Як буде здійснюватися правосуддя на деокупованих територіях: прояснилися деталі

16:50, 17 августа 2021
На території України, що буде деокупована, передбачається відновлення судової системи та проведення конвалідації правочинів.
Як буде здійснюватися правосуддя на деокупованих територіях: прояснилися деталі
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

На сайті Верховної Ради оприлюднили текст законопроекту «Про засади державної політики перехідного періоду». Він зареєстрований за № 5844 від 09.08.2021.

Проект закону розроблений Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та схвалений урядом на засіданні 04 серпня 2021року на виконання Указу Президента України від 2 червня 2021 року, яким введено у дію рішення Ради національної безпеки «Про деякі питання активізації процесу мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях».

Згідно з Указом Президента, Уряд протягом двох місяців мав підготувати законопроект про впровадження на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей правосуддя (юстиції) перехідного періоду.

Одним із завдань законопроекту є відновлення здійснення правосуддя на деокупованих територіях.

Згідно з його нормами правосуддя на деокупованих територіях здійснюється судами України.

Державна судова адміністрація України після деокупації відповідної території вживає заходів для відновлення належних умов діяльності місцевих судів, апеляційних судів, територіальна підсудність яких поширюється на цю територію.

В разі відновлення належних умов діяльності місцевого суду (апеляційного суду), територіальна підсудність якого поширюється на деокуповану територію, Державна судова адміністрація України направляє до Вищої ради правосуддя подання про можливість відновлення роботи цього суду.

Місцевий суд (апеляційний суд) відновлює здійснення правосуддя за рішенням Вищої ради правосуддя.

З дня відновлення здійснення правосуддя апеляційними судами, територіальна підсудність яких поширюється на тимчасово окуповані території, ці суди здійснюють апеляційний перегляд справ, розгляд яких здійснюється місцевими судами, тимчасова територіальна підсудність яких знаходяться у межах територіальної підсудності цих апеляційних судів.

Крім того, документ передбачає конвалідацію правочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях. Тобто правочини, вчинені на тимчасово окупованих територіях, можуть бути визнані дійсними.

Правочини, вчинені на тимчасово окупованих територіях, можуть бути конвалідовані в порядку, визначеному законом, крім таких випадків :

- передачі об’єктів права власності, що перебували у користуванні окупаційних сил та окупаційних адміністрацій, які повертаються їхнім законним власникам у порядку, визначеному законодавством;

- правочинів з об’єктами власності, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, якщо їх стороною є окупаційні сили або окупаційні адміністрації чи юридична особа, яка перебуває під контролем держави-агресора.

Такі правочини є нікчемними. 

Державна реєстрація актів цивільного стану, що відбулись на тимчасово окупованих територіях буде здійснюватися в порядку, визначеному законом.

Документи про освіту, видані на тимчасово окупованих територіях, не визнаються. Для отримання документів про освіту здійснюється атестація визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання на тимчасово окупованих територіях в порядку, визначеному законом. Наукові ступені та вчені звання, присвоєні на тимчасово окупованих територіях, не визнаються та не можуть бути предметом атестації.

Законопроектом також передбачено, що на контрольних пунктах в’їзду-виїзду постійно та на деокупованих територіях протягом року з дати деокупації населеного пункту особи можуть добровільно здати за винагороду органам Національної поліції України зброю, боєприпаси, вибухові, інші речовини і предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також інше озброєння, військову техніку та інше військове майно, або вказати на їх місцезнаходження (винагорода у такому випадку виплачується у разі виявлення та вилучення органами Національної поліції України відповідних предметів).

Розмір винагороди, а також порядок використання майна, зданого або виявленого, визначає Кабінет Міністрів України.

Особа, яка, перебуваючи у складі окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій, вчинила кримінальне правопорушення у зв’язку з тимчасовою окупацією, не може бути звільнена від кримінальної відповідальності (крім випадків, передбачених Кримінальним кодексом України) і до неї не може бути застосована амністія, якщо вона вчинила злочин:

1) який підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в межах, визнаних Україною;

2) визначений статтею I Конвенції про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства або статтею 1 Європейської конвенції про незастосування строків давності до злочинів проти людяності та воєнних злочинів;

3) склад якого включає діяння, визначене частиною першою статті 1 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання;

4) що спричинив смерть людини або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень;

5) який є умисним тяжким або особливо тяжким злочином проти життя та здоров’я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканості особи або проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;

6) передбачений розділом I Особливої частини Кримінального кодексу України, будучи суддею, прокурором, народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом місцевої ради, міським, сільським, селищним головою або військовослужбовцем.

Іноземці та особи без громадянства, які, перебуваючи у складі окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій, вчинили кримінальні правопорушення у зв’язку з тимчасовою окупацією, не можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності (крім випадків, передбачених Кримінальним кодексом України) і до них не може бути застосована амністія.

Також стало відомо, що судам заборонять арештовувати кошти місцевих державних адміністрацій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду