Премьер-министр Украины Денис Шмыгаль на заседании правительства 3 октября сообщил, какова дальнейшая судьба проекта Плана реформ, вынесенного представителями США на рассмотрение Платформы доноров.
Также 3 октября стало известно о готовности такого документа как Концепт усиления устойчивости демократии в Украине. Этот документ является версией Плана реформ, но уже от украинской власти.
Раніше про цей Концепт розповідав Президент Володимир Зеленський, зібравши на нараду в Офісі Президента, у тому числі, керівників САП та НАБУ.
Ініціативи партнерів та інші пропозиції будуть об’єднані в одну дорожню карту змін, зазначив Денис Шмигаль під час засідання Уряду 3 жовтня.
«Запускаємо роботу над єдиним Планом реформ до 2027 року. План охопить усі сфери, які впливають на державні інституції, економіку та взаємодію з громадянами», — сказав Денис Шмигаль.
Як зауважив прем’єр-міністр, Україна має низку документів із пропозиціями реформ від наших партнерів — від 7 рекомендацій ЄС до переліку структурних маяків МВФ. За ініціативи Володимира Зеленського був розроблений Концепт посилення стійкості демократії.
«Цей документ під час візиту до Сполучених Штатів був переданий Президентом України Президенту США Джо Байдену. Тепер розпочинаємо роботу над створенням єдиного документу — дорожньої карти реформ — на основі Концепту посилення стійкості з урахуванням пропозицій партнерів», — відзначив Шмигаль.
За його словами, План реформ стане частиною майбутньої Української доктрини, засади якої окреслив Глава держави.
«У документ маємо закласти важливі цілі: розвиток державних інституцій, розвиток конкурентної економіки та зміцнення взаємодії між державою, бізнес-середовищем і громадянським суспільством», — зауважив Денис Шмигаль.
План реформ для України
Нагадаємо, 25 вересня у ЗМІ з’явився документ - «План реформ від Білого дому», «які повинна зробити Україна для продовження надання їй допомоги». Зокрема, серед пріоритетів в цьому переліку – завдань на майбутні «3-6 місяців» є завдання «Створити Вищий адміністративний суд України (ВАСУ)». А саме «прийняти закон щодо створення нового спеціалізованого суду з розгляду адміністративних справ проти національних державних органів».
Є й інші завдання, розраховані на ці ж строки. Наприклад, «реформувати Верховний Суд».
А саме, йдеться про те, аби «перевірити доброчесність чинних суддів Верховного Суду у зв'язку з резонансними корупційними справами за участю колишнього голови Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду та обрати нових суддів Верховного Суду для заповнення вакантних місць за допомогою прозорого процесу із залученням незалежних експертів та громадянського суспільства». Також йдеться про посилення САП, НАБУ тощо.
Згодом з’ясувалося, що це проект, який передав на Керівний комітет платформи донорів України член цього Керівного комітету від США, заступник Національного радника з питань міжнародної економіки Майк Пайл.
26 вересня у Брюсселі відбулася зустріч цього комітету. Україну у ньому представляє Уряд.
План реформ від України
В свою чергу, 28 вересня Денис Шмигаль розповів, що під час зустрічі з пані послом США Бріджит Брінк передав американській стороні Концепт посилення стійкості демократії в Україні.
«Цей документ розроблений за ініціативи Президента Володимира Зеленського та погоджений, зокрема, з керівниками антикорупційних структур в Україні.
Для реалізації цього Концепту плануємо разом з усіма нашими партнерами створити єдиний План реформ для посилення стійкості демократії, який об’єднає в собі всі потреби щодо позитивних перетворень у різних сферах.
Зі свого боку пані посол офіційно передала для обговорення пропозиції США щодо реформ в Україні», - зазначив прем’єр-міністр.
Отже, українська сторона взяла ініціативу в свої руки та пропонує власний Концепт, і вже на базі цього Концепту – розробити єдиний план реформ. А у США – власний проект плану реформ для України.
Що передбачає Концепт, розроблений за дорученням Володимира Зеленського
Раніше, 15 вересня, Офіс Президента повідомляв, що Президент Володимир Зеленський провів нараду за участі керівника Офісу Президента Андрія Єрмака, Генерального прокурора Андрія Костіна, керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександра Клименка, директора Національного антикорупційного бюро України Семена Кривоноса та керівників ключових органів правопорядку, на якій було обговорено Концепт посилення стійкості демократії в Україні.
Як зазначив Володимир Зеленський, потрібні кроки, що дадуть змогу забезпечити реалізацію справедливості, яку відчуватимуть люди.
«Учасники наради запропонували підготувати Концепт посилення стійкості демократії в Україні та розробити покроковий план його реалізації», зазначили тоді в ОП.
Глава держави вказав, що заходи, які міститимуться в концепті, мають стосуватися абсолютно всього: захисту національної безпеки України, остаточного очищення від олігархічного та корупційного впливу тощо.
Також у Офісі Президента тоді повідомили, що Кабінет Міністрів, Верховна Рада та інші органи державної влади мають здійснити низку кроків щодо зміцнення парламентаризму та можливостей виборців впливати на управління державою, щодо посилення інституційних спроможностей органів державної влади, зокрема органів правопорядку, прокуратури та антикорупційних органів, розвитку судової влади тощо.
А 3 жовтня Кабмін оприлюднив цей Концепт. Зокрема, документ передбачає:
Нижче наводимо сам Концепт.
Автор: Наталя Мамченко
Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.