Рада суддів України: ліквідація ОАСК призведе до того, що позивачі будуть роками чекати на рішення суду

15:31, 15 апреля 2021
Рада суддів України виступила проти законопроекту Зеленського про ліквідацію ОАСК та підкреслила ризики для громадян.
Рада суддів України: ліквідація ОАСК призведе до того, що позивачі будуть роками чекати на рішення суду
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

15 квітня у режимі відеоконференцзв'язку відбулося позачергове засідання Ради суддів України, у якому взяли участь 24 члени Ради.

На ньому було розглянуто одне питання, яке стосувалося законопроектів 5369 і 5370  Володимира Зеленського про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва.

За результатами члени Ради схвалили звернення  до Президента та народних депутатів

Щодо наслідків для громадян РСУ вказує, що понад 45 тисяч справ (переважна більшість з яких – соціальні спори), які знаходяться в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва, та понад 160 тисяч справ, які знаходяться в архіві, будуть передані до Київського окружного адміністративного суду, що поставить під загрозу належну реалізацію конституційного права громадян, передбаченого статтею 55 Конституції України, на судовий захист.

Враховуючи штатну чисельність суддів Київського окружного адміністративного суду (25 суддів), кожен суддя цього суду отримає додатково близько 2000 справ у своє провадження.

Така передача справ з одного суду до іншого призведе до того, що розгляд справ розпочнеться спочатку, в силу положень частини 14 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже, позивачі будуть роками чекати на своє законне та обґрунтоване рішення суду, а відтак показник доступності до правосуддя в аспекті адміністративного судочинства буде суттєво погіршений не лише на території міста Києва, а і на території Київської області.

Наведене є критичним не тільки з урахуванням великої кількості населення, яка проживає на вказаній території та буде позбавлено права на оперативний доступ до правосуддя, але й виходячи з особливо важливого для всієї країни статусу суб’єктів владних повноважень, рішення яких можуть бути предметом оскарження.

Крім того, оптимізація видатків державного бюджету, у разі реалізації проектів законів, не матиме місця, адже навпаки, Державний бюджет України понесе додаткові витрати, пов’язані з процесом ліквідації суду та утворення нового, який фактично виконуватиме ту саму роль, яку наразі виконує Окружний адміністративний суд міста Києва.

Також у зверненні РСУ підкреслено, що 4 березня 2021 року Вища рада правосуддя надала Консультативний висновок щодо законопроекту «Про ліквідацію та утворення окружних адміністративних судів, юрисдикція яких поширюється на територію Київської області та міста Києва» (а це – інший законопроект, ніж той, який зараз подано Зеленським – прим. ред.), в якому чітко констатувала, що реалізація вказаного законопроекту не видається можливою до моменту створення та початку роботи повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

«Вища рада правосуддя у своєму висновку нагадала позицію Венеційської комісії про те, що не існує нічого більш небезпечного для незалежності суддів, ніж створення враження у суддів та широкої громадськості, що новообрані політичні органи держави матимуть повноваження вирішувати, чи залишати суддів на їх посадах, чи ні», - зазначається у зверненні.

Також РСУ зазначає, що жодна з виключних підстав для ліквідації судів, визначених проектом закону № 5369, не має місця в об’єктивній дійсності, тобто просто кажучи – відсутня.

«Так, наразі не здійснюється така зміна системи судоустрою або адміністративно-територіального устрою, яка б передбачала ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ліквідація будь-якого суду в такий спосіб є посяганням на Конституцію України та призведе не тільки до колапсу та краху судової гілки влади, а й до краху України, як правової держави.

Рада суддів України ще раз звертає окрему увагу на те, що на сьогодні процес формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України ще навіть не розпочинався», - зазначено у зверненні.

Окремо наголошено, що проекти законів не розв'язують питання правового статусу та подальшої діяльності суддів Окружного адміністративного суду міста Києва.

«Не існує нічого більш небезпечного для незалежності суддів, ніж створення враження в суддів та широкої громадськості, що новообрані політичні органи держави вирішують, чи залишати суддів на їх посадах, чи ні», - зауважує РСУ.

Рада суддів нагадала, що під час проведення попередньої судової реформи питання переведення суддів Верховного Суду України до Верховного Суду була створена правова колізія, яка на сьогодні не вирішена на законодавчому рівні і за якої судді Верховного Суду України продовжують обіймати посади, отримуючи заробітну плату, але не розглядають справи.

Тому РСУ закликає не повторювати вже допущені помилки з їх існуючими невідворотними наслідками.

«Підсумовуючи викладене, слід прийти до висновку, що наразі відсутні правові підстави для внесення та, відповідно, прийняття запропонованих Президентом України проектів законів», - зазначає РСУ.

Також Рада суддів вважає, що внесенню на розгляд парламенту законопроектів, які передбачають ліквідацію (реорганізацію) судів, має передувати їх широке обговорення, зокрема професійними суддями. Розгляд законопроектів у Верховній Раді повинен відбуватися з урахуванням позиції суддівського корпусу з ключових питань. Лише за таких умов можливе прийняття законів, які відповідатимуть загальносуспільним та загальнодержавним інтересам.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Данило Гетманцев
    Данило Гетманцев
    голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики
  • Михайло Ніколаєв
    Михайло Ніколаєв
    суддя Господарського суду Чернівецької області
  • Сергій Чванкін
    Сергій Чванкін
    голова Київського районного суду м. Одеси