене власноруч в довільній формі.

3. Клопотання про помилування засуджених негайно реєструються в журналі обліку клопотань про помилування засуджених за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.

4. Адміністрація установи (уповноважений орган з питань пробації), приймаючи клопотання про помилування засудженого, перевіряє, чи адресоване воно за належністю, і надає засудженому відповідні роз’яснення.

5. Після реєстрації клопотання про помилування адміністрація установи забезпечує підготовку характеристики на засудженого за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку, і відомостей про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі(ах).

У характеристиці на засудженого відображаються його поведінка за період відбування покарання, ставлення до праці із викладеною думкою адміністрації і, як правило, спостережної комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування, а також інші документи і дані, що мають значення для розгляду питання про застосування помилування.

Засуджена особа до особистого клопотання про помилування може долучити інші документи (матеріали), які, на її погляд, мають значення для застосування помилування.

Після погодження характеристики заступником начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи та затвердження її начальником установи клопотання про помилування засудженого, характеристика на засудженого і відомості про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі(ах) протягом трьох робочих днів з дня реєстрації клопотання про помилування передаються до підрозділу контролю за виконанням судових рішень установи для подальшого оформлення документів.

6. Після реєстрації клопотання про помилування начальником уповноваженого органу з питань пробації забезпечується підготовка характеристики на засудженого за весь період перебування на обліку за формою, визначеною у додатку 3 до цього Порядку.

У характеристиці на засудженого, який перебуває на обліку в уповноваженому органі з питань пробації, відображаються його поведінка за весь період перебування на обліку, інформація з місця проживання, у тому числі надана дільничними офіцерами поліції Національної поліції України, виконання обов’язків згідно із законом, покладених на нього судом, ставлення до праці та навчання, думка начальника уповноваженого органу з питань пробації і, як правило, спостережної комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування, а також інші документи і дані, що мають значення для розгляду питання про застосування помилування.

Засуджена особа до особистого клопотання про помилування може долучити інші документи (матеріали), які, на її погляд, мають значення для застосування помилування.

7. До клопотання про помилування особи, засудженої до довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, обмеження волі, арешту, додаються:

анкета засудженого за формою, визначеною у додатку 4 до цього Порядку;

копії вироків, ухвал і постанов суду, які є підставою для відбування покарання засудженим;

копія повідомлення про набрання вироком, ухвалою або постановою законної сили;

характеристика на засудженого (додаток 2);

відомості про заохочення та стягнення;

виписка з медичної карти амбулаторного хворого (форма № 025/о) та виписка з карти хворого, який вибув із стаціонару (форма № 066/о), затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110          «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974;

відомості про наявність майнового позову, який підлягає стягненню, та стан відшкодування заподіяних злочином збитків.

8. До клопотання про помилування особи, засудженої до покарання, яке виконує уповноважений орган з питань пробації, додаються:

анкета засудженого (додаток 4);

копії вироків, ухвал і постанов суду, які є підставою для відбування покарання засудженим;

копія повідомлення про набрання вироком, ухвалою або постановою законної сили;

характеристика на засудженого про поведінку та ставлення до праці (додаток 3);

відомості про строк відбуття покарання та притягнення до адміністративної відповідальності у період відбування покарання;

виписка з медичної карти амбулаторного хворого (форма № 025/о) та виписка з карти хворого, який вибув із стаціонару (форма № 066/о), затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110         «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974;

відомості про наявність майнового позову, який підлягає стягненню, та стан відшкодування заподіяних злочином збитків.

9. Якщо кількість всіх наявних в особовій справі засудженого судових рішень перевищує 20 машинописних аркушів, уповноважена посадова особа адміністрації установи (уповноваженого органу з питань пробації) робить з них виписки, у яких викладаються вступна частина цих рішень, витяг з мотивувальної частини стосовно цього засудженого (в обов’язковому порядку вказуються всі епізоди вчинення злочинів цією особою, дані про те, як ця особа характеризується, обставини, які пом’якшують (обтяжують) покарання) та резолютивна частина.

10. Документи, які додаються до клопотання про помилування засудженого, виконуються машинописним способом державною мовою (за винятком безпосередньо клопотань про помилування та копій судових рішень, що подаються мовою оригіналу). Усі документи і кожна сторінка копій судових рішень засвідчуються підписом начальника установи (начальника уповноваженого органу з питань пробації) або особи, яка виконує його обов’язки, із зазначенням дати і завіряються гербовою печаткою адміністрації установи (уповноваженого органу з питань пробації).

11. Клопотання про помилування засудженого та підготовлені до нього документи (матеріали) подаються на розгляд начальнику установи (уповноваженого органу з питань пробації) або особі, яка виконує його обов’язки.

Клопотання про помилування засудженого та підготовлені до нього документи надсилаються окремою справою на кожного засудженого до Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород Офісу Президента України (далі – Департамент) супровідним листом, підписаним начальником установи (начальником уповноваженого органу з питань пробації) або особою, яка виконує його обов’язки, не пізніше 15 днів з дня реєстрації клопотання.

12. Засуджений ознайомлюється із копіями документів, які додаються до клопотання про помилування засудженого, під особистий підпис, що проставляється на копії супровідного листа до Департаменту, після чого вони долучаються до особової справи засудженого.

13. Відшкодування витрат за пересилання документів, які додаються до клопотань про помилування засуджених, з установи (уповноваженого органу з питань пробації) проводиться за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання установ.

14. Адміністрація установи (уповноваженого органу з питань пробації) зобов’язана негайно повідомляти електронною поштою  Департамент про всі нові обставини, що мають значення при вирішенні питання про помилування засудженого, а також про ті обставини, що виникли після подання документів, які додаються до клопотань про помилування засуджених (оскарження судового рішення в касаційному порядку, перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, звільнення від відбування покарання, представлення засудженого до звільнення від відбування покарання з будь-яких підстав чи заміна невідбутої частини покарання більш м’яким, зміна рівня безпеки виправної колонії, вчинення засудженим нового злочину, порушення ним установленого порядку відбування покарання, тяжке захворювання, що загрожує життю засудженого, чи смерть засудженого тощо).

15. Про переведення засудженого до іншої установи адміністрація установи негайно повідомляє електронною поштою Департамент, зазначаючи в повідомленні дату переведення, його підстави та місцезнаходження установи,   до якої було переведено засудженого, а також дату та номер супровідного листа, за яким було надіслано документи, які додаються до клопотання про помилування засудженого.

16. Контроль за своєчасним сповіщенням Департаменту про нові обставини, що мають значення при вирішенні питання про помилування, здійснюється начальником установи (начальником уповноваженого органу з питань пробації).

 

III. Порядок організації виконання указів Президента України про помилування засуджених

 

1. Міністерство юстиції України з дня одержання указу Президента України про помилування негайно, але не пізніше наступного робочого дня, надсилає до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (Державної установи «Центр пробації» (далі – Центр пробації) наказ про виконання указу Президента України про помилування (далі – наказ) за формою, визначеною у додатку 5 до цього Порядку, та супровідний лист за формою, визначеною у додатку 6 до цього Порядку, які підписуються заступником Міністра юстиції України.

2.  Департамент з питань виконання кримінальних покарань (Центр пробації), одержавши наказ, негайно установлює місце відбування покарання засудженими  і терміново надсилає його для організації виконання адміністрацією установи (уповноваженого органу з питань пробації).

Адміністрація установи (уповноваженого органу з питань пробації) забезпечує негайне виконання актів помилування.

3. Адміністрація установи (уповноваженого органу з питань пробації), одержавши наказ, негайно ознайомлює з ним засудженого під підпис, про що робиться відповідний запис на звороті наказу із зазначенням дати ознайомлення.

4. Звільнення помилуваної особи проводиться в день одержання наказу відповідно до вимог статті 153 Кримінально-виконавчого кодексу України.

5. Особа, якій указом Президента України про помилування скорочено строк покарання, а також яку повністю або частково звільнено від відбування як основного, так і додаткового покарання, сповіщається про вид покарання та дату закінчення строку виконання покарання протягом трьох робочих днів від дня надходження наказу до адміністрації (уповноваженого органу з питань пробації).

Наявність у засудженого заборгованості, несвоєчасне проведення з ним розрахунку та інші причини не можуть бути підставою для затримки його звільнення.

Наказ після виконання вимог, які він містить, долучається до особової справи засудженого.

6. Про виконання указу Президента України про помилування адміністрація установи (уповноваженого органу з питань пробації) негайно повідомляє Департамент з питань виконання кримінальних покарань (Центр пробації) електронною поштою та протягом трьох робочих днів надсилає до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (Центру пробації)   та суду, який постановив вирок, ухвалу або постанову, за формою, визначеною у додатку 7 до цього Порядку, а також повідомлення про помилування за формою, визначеною у додатку 6 до Інструкції про  порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 23 серпня 2002 року № 823/188, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09 вересня 2002 року за № 738/7026, до Департаменту інформаційних технологій при Міністерстві внутрішніх справ України (далі – МВС України) та відповідних управлінь (відділів) оперативної інформації при ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, Управлінь МВС України в областях за місцем засудження.

Про виконання указу Президента України про помилування Департамент з питань виконання кримінальних покарань (Центр пробації) негайно повідомляє Міністерство юстиції України.

7. Про всі випадки несвоєчасного виконання указу Президента України про помилування адміністрація установи (уповноваженого органу з питань пробації) негайно електронною поштою сповіщає міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за підлеглістю, а також Департамент з питань виконання кримінальних покарань (Центр пробації).

За кожним фактом несвоєчасного виконання указу Президента України про помилування Департаментом з питань виконання кримінальних покарань (Центром пробації) проводиться службове розслідування з подальшим наданням матеріалів службового розслідування до Міністерства юстиції України.

8. Адміністрація установи, отримавши наказ на засуджену особу, переведену до іншої установи, зобов’язана негайно переслати його до установи за місцем вибуття засудженого та негайно сповістити електронною поштою Департамент з питань виконання кримінальних покарань.

9. Якщо на день одержання адміністрацією установи (уповноваженого органу з питань пробації) наказу засуджений помер або був звільнений від відбування покарання, наказ долучається до особової справи помилуваної особи. Про це негайно сповіщається електронною поштою Департамент з питань виконання кримінальних покарань (Центр пробації).

10. Після отримання повідомлень щодо виконання указу Президента України про помилування відповідним структурним підрозділом Міністерства юстиції України до Департаменту надсилається повідомлення за формою, визначеною у додатку 8 до цього Порядку.

11. Адміністрація установи (уповноваженого органу з питань пробації), одержавши повідомлення Департаменту про відхилення клопотання про помилування засудженого, ознайомлює його під особистий підпис на повідомленні, після чого долучає повідомлення до особової справи засудженого.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду