Кабмін затвердить порядок нумерації будинків та квартир

11:30, 7 июля 2021
В Уряді визначаться, якою повинна бути нумерація нерухомого майна та як правильно присвоювати назви вулицям.
Кабмін затвердить порядок нумерації будинків та квартир
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Кабмін сьогодні затвердить Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна.

Порядок визначає процедуру присвоєння, зміни, коригування адрес об'єктів будівництва, будинків, будівель, споруд, окремих частин об'єкта, які є самостійними об'єктами права на нерухоме майно (квартир, гаражних боксів, машиномiсць, інших житлових та нежитлових приміщень). 

Адреса присвоюється, змінюється, коригується, анулюється:

  • виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об’єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;
  • місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об’єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.

У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.

Присвоєння, зміна, коригування, анулювання адреси об'єкта будівництва, об'єкта нерухомого майна здійснюються виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності.

Присвоєння, зміна, коригування адреси об'єктів, що збудовані або будуються на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, здійснюються з обов'язковим дотриманням тотожності адреси об'єкта та місця розташування земельної ділянки.

Зміна адреси з реквізитом “номер окремої частини об'єкта здійснюється в порядку упорядкування нумерації окремих частин об'єкта. 

У разі виявлення дублювання номерів окремих частин об'єкта зміна (коригування) адреси здійснюється на підставі рішення суду.

У разі коли всі окремі частини об'єкта з однаковими адресами є комунальною або державною власністю та належать одному власнику, їх адреси можуть бути змінені в порядку упорядкування нумерації окремих частин об'єкта. 

Як будуть присвоювати назви вулицям

Реквізит адреси “назва вулиці” складається з родового позначення (вулиця, площа, майдан, набережна, шосе, тупик, бульвар, проспект, просіка, алея, провулок, проїзд, узвіз, шлях, лінія, роз'їзд, кілометраж лінійного об'єкта тощо) та назви. 

У разі розташування об'єкта за межами населеного пункту реквізит “назва вулиці” може не застосовуватись.

У реквізиті адреси “назва вулиці” спочатку зазначається родове позначення, потім назва вулиці. 

Для проспектів, бульварів, алей, шосе, проїздів, узвозів скорочене або повне родове позначення зазначається після назви, якщо назва прикметником.

Зазначене правило може застосовуватись до реквізиту адреси “назва вулиці” за межами населених пунктів (просіка, лінія, проїзд тощо). 

У назвах вулиць, які складаються з власного імені та прізвища, спочатку зазначається власне ім'я, а потім — прізвище. 

Назви вулиць, які походять від псевдонімів, зазначаються у звичайному порядку. 

У назві вулиці, яка складається із звання та прізвища, спочатку зазначається звання, а потім — прізвище. 

У назвах вулиць, які складаються із цифр і слів, цифри зазначаються перед словами (25 Північна просіка, вулиця 1 Травня, вулиця 993 стрілецького полку). 

Для поіменованих об'єктів, що є лінійними об'єктами, у реквізиті адреси “назва вулиці” зазначається ділянка лінійного об'єкта між двома роздільними пунктами та значенням кілометражу об'єкта в межах відстані між роздільними пунктами та словом “кілометр” у відповідному відмінку (наприклад, назва поіменованого об'єкта — автомобільна дорога М06; назва вулиці — ділянка Київ-Житомир, 5 кілометр). 

Реквізит адреси “назва вулиці” для об'єкта, що розташований на перетині вулиць різних категорій, визначається за назвою вулиці більш високої категорії. 

Реквізит адреси “назва вулиці” для об'єкта, що розташований на перетині вулиць різних категорій, визначається за назвою вулиці, на яку виходить головний фасад будівлі. 

Як будуть нумеруватися будівлі

Для нумерування об'єктів використовуються арабські цифри. Номер об'єкта може також містити літеру.

Літера використовується у разі, коли відсутня можливість забезпечити послідовну нумерацію будівель, розташованих вздовж вулиці (наприклад, у разі будівництва двох чи більше будівель замість однієї, поділу будівель на дві чи більше блоковані).

Також може використовуватися літера для будівель, що розташовані (або будуються) посеред кварталу та не мають фасаду, що виходить на вулицю. У такому разі номер найближчої житлової будівлі (для інших житлових) або споруди (для інших споруд), яка має фасад, який виходить на вулицю, отримує літеру А”, а будівля чи будівлі (споруда чи споруди) відповідно отримують інші літери. 

Для нумерації об'єктів використовуються великі літери українського алфавіту в такій послідовності: “А”, “Б”, “В”, “Г”, “Д”, “E”, “Ж”, “И”, “К”, “Л”, “М”, “Н”, “П”, “P”, “С”, “Т”, “У”, “Ф”, “Х”, “Ц”, “Ч”, “Ш”, “Ю”, “Я”. 

Літера зазначається після номера через дефіс. 

До адреси декількох об'єктів під одним номером (об'єктів, що складаються з декількох корпусів) додається номер об'єкта (корпусу, ділянки або будинку (садового, дачного), гаражу, елінгу, ангару тощо), який позначається арабською цифрою через пробіл після слова, що характеризує об'єкт (“корпус”, “гараж” тощо) (наприклад, N 12, корпус 1; N 4, гараж 112).

Реквізит адреси «номер корпусу» може застосовуватися для існуючих об'єктів з поділом на корпуси та для об'єктів будівництва, що за проектною документацією визначені як єдиний (комплексний) об'єкт, та складається з окремо розташованих або зблокованих будівель. 

Для вбудованих та прибудованих приміщень, господарських будівель та споруд, гаражів, інших об'єктів у складі садиби, садового, дачного будинку не застосовується окрема нумерація. 

Нумерування об'єктів, фасад яких виходить на вулицю, здійснюється послідовно від центру населеного пункту з непарними номерами на лівому боці вулиці (починаючи з 1) і парними номерами на правому боці вулиці (починаючи з 2). 

Об'єкти, фасад яких виходить на вулицю, що утворює кільце, нумеруються послідовно за годинниковою стрілкою від центру населеного пункту з непарними номерами на лівому боці вулиці (починаючи з 1) і парними номерами на правому боці вулиці (починаючи з 2). 

Визначення номерів об'єктів, фасади яких утворюють периметр площі (майдану), здійснюється за годинниковою стрілкою по чи від вулиці більш високої категорії від центру міста. При цьому послідовність номерів об'єктів на наскрізних вулицях, що примикають до площі (майдану), переривається. У разі коли кутовий об'єкт має головний фасад і значну протяжність вздовж вулиці, що примикає, номер визначається за вулицею, а не за площею (майданом). 

Визначення номерів об'єктів, фасади яких виходять на вулицю з односторонньою забудовою, здійснюється послідовно у порядку їх розташування починаючи від центру населеного пункту. 

Об'єкти, що розташовані на перетині вулиць, мають подвійну нумерацію за обома вулицями починаючи з номера вулиці, який відокремлюється скісною рискою. 

У разі, коли відсутня можливість вищезазначеного порядку нумерування об'єктів, нумерування здійснюється відповідно до сторін світу (із заходу на схід або із півночі на південь) з нумеруванням об'єктів непарними номерами по лівому боці вулиці (починаючи з 1) і парними номерами по правому боці вулиці (починаючи з 2). 

Нумерування об'єкта, фасад якого виходить на вулицю та для якого виходячи з уже наявної нумерації інших об'єктів неможливо визначити номер, який є цілим числом, здійснюється за номером найближчого об'єкта з найменшим номером на відповідному боці вулиці, до якого додається літера. 

Об'єкти, фасад яких не виходить на вулицю, нумеруються шляхом присвоєння номера одного з існуючих об'єктів, головний фасад якого виходить на вулицю, з додаванням до нього літери (крім об'єктів, призначених для обслуговування основного об'єкта). 

Для кожного блокованого будинку визначається окремий номер як для самостійного об'єкта. 

Групі будівель та споруд підприємства (як єдиного майнового комплексу) присвоюється єдиний номер об'єкта. 

Номер об'єкта, який виділено із складу групи будівель та споруд підприємства (як єдиного майнового комплексу), що мають єдину адресу, визначається за номером цієї групи будівель та споруд з додаванням літери або номера корпусу починаючи з 1. 

Об'єкти, які розташовані на території із складним рельєфом без впорядкованої вулично-дорожньої мережі, допускається нумерувати в довільному порядку. 

Нумерування об'єктів, що розташовані на території садового, дачного кооперативу, товариства тощо, здійснюється згідно з генеральним планом забудови кооперативу, товариства тощо та іншою планувальною і проектною документацією. 

Об'єкти, що розташовані поза межами населеного пункту, нумеруються з присвоєнням непарних номерів на лівому боці (починаючи з 1) і парних номерів на правому боці (починаючи з 2): 

у смузі відведення автомобільної дороги — за зростанням кілометражу дороги в межах кожного кілометра; 

у смузі відведення залізниці — за зростанням кілометражу дороги в межах відстані між двома роздільними пунктами. 

Об'єкти, розташовані на території об'єднаної територіальної громади за межами населеного пункту та/або поіменованих об'єктів, зокрема смуг відведення автомобільних доріг і смуг відведення залізниць, нумеруються у порядку починаючи з 1 на території об'єднаної територіальної громади. 

Об'єкти, розташовані поза територією об'єднаної територіальної громади, населеного пункту та/або поіменованих об'єктів, зокрема смуг відведення автомобільних доріг і смуг відведення залізниць, нумеруються у порядку починаючи з 1 у межах району. 

Як будуть нумеруватися квартири

Окремі частини об'єкта (квартири, приміщення тощо) нумеруються арабськими цифрами. 

Нумерування квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному житловому будинку здійснюється окремо за годинниковою стрілкою у зростаючому порядку починаючи з номера 1 на першому поверсі. Нумерування здійснюється послідовно з першого під'їзду (орієнтуючись на фасад будинку з виходами під'їздів) від входу знизу — вгору. 

Квартири, нежитлові приміщення та місця для паркування (машиномiсця) у вбудованих автостоянках у багатоквартирних житлових будинках нумеруються окремо. 

Не допускається повторення номерів квартир, приміщень тощо, зокрема збіг номерів квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирних житлових будинках. 

Нумерування вбудованих (вбудовано-прибудованих, прибудованих) нежитлових приміщень (груп нежитлових приміщень) здійснюється після закінчення нумерування всіх квартир. Початковий номер для таких приміщень повинен бути на один порядок більше, ніж порядок номерів квартир (для кількості квартир 99 включно початковим номером буде 100, для кількості квартир до 999 включно — 1000 і так далі). Нумерація машиномiсць у вбудованих автостоянках багатоквартирних житлових будинків здійснюється окремо. 

Нумерація приміщень у громадських будинках встановлюється відповідно до номера поверху (наприклад, перший поверх — 101, 102, другий — 201, 202; для будинків, у яких 10 та більше поверхів, — відповідно 0101, 0102 тощо). 

Для підземних споруд, підвальних підземних приміщень (зокрема для вбудованих автостоянок, паркінгів) перед номером ставиться літера “п” із зазначенням номера підвального поверху. 

Для вбудованих автостоянок, паркінгів тощо машиномiсця нумеруються окремо від нежитлових приміщень та квартир із додаванням літер “п/м” перед номером. 

У разі зміни функціонального призначення окремої частини об'єкта, яка є самостійним нерухомим майном та має окремий вхід (вихід), адреса такої частини об'єкта визначається шляхом додавання до адреси об'єкта окремого порядкового номера такої частини (наприклад, вулиця Старокиївська, будинок 10, нежитлове приміщення 2). 

У разі поєднання пронумерованих квартир та/або приміщень в одну квартиру та/або приміщення застосовуються поєднані номери таких квартир (приміщень) через скісну риску (наприклад, квартира 17/21, приміщення 3/4/5/6). 

У разі поділу пронумерованих квартир або приміщень з виділенням їх частин як окремих об'єктів права власності застосовується додавання номера частини до номера квартири або приміщення через дефіс (наприклад, квартира 17-1, приміщення 3-2). 

У разі поділу раніше об'єднаних квартир або приміщень  використовуються номери поєднаних квартир або приміщень.  

Для існуючих комунальних квартир та приміщень у гуртожитках у разі потреби до реквізиту адреси «номер окремої частини об'єкта» додається номер кімнати, яка позначається арабською цифрою через пробіл після слова “кімната” (наприклад, квартира 12, кімната 1; приміщення б, кімната 3).

Також виявилося, що самокати та гіроборди включать в єдину транспортну систему України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Петро Ковзель
    Петро Ковзель
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва