Зміни до Закону про судоустрій щодо інформування про судові засідання і рішення через Дію схвалені Комітетом

11:58, 18 мая 2022
Разом з тим, щодо цих змін критичні зауваження висловила Уповноважений ВР з прав людини.
Зміни до Закону про судоустрій щодо інформування про судові засідання і рішення через Дію схвалені Комітетом
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Сторони по справі зможуть через Дію дізнаватися місце і час судового засідання, отримувати текст судового рішення по справі та виконавчого документу, а збори суддів можна буде проводити дистанційно. Відповідний законопроект про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо здійснення судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного стану 7315, що було зареєстровано 26 квітня у Верховній Раді, Комітет ВР з питань правової політики 17 травня рекомендував схвалити за основу.

Авторами законопроекту виступають народні депутати Роман Бабій, Олександр Бакумов, Сергій Демченко, Володимир Ватрас, Максим Дирдін та інші.

Зміни передбачають:

 - можливість інформувати про судові засідання і рішення через Дію. Це не буде мати статусу офіційного судового повідомлення, але необхідно для того, щоб сторони були обізнані;

- можливість під час війни проводити збори суддів конкретного суду дистанційно.

Так, до ст. 11 Закону планується внести зміни, відповідно до яких інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, місце, дату і час судового засідання, може бути надано з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, в тому числі з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Програмними засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, в тому числі мобільного додатка Дія, може бути також забезпечено відображення та отримання в електронній формі судового рішення по справі, виконавчого документу, виданого у формі електронного документу, особою, що є стороною по справі та авторизувалась через Єдиний державний веб-портал електронних послуг або через мобільний додаток Порталу Дія (Дія).

Також під час дії воєнного чи надзвичайного стану, а також під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), збори суддів можуть проводитись дистанційно у режимі відеоконференції з дотриманням вимог цього Закону.

Як зазначають автори, у період воєнного стану тимчасово призупинено доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень, сервісів «Стан розгляду справ» та «Список справ, призначених до розгляду».

В той же час відповідно до статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» повноваження судів не можуть бути обмежені. Тобто суди зобов'язані працювати та відправляти правосуддя. В тих конкретних судах, де це виявляється можливим, суди продовжують здійснювати правосуддя, повідомляючи учасників судового процесу про розгляд справи за адресою місця їх реєстрації чи за наданою суду поштовою адресою.

Враховуючи вищезазначене та обмежені можливості оператора поштового зв’язку в умовах воєнного стану здійснювати доставку кореспонденції, вбачається за необхідне передбачити можливість надання інформації про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, місце, дату і час судового засідання, з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, в тому числі з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

А також забезпечити відображення та отримання через Дію в електронній формі судового рішення по справі, виконавчого документу, виданого у формі електронного документу, особою, що є стороною по справі.

Надання в такому вигляді інформації не матиме статусу офіційного повідомлення, але учасник судового процесу буде поінформований і зможе в подальшому вжити необхідних заходів для захисту своїх прав та інтересів, в тому числі отримати офіційну інформацію про рух справи, про судові рішення у справі, ознайомитися з матеріалами справи тощо.

В той же час, Уповноважена ВР з прав людини висловила свої зауваження стосовно повідомлення через Дію.

«Із пропонованої законопроєктом редакції не зрозуміло, яким суб’єктам буде надаватися така інформація. Очевидно, що така можливість буде надана лише особам, які авторизувалась через Єдиний державний веб-портал електронних послуг або через мобільний додаток Порталу Дія (Дія). Водночас інші особи, які з незалежних від них обставин такої можливості не матимуть, а отже - не отримають необхідну для них інформацію про розгляд судової справи», - зазначила Людимила Денісова.

Також вона відзначила, що до повноважень зборів суддів кожного суду (крім місцевих загальних судів) належить також питання обрання делегатів на з’їзд суддів України шляхом таємного голосування. Так, збори суддів кожного місцевого загального суду обирають таємним голосуванням делегатів на спільні збори суддів місцевих загальних судів в Автономній Республіці Крим, кожній області, містах Києві та 2 Севастополі за принципом: один делегат від десяти суддів. У разі якщо в суді менше десяти суддів від суду делегується один делегат (частини шоста та сьома статті 128 Закону). Проте законопроєктом не запропоновано порядку вирішення вказаного питання, відповідно до якого було б дотримано принцип таємності такого голосування.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Дмитро Приступа
    Дмитро Приступа
    суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області