На продаж профспілками майна накладуть мораторій: у планах Кабміну два законопроекти

12:48, 9 декабря 2021
Кабмін повертається до питання позбавлення майна громадських організацій, що працюють з часів СРСР.
На продаж профспілками майна накладуть мораторій: у планах Кабміну  два законопроекти
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Кабмін сьогодні розгляне законопроект «Про мораторій на відчуження майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР» .

Згідно з ним пропонується до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських (об'єднань) організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, встановити мораторій на:

  • відчуження майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, яке станом на сьогодні перебуває у володінні їх правонаступників або утворених такими правонаступниками суб'єктів господарювання;
  • відчуження акцій та часток суб'єктів господарювання, утворених на базі майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР.

Одночасно на розгляд Кабміну надійшов інший законопроект «з тієї ж опери», а саме «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР».

Згідно з ним правонаступником майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР є держава.

Майно загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР є державною власністю.

Майно, що було створено після 24 серпня 1991 року з використанням майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР третіми особами, є спільною частковою власністю держави та таких третіх осіб.

Суб'єктом управління таким майном, до прийняття окремого рішення Кабінетом Міністрів України, є орган, в особі якого судом визнано право власності за державою або на користь якого витребувано майно з чужого незаконного володіння у державну власність.

Майно загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) Союзу РСР, яке держава вважає державною власністю і яке перебуває у володінні та/або користуванні у будь-яких осіб, а також територіальних громад, підлягає витребуванню в судовому порядку.

Заходи щодо витребування майна з чужого незаконного володіння здійснює Фонд державного майна України.

У разі встановлення у судовому порядку, що набувач майна є добросовісним, він має право на відшкодування понесених ним витрат відповідно до положень статті 390 Цивільного кодексу України.

Правочини щодо створення після 24 серпня 1991 року на базі майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР підприємств, установ та організацій можуть бути визнані недійсними в судовому порядку.

На вимогу Фонду державного майна України, інших органів державної влади стосовно витребування з чужого незаконного володіння майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР не буде поширюватися позовна давність.

Перелік   майна, на яке  держава накинула оком, Кабінет  Міністрів України підготує протягом одного року з дня набрання чинності  Законом за поданням Фонду державного майна України.

Протягом двох років з дня затвердження переліку майна, яке підлягає витребуванню, будуть здійснюватися заходи  щодо витребування такого майна.

У Мінекономіки пояснюють, що Постановою Верховної Ради України від 04.02.1994 N  3943 «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» встановлено, що тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, зазначене майно є загальнодержавною власністю.

На сьогодні це питання законодавчо не врегульовано.

Внаслідок цього  до недержавних структур перейшла більша частина майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, що переважно створювалося за рахунок державних капітальних вкладень.

З 2011 року органи прокуратури заявляють позови у спорах щодо зазначеного майна в інтересах держави в особі Фонду державного майна України, зокрема, до закладів професійних спілок і створених ними юридичних осіб.

За словами міністерства, огляд судової практики свідчить, що позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірне майно є державною власністю та у визначеному законодавством порядку у власність, зокрема, організаціям і закладам професійних спілок не передавалося, однак вони неправомірно володіють цим майном та оспорюють право власності держави на нього.

Вирішуючи відповідні спори, суди виходять із того, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 04.02.1994 No 3943-XII «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» тимчасово до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, відповідне майно є загальнодержавною власністю.

Це вже не перша спроба вирішити питання з майном громадських організацій, яким вони користуються з часів СРСР.

Раніше в парламенті реєструвався законопроект, яким пропонувалися  комплексні зміни до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Серед них зміни до статті 34 Закону, з якої виключалося право профспілок на володіння та користування майном, переданим їм у господарське відання. Тобто законопроект позбавляв профспілки цього майна та повертав його державі.

Нардеп Галина Третьякова тоді пояснювала, що  основою цього проекту закону є реституція майна, яке було передано профспілковому руху в 1960-му році.  

Проте Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики знайшов корупційні ризики у цьому законопроекті.  

Крім того, нардепи налаштовані істотно зменшити штрафи, передбачені Законом «Про захист прав споживачів», та встановити судовий контроль за його накладенням.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна П'єнта
    Інна П'єнта
    суддя Хмельницького апеляційного суду
  • Ольга Склярук
    Ольга Склярук
    суддя Східного апеляційного господарського суду