Член ВРП Світлана Шелест: безкінечні хаотичні реформи призводять до відтоку кадрів із судів

15:03, 25 сентября 2020
Неприпустимо кожного разу зі зміною влади змінювати суддівський корпус і органи суддівського врядування: Світлана Шелест.
Член ВРП Світлана Шелест: безкінечні хаотичні реформи призводять до відтоку кадрів із судів

Ініціатори нового етапу судової реформи мають враховувати думку суддівської спільноти та прогнозувати наслідки змін, які пропонують. На цьому наголосила член Вищої ради правосуддя Світлана Шелест, виступаючи на ІІ Одеському судовому форумі «Судова влада: синергія заради ефективності», передає пресцентр ВРП.

 «Хотілося б, щоб нарешті з’явилося розуміння: неприпустимо кожного разу зі зміною влади змінювати суддівський корпус і органи суддівського врядування. Сталість, однозначність законів – запорука стабільної і незалежної судової системи. Не можна безкінечно і хаотично реформувати судову систему, адже це призводить до відтоку професіоналів і кадрового голоду в судах», – сказала Світлана Шелест.

За її словами, судова система перебуває у стані перманентного реформування понад 20 років. «Остання судова реформа, яка розпочалася у 2014 році, високо оцінена нашими міжнародними партнерами, Венеційською комісією. Зокрема, схвалення європейців отримали нові принципи формування органів суддівського врядування та самоврядування. Попри це, ми знову опинилися на порозі чергового реформування. Тільки з початку каденції Верховної Ради нинішнього скликання на розгляд до парламенту внесено 58 законопроєктів, які передбачають зміни законодавства щодо судоустрою і статусу суддів», – зазначила член ВРП.

Вона звернула увагу, що чергові принципові зміни (реформування органів суддівського врядування та нове переоцінювання суддів) передбачені законопроєктом «Про засади державної антикорупційної політики на 2020-2024 роки» (№ 4135). Він базується на розробленому Національним агентством з питань запобігання корупції проєкті Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки.

Світлана Шелест поінформувала, що 17 вересня 2020 року Рада ухвалила рішення про затвердження позиції ВРП за результатами узагальнення позицій та зауважень до проєкту Антикорупційної стратегії, які надійшли від суддівської спільноти.

«Судова влада реалізується суддями не лише у спосіб здійснення правосуддя, а й через активну участь у законотворчих процесах. Тому формувати консолідовану позицію надзвичайно важливо. Судді переконані, що судова реформа може продовжуватися за умови, якщо вона не суперечить Конституції України і враховує провідні європейські стандарти. Вони зазначили, що положення проєкту стратегії, які стосуються унормування питань судоустрою і статусу суддів, не відповідають цілям та завданням діяльності НАЗК, виходять за межі повноважень НАЗК та не можуть бути предметом регулювання Антикорупційної стратегії», – зазначила член ВРП.  

«ВРП, узагальнивши думки суддів, наголосила, що такі положення не можуть бути покладені в основу зміни законодавства, оскільки суперечать чинному конституційному регулюванню суспільних відносин. Досягнення цілей подолання корупції не повинно супроводжуватися запровадженням нових невиправданих процедур, які за своїм змістом суперечать конституційним принципам, є такими, що нівелюють гарантії суддівської незалежності та завдають шкоди авторитету правосуддя», – зауважила Світлана Шелест.

Член ВРП наголосила, що переважна більшість суддів, попри те, що працюють на межі своїх можливостей, добросовісно виконують обов’язки: «Вони перевантажені роботою, адже нестача кадрів становить 32 %. У таких умовах складно забезпечити ефективне правосуддя. Дуже хотілося б, щоб чергові зміни не посилювали кризу, не блокували роботу судів та органів суддівського врядування, як це сталося з Вищою кваліфікаційною комісією  суддів, яка вже рік не працює».

На переконання Світлани Шелест, розвиток України неможливий без сильних державних інституцій, тому завдання всіх гілок влади – спільно працювати задля досягнення єдиної мети – зміцнення держави.

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» писала, що 25 вересня проходить ІІ Одеський Конституційний форум «Судове врядування та конституціоналізм: синергія заради ефективності». 

На заході обговорювали низку питань, присвячених черговому етапу судової реформи в Україні крізь призму Конституції України.

На форумі голова ВРП наголосив, що незалежність судової влади є загальнодержавною цінністю. 

Також ми наводили основні цитати виступу на форумі Андрія Костіна

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Атестація прокурорів місцевих прокуратур: враження прокурорів від іспиту
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Руслан Стефанчук
  Руслан Стефанчук
  первый заместитель председателя Верховной Рады Украины
 • Ольга Кисилева
  Ольга Кисилева
  судья Херсонского окружного административного суда
 • Людмила Полищук
  Людмила Полищук
  судья Черниговского окружного административного суда
 • Онуфрий Колотило
  Онуфрий Колотило
  судья Черновицкого апелляционного суда
 • Сергей Медвецкий
  Сергей Медвецкий
  судья Винницкого апелляционного суда
загрузка...